Zahrada

ZIMNÍ PÉČE O PALMY: Jak je správně pěstovat

Palmy jsou nádhernou a dlouholetou ozdobou staršího i moderního interiéru. Za minimální péči se odmění reprezentativním vzhledem a množstvím krásných listů.

  • Místo

Palmy potřebují prostor a světlé místo, avšak pokud takové v bytě není, bude vhodný i polostín. Musíme však počítat s tím, že tady se neprojeví v plné nádheře. Neměly by překážet při procházení, to platí hlavně pro druhy se špičatými listy. Palmy neumisťujeme do průvanu, do blízkosti tepelných zdrojů či často otevíraných oken a dveří ani do dětských pokojů. Vyniknou v zimních zahradách, světlých halách a obývacích pokojích.

  • Teplota

V zimě palmy snesou i mírnější teplotu od 5 do 15 °C. V přetopených prostorech se jim moc dařit nebude. V místnostech se suchým vzduchem je třeba plamy každodenně postřikovat vlažnou vodou, případně položit květináč do misky s vlhkým keramzitem. Během vegetačního období palmám vyhovuje teplota od 20 do 25 °C.

  • Přesazení

Palmy je třeba přesadit tehdy, je-li substrát překořeněný a jsou vidět vystupující kořeny. Vhodný je speciální, tzv. palmový květináč (vyšší a užší) a substrát určený pro palmy či pokojové rostliny okrasné listem. Na dno květináče se dává drenážní vrstva.

  • Substrát palem musí mezi zálivkami mírně proschnout.

Výběr

  • Nenáročné druhy: datlovník kanárský (Phoenix canariensis), rajská palma (Howea forsteriana), žumara nízká (Chamaerops humilis), chamaedorea sličná neboli horská palma (Chamaedorea elegans).
  • Nové druhy: palicha jemná (Caryota mitis), livistonie (Livistona rotundifolia), likuala (Licuala grandis), bambusová palma (Rhapis excelsa), kokosovník ořechoplodý (Cocos nucifera).

ZIMNÍ PÉČE O PALMY

1. Listová základna


Pokud jsme palmy letnili venku, zkontrolujme, zda v listové základně nezůstaly suché listy a drobné větvičky – mohly by být zdrojem chorob, případně úkrytem pro škůdce.

2. Plevel


Plevel musí pryč z vegetační nádoby – odebírá palmě vláhu i potřebné živiny. Do květináče s palmou jiné pokojové rostliny už nevysazujeme.

 

3. Kontrola


Během zimy průběžně kontrolujeme zdravotní stav rostlin. Palmy totiž mohou trpět onemocněním listů nebo se na nich mohou vyskytovat různí škůdci.

4. Špičky listů


Palmám v místnostech se sušším vzduchem většinou zasychají špičky listů. Nůžkami je odstraníme.

5. Zálivka


Palmy zaléváme i během zimy, avšak méně než v létě. Substrát musí být mírně vlhký, ne promáčený! Z podmisky odstraníme přebytečnou vodu, aby kořeny nezahnívaly.

6. Přihnojování


Během zimy palmy přihnojujeme jednou měsíčně – ve formě zálivky (substrát musí být mírně vlhký) hnojivem na pokojové rostliny okrasné listem nebo speciálním hnojivem na palmy.

7. Přesazení


Když se palma rozroste a květináč je jí malý, případně když se kořeny vytlačují na povrch substrátu, je třeba ji přesadit, ale až brzy zjara.

8. Světlo


Palmy mají vyšší nároky na světlo. Nepěstujme je v tmavých interiérech. Listy se nesmí dotýkat okenních tabulí ani by na ně nemělo přímo dopadat slunce.

9. Keramzit


Na povrch substrátu můžeme nasypat vrstvu keramzitu. Pomůže nám udržet vláhu v půdě a zároveň výsadba bude působit estetičtěji.

 

10. Ošetření listů


Během zimního období zvyšujeme vlhkost vzduchu postřikováním listů palem. Taktéž je třeba je čistit od prachu, hlavně velkolisté druhy. Lesk na listy nepoužíváme.

11. Prokypření


Není-li povrch substrátu vysypán keramzitem, musíme ho občas prokypřit – kořeny budou mít více vzduchu. Pozor, abychom nepoškodili podpovrchové kořeny.

 

Text a realizace: Daniel Košťál :: Foto: Dano Veselský