Dům a stavba

Konec trápení kvůli oroseným oknům: 5 tipů, jak tomu zabránit

Jde o typický problém v chladném období. Pokud venku mrzne, okna se začnou zevnitř rosit. Víte, co proti tomu pomáhá a proč byste měli okamžitě zasáhnout? Zarosení vždy poukazuje na tepelné mosty nebo celkově nedostatečný izolační účinek oken.

Orosené okno
Zdroj: Shutterstock

Vnitřek okna se příliš ochladí, teplotní rozdíl mezi vlhkým vzduchem v místnosti a sklem je tak velký, že klesne pod rosný bod. Proto je lepší bojovat proti příčině rosení oken namísto každodenního utírání kondenzátu ze skla!

1. Zarosená okna navzdory tomu, že jsou nová?

Někdy se to stává. Mírné rosení nových oken naznačuje, že vzduch v místnosti je příliš vlhký! Vařením, pocením či koupáním se během dne dostává do ovzduší hodně vodní páry.

Srdce na oroseném okně
Zdroj: Shutterstock

Pokud večer opět pořádně nevyvětráte, i v dobře zateplených domech se skrz noc nahromadí vlhkost – nejlépe u okna. Nebezpečnější je vlhkost, která se nepozorovaně usazuje na stěnách a hrozí tvorba černé plísně!

2. Zabraňte kondenzaci na starých oknech

Z energetického hlediska je staré jednovrstvé zasklení horor. Neexistuje žádný recept na zapařenou okenní tabuli. Pokud bydlíte ve starém (památkově chráněném) domě se špaletovými okny, můžete do prostoru umístit ponožku naplněnou kočičí podestýlkou, která bude přebytečnou vlhkost absorbovat. Takový vlastnoručně vyrobený odvlhčovač zabírá totiž méně místa než komerčně dostupné modely.

3. Větrejte s rozumem a vyhněte se plísním

Nejlepším lékem na zamlžená okna je pravidelné vypouštění vlhkého vzduchu z místnosti ven (pro pracující alespoň před odchodem z bytu a před spaním). Křížové větrání je pro to ideální řešení.

Otevření ventilace
Zdroj: Shutterstock

4. Vytápění proti rosení oken

Pro zdravý spánek by měla být pokojová teplota v ložnici nižší než v ostatních obytných místnostech. Nebezpečí z hlediska rizika vzniku plísní však představuje nevytápění! Čím je vzduch v místnosti chladnější, tím hůře absorbuje vlhkost, a tím je pravděpodobnější, že nadbytečná voda rosí studené okenní tabule.

5. Vyhněte se stagnaci vzduchu

Zajistěte stálou cirkulaci vzduchu v místnosti a bytě. Nejsnáze to uděláte tak, že necháte všechny dveře v bytě otevřené – každodenním využíváním všech místností si sami vytvoříte dostatečné proudění vzduchu.

Plíseň na okně
Zdroj: Shutterstock

To znamená, že vlhčí a sušší, teplejší a chladnější vzduch se neustále mísí, takže ve skutečnosti nemůže dojít ke kondenzaci.

Fotogalerie

Text: Monika Šestinová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů