Zahrada

JAK SI PORADIT S PŘEMNOŽENÍM MRAVENCŮ

Škůdci v podobě mravenců se v našem BYTĚ ocitnou zcela nečekaně, a jestliže usoudí, že jim poskytujeme, byť nevědomky, dostatečné množství potravy, ZABYDLÍ SE a velmi rychle se začnou rozmnožovat.

Mravenci (Formicidae) náleží mezi blanokřídlý hmyz (Hymenoptera), a jsou tudíž blízkými příbuznými včel, vos či čmeláků a podobně jako oni žijí ve velkých společenstvích, která lze považovat za vývojově nejvyšší formu existence bezobratlých živočichů. Jejich domov – mraveniště je jedna z nejdokonaleji organizovaných pospolitostí v říši hmyzu, v mnohém připomínající i společenství člověka.

Mravenci si chovají mšice, protože s oblibou mlsají medovici, kterou mšice uvolňují na listy.

POTRAVA MRAVENCŮ

Potrava mravenců je rozmanitá. Některé druhy jsou masožravé, jiné dávají přednost rostlinné potravě. Všechny druhy ale milují sladké cukernaté látky, proto žijí v symbiotickém soužití se mšicemi a červci. Olizují jejich cukerné výkaly, medovici, nebo napadají zralé ovoce. Často mšice po rostlinách roznášejí a chrání jejich kolonie před nepřáteli. Některé druhy mravenců staví dokonce okolo kolonií mšic hliněné obranné valy.

Na mravence zabydlené u vás doma použijte nástrahu (domečky) na mravence.

NENÍ MRAVENEC JAKO MRAVENEC

Význam mravenců je v přírodě nepopiratelný. Kolonie mravence lesního (Formica rufa) denně pochytá asi 10 000 druhů hmyzu. Proto jsou jeho hnízda chráněna. I když lesní mravenci jsou chránění a svou dravostí by byli na naší zahradě přínosem, jejich menší příbuzní, kteří si s oblibou zakládají mraveniště na nejméně vhodných místech, jsou spíše nevítanými hosty. Navíc někteří z nich mají podivnou chovatelskou zálibu, která nás zpravidla moc nenadchne. Chovají si totiž mšice, protože s oblibou mlsají medovici, kterou mšice uvolňují na listy. Mravenci roznášejí mšice hlavně na ovocné stromy a růže a ukryti v puklinách kůry pak čekají na svoji pochoutku. Svoje společníky účinně brání před dravým hmyzem, nezaleknou se dokonce ani slunéček nebo škvorů.

Mezi jednotlivými druhy mravenců je rozdíl. Zatímco ti lesní jsou dokonce chráněni, jejich menší příbuzní jsou spíše nevítanými hosty.

OBRANNÉ PROSTŘEDKY

Nejvíce nás obtěžují mravenci, kteří mají svá mraveniště u záhonů, květin nebo u zahradního posezení. Často se v takovýchto místech objevují i drobnější mraveniště. Nejhorší případ je, když se jedná o mravence způsobující pálivé štípance. Pouhým rozkopnutím mraveniště nebo zašlapáním žádného účinku nedosáhneme. Nějaké procento mravenců sice zahubíme, ale oni si stejně postaví mraveniště znovu na stejném nebo blízkém místě.

V místě výskytu mraveniště pravidelně zavlažujte zeminu. Mravenci si pak rozmyslí, zda chtějí žít v bahně.

Voda

Velmi dobrým obranným prostředkem proti mravencům může být voda. V místě výskytu mraveniště a jeho přilehlém okolí se snažte o pravidelné a důkladné zavlažování zeminy. Mravenci si pak rozmyslí, zda chtějí žít v bahně nebo jestli půjdou dále. Alternativou je prolít mraveniště vařící vodou.

Co dům dal

V přírodě také existují látky, které mravence odpuzují. Stačí je dát na místo, kde mravence nechceme, a tyto látky budou dělat práci za nás. Jedná se o skořici, pálivou papriku, sedlinu z kávy, sůl, celer, citrusovou kůru nebo aromatické bylinky (levandule, majoránka, bazalka, tymián).

Když to nejde přírodními silami, musí pomoci chemie:

• GRANULOVANÁ NÁSTRAHA PROTI MRAVENCŮM

Je určena k hubení mravence černého, ale i dalších druhů mravenců v domech, bytech, na chatách, v rodinných domech a jejich okolí. Je přijímána jako potrava (obsahuje atraktant cukr) a rovněž odnášena do hnízd jako potrava pro ostatní členy kolonie. Hnízdo je zničeno za 7–14 dnů po aplikaci. Sáček postačí na vyhubení až 13 hnízd.

• NÁSTRAHA (DOMEČKY) NA MRAVENCE

Jsou ideální k hubení mravenců, kteří se vyskytují v budovách (obytné domy, byty, provozy, sklady apod.) nebo jejich nejbližším okolí. Nástraha je přijímána mravenci jako potrava a je zanášena do hnízd, kde působí i na další členy kolonie (larvy a královny). Nástraha je účinná po dobu min. 4 týdnů a důležité je rovněž to, že nezapáchá.

• TEKUTÁ NÁSTRAHA

Přípravek je určen k hubení mravenců vyskytujících se v budovách (obytné domy, byty, provozy, sklady apod.) nebo jejich okolí – mravenec obecný (i jiné příbuzné druhy) a mravenců farao. Nástraha je požerová a je dělnicemi zanášena do hnízd, kde působí i na další členy kolonie (larvy a královny). Účinnost min. po dobu 4 týdnů.

Všechny uvedené nástrahy obsahují Bitrex. Jedná se o hořké činidlo, které zabrání požití člověkem nebo domácími mazlíčky.

INSPIROMAT

BAYER GARDEN NÁSTRAHA (DOMEČKY) NA MRAVENCE®

je určen k hubení mravenců, kteří se vyskytují v budovách (obytné domy, byty, provozy, sklady apod.) nebo jejich nejbližším okolí. Nástraha je přijímána mravenci jako potrava a je zanášena do hnízd, kde působí i na další členy kolonie (larvy a královny). Obsahuje Bitrex – hořké činidlo, které zabrání požití člověkem nebo domácími mazlíčky. Účinnost po dobu min. 4 týdnů, nezapáchá.

BAYER GARDEN GRANULOVANÁ NÁSTRAHA PROTI MRAVENCŮM®

je určena k hubení mravence černého, ale i dalších druhů mravenců v domech, bytech, na chatách, v rodinných domech a jejich okolí. Je přijímána jako potrava (obsahuje atraktant cukr) a rovněž odnášena do hnízd jako potrava pro ostatní členy kolonie. Hnízdo je zničeno za 7–14 dnů po aplikaci. Sáček postačí na vyhubení až 13 hnízd. Obsahuje Bitrex – hořké činidlo, které zabrání požití člověkem nebo domácími mazlíčky.

nové

BAYER GARDEN TEKUTÁ NÁSTRAHA (gel) PROTI MRAVENCŮM®

Přípravek je určen k hubení mravenců vyskytujících se v budovách (obytné domy, byty, provozy, sklady apod.) nebo jejich okolí – mravence obecného (i jiné příbuzné druhy) a mravence farao. Nástraha je požerová a je dělnicemi zanášena do hnízd, kde působí i na další členy kolonie (larvy a královny). Obsahuje Bitrex – hořké činidlo, které zabrání požití člověkem nebo domácím mazlíčkům. Účinnost min. 4 týdny.

Text: Ludmila Dušková :: Foto: Isifa/Shutterstock :: Odpovědná redaktorka: Lucia Pristachová Hô-Chí