Poradna Zahrada

Jak na plíseň v kompostu

Dotaz: Mám problém na užitkové zahrádce. V loňském roce se mi na kompostu, kde pravidelně pěstuji cukety a patizony, velmi rozmohla plíseň (bílý povlak na listech a pak i na plodech). Dále mám na zahrádce měsíček, který každý rok vyroste samovolně z loňských semínek, ale i on už měl opakovaně bílý povlak. To samé i na nakladačkách – nakonec vše zežloutlo. Letos jsem si objednala semínka z původních odrůd nebo bio semínka, ale bojím se, že pokud s půdou něco neudělám, tak se mi zase zaplísní. Pomohlo by vyvápnění půdy i kompostu? Nevadí to např. kořenové zelenině? Také chci přesadit jahody, již jsou delší domu na jednom místě, můžu ještě teď na jaře, nebo mám počkat na podzim? Markéta V.

plíseň v kompostu

Bílý moučnatý povlak , který se dá setřít, je většinou známkou výskytu padlí. Přenáší se vzduchem, takže žádná opatření jako vápnění půdy, nepomůže. Ale pokud chcete ekologicky pěstovat, nabízí se jako jednoduchá možnost, kterou využívaly už naše babičky, a to je provést postřik mlékem na ředěným vodou v poměru 1:1.

Jahody bych asi nepřesazovala, ale lepší bude koncem srpna zakoupit novou uznanou sadbu a tu vysadit na nové místo. Nezapomeňte, že jahody se pěstují na jednom místě maximálně 3-4 roky.

Odpověděla: Ing. Ludmila Dušková
Foto: Pixabay

Zeptejte se

Máte nějakou otázku ze zahrady? Nevíte jaké nemoci nebo škůdci napadli Vaše rostliny? Potřebujete poradit s pěstováním, množením, řezem stromů a jinými zahrádkářskými pracemi? Zeptejte se našich odborníků. Na otázky odpovídají odborníci s mnohaletou praxí v oboru zelinářství, ovocnářství, okrasné zahrady či bioochrany. Otázky pište na e-mail poradnarpn@jagamedia.cz