Zahrada

Brzký jarní řez zabezpečí v létě bohaté kvetení

Pokud chcete mít během léta v zahradě krásně rozkvetlé keře, měli byste je do konce tohoto měsíce ořezat. Nevíte jak na to? Postup je zcela jednoduchý.

ŘEZ DRUHŮ KVETOUCÍCH V LÉTĚ:

1. PŘÍPRAVA

Řez keřů kvetoucích v létě provádíme tehdy, když je pod mrakem, vlhko, ale neprší. Připravíme si ostré nářadí. Dříve, než začneme řezat, si vše promyslíme.

2. ŘEZ SVÍDY


Svída má během zimy nádherné sytě červené větve. Jde však o jednoleté výhony, starší už nejsou tak zářivé. Abychom svídu omladili, ořežeme ji ve výšce asi 10 cm nad půdou.

3. PROBLEMATICKÁ KOMULE


Jednotlivé větve zkrátíme ostrými nůžkami ve výšce asi 50 cm nad půdou, ne příliš do starého dřeva. Ideálně těsně nad rašícími výhonky.

4. ATRAKTIVNÍ KORUNKA


Katalpu je ideální tvarovat už od mládí. Aby byla korunka stále kompaktní, je potřebné nakrátko ji ostříhat. Rozhodně se tohoto zásahu nemusíte obávat.

5. VE SPRÁVNĚ VÝŠCE


Ořechokřídlec bohatě kvete na jednoletých výhoncích. Proto je potřebné ho po zimě ořezat. Pozor, ne příliš nakrátko, ideálně ve výšce 40–50 cm nad zemí.

6. ŘEZ LEVANDULE


Ostrými nůžkami zkrátíme i levanduli. Můžeme ji tvarovat do polokulovitého tvaru. Takovýto řez je ideální hlavně v období srážek.

7. NE DO STARÉHO DŘEVA

U mnoha keřů, především u levandule, dáváme pozor, abychom nestříhali do staršího dřeva. Některé druhy ze starého dřeva těžce vyhánějí.

8. ODKVETLÁ VRBA


Aby si udržela svůj přitažlivý vzhled i během sezóny, je potřebné ji po odkvetení zmladit. Všechny odkvetlé výhonky zkrátíme na tři očka.

9. SPECIFICKÁ HORTENZIE


Ne všechny druhy se dají v předjarním období výrazně ořezat. Hortenzii velkokvěté stačí odstranění odkvetlých květů s kouskem stonku, po první pupeny.

10. PŘEBÍRKA


Při řezu hortenzií, hlavně starších keřů, se vyplatí udělat i malou revizi. Odstraníme všechny suché, pokroucené a poškozené výhonky, a to těsně nad půdou.

11. ZMLAZENÍ VŘESŮ


Vřesy také kvetou v létě. Jejich ořezání na jaře zabezpečí ještě bohatší kvetení na konci léta. Zmlazení můžeme provést i nůžkami na živý plot.

12. ZELENÉ KOPEČKY


Vřesy je ideální zkrátit v březnu i radikálněji. Měl by však zůstat alespoň takovýto zelený kompaktní kopeček. Pravidelný řez zabezpečí vitálnější vzhled rostlin.

13. POKRYVNÁ TŘEZALKA


Třezalka kvete ve slunných polohách. Dokáže rychle pokrýt souvislou plochu. Na jaře ji zmlazujeme na 2–3 pupeny. Díky tomu bude v létě hezky rozkvetlá.

14. HUSTÝ TAVOLNÍK


Menší keře kvetoucí v létě, jako například tavolník japonský, můžeme ořezat tak, že odstřihneme celý uchopený svazek loňských větví, co nejblíže k půdě.

15. OČISTA SVATOLÍNY


I nehezkou svatolínu můžeme nyní zmladit a zabezpečit jí přitažlivější podobu. Trs zkrátíme na výšku asi 20 cm nad povrchem půdy.

16. SUCHOMILNÁ PEROVSKIE


Tuto krásně kvetoucí aromatickou, teplomilnou rostlinu také v tomto období řežeme výrazněji. Řezat by se měla právě nyní, ne na podzim, i když se to často dělá.

17. ODKVETLÝ IBIŠEK

Brzy na jaře je nutné ibišku odstranit všechny suché plody. Zkrátíme i loňské výhonky na 2–3 očka. Ovlivní to životnost keře a podpoří bohaté kvetení.

18. PŘESTÁRLÁ BOBKOVIŠEŇ

Časem bobkovišně vyholují a otevře se pohled na silnější neolistěné stonky. V takovém případě pomůže radikální zkrácení, a to i do staršího dřeva.

19. KAM S ODPADEM

Po řezu keřů vznikne množství odpadu. Nejlepší bude, když větve rozdrtíme a použijeme na nastýlání záhonů, případně umístíme na kompost.

  • Nejvíce květů se vytváří na mladých, jednoletých výhonech.

  • Pravidelný řez je dobrou prevencí chorob a škůdců.

DOBRÉ RADY

  • TERMÍN

Keře kvetoucí v létě řežeme za příznivého počasí během celého března až do začátku dubna. Řez nevykonáváme ve dnech, kdy je příliš slunečno a sucho.

  • PO ŘEZU

Dřeviny je po řezu dobré vydatně zavlažit. Nejhorší je nechat takto ošetřené keře v suchu. Vyplatí se dopřát jim i dávku vícesložkového hnojiva. Okolí keřů je také dobré nastlat drcenou kůrou. V půdě se udrží více vláhy a zabrání se růstu plevele.

  • CO TEĎ ŘEZAT

perovskii ořehokřídlec nátržník tavolník vřes třezalku hortenzie slézovec svatolinu levanduli

Text a realizace: Daniel Košťál :: Foto: Dano Veselský, isifa/Shutterstock