Interiér

Tipy, jak ošetřit a obnovit podlahy

Podlaha je základem každého interiéru, udává mu charakter a respektuje způsob jeho využití. Správná údržba podlahy prodlužuje její životnost, která se počítá na více než jedno desetiletí.

hornbach

Běžná údržba

Nejrůznější systémy s mopy slouží k vytírání téměř do sucha, zametání může nahradit ruční vysavač s vysokým výkonem a nepříliš oblíbené vysávání hravě zvládnou robotické vysavače, z nichž mnohé mají i funkci vytírání.

Dřevěná podlaha

Dřevěné podlahy sice patří k nejdražším podlahovým materiálům, mají však oproti levnějším laminátovým, vinylovým či korkovým podlahám jednu zásadní výhodu: Pokud dojde k jejich opotřebení, dají se úspěšně zrenovovat jako celek.

Dřevo stále pracuje, jeho objem se mění v závislosti na změnách teplot a vlhkosti. Nezbytné je opravit spáry a rozestoupené lamely k sobě složit tak, aby lícovaly, podlahu zbrousit a napustit podlahu speciálním lakem, který zajistí i zatažení spár. Vyměníte lišty a doporučuje se i náhrada starých rohových a přechodových profilů novými.

hornbach

Laminátová podlaha

Laminátová podlaha se snadno udržuje běžným úklidem a čas od času jí prospěje, pokud se ošetří přípravkem určeným výhradě pro plovoucí laminátové podlahy. Zvýší lesk a ochrání horní vrstvu.

Laminátová podlaha se řadí mezi krytiny, které stačí zamést, popřípadě vysát. Vytírat musíme opravdu pouze vlhkým hadrem a dávat pozor na rozlitou vodu. Při domácí nehodě se podlaha musí okamžitě vysušit.

podlahy

PVC podlahy

PVC podlahu stačí zamést nebo vyluxovat a při vytírání se doporučuje přidat přípravek na elastické podlahy. Prodlouží její životnost. Pokud je povrch porézní, doporučuje se pvc podlahu navoskovat. To proto, aby se voda nedostala do struktury krytiny a ta nepopraskala.

Koberec

Ať už přemýšlíte o vhodném zátěžovém koberci nebo o kusovém koberce typu shaggy, bez výkonného vysavače, a čas od času i pomocníků na mokré čištění, se v domácnosti neobejdete.

Dlažba

Hlavně do koupelen, předsíní, kuchyní či ke krbu se hodí „stará dobrá“ dlažba. Na údržbu postačí voda a hadr na koštěti. Pokud se vám povede jednotlivé dlaždice poničit, lze je jednotlivě vyměnit. Slabinou je pouze skutečnost, že po mnoha letech už sotva seženete původní typ a vzor, takže se nejspíše rozhodnete vyměnit celou dlažbu, protože aktuální nabídka vzorů retro dlažby bude neodolatelná.

Vinylové podlahy

U podlahové krytiny z vinylu je důležitý správný výběr typu a dostatečné třídy zátěže. Povrch vinylové podlahy je příjemný, odolný proti poškrábání a dobře tlumí kročejový hluk.

Vinylové podlahy kromě nepřeberného množství barev a snadné údržby nabízí i snadnou pokládku a vyměnitelnost dílců. Snese vysoký stupeň zátěže a je protiskluzná.

hornbach podlahy

Marmoleum

Jde o ekologickou podlahu z přírodních surovin jako jsou lněný olej, pryskyřice a vápenec. Na marmoleu vzniká antistatická elektřina, proto nepřitahuje prach. Drobné nehody, jež marmoleum poškodí, jdou odstranit opatrným seškrábáním a následným obnovením ochranné vrstvy. Pro marmoleum je vhodnější údržba za sucha, protože má hladký, neporézní povrch. Je doporučován prachový mop. Při větším znečištění můžete sáhnout po vlhkém mopu.

Korková podlaha

Korkové podlahy jsou pocitově teplé, nepropouští tekutiny ani plyny a jsou netoxické. V případě nutnosti lze poškozenou část vyměnit. Nikdy nesmíme nechávat korkovou podlahu mokrou, stíráme opravdu do sucha. Ke korkové podlaze pořídíme i tzv. čistící zónu, což je obyčejná rohožka umístěná před místností. Ochranný film na korkové podlaze se musí obnovovat, aby udržela barvu.

Další návody, poradenství, tipy, nejčastější otázky a odpovědi na aktuální témata najdete na HORNBACH blogu.

Zdroj: PR článek společnosti HORNBACH