Dům a stavba

NATÍRÁNÍ MÁ SVŮJ SYSTÉM

Nabídka laků, barev a tmelů na trhu je NEPŘEBERNÁ a zdánlivě není problém si vybrat. Ale když potřebujeme například NATŘÍT plot a přijdeme do specializovaného obchodu, zjistíme, že NENÍ TAK SNADNÉ se rychle orientovat a vybrat ten správný nátěr. Samozřejmě může POMOCI prodavač: ale budeme si s ním rozumět? I natírání má svoje pravidla.

Nátěrové hmoty můžeme vybírat podle mnoha kritérií: chemického složení, barvy, průsvitnosti, trvanlivosti, účelu, ceny a podobně. Odborníci ale upozorňují, že natírání je ucelený systém, zahrnující i přípravu povrchu a speciální postupy.

PŘÍPRAVA PODKLADUba3

Prvním krokem je odstranění starého nátěru. Namáhavé, ale nejšetrnější je mechanické odstranění tvarovanými škrabkami a brusným papírem. Elektrické brusky se hodí na větší plochy, pro členité povrchy jsou určeny brusky s tvarovanou hlavou. Chemické metody zahrnují omývání roztokem louhu, organickými ředidly či poměrně agresivním odstraňovačem starých nátěrů. Po aplikaci se doporučuje povrch omýt horkou octovou vodou. Nátěry odstraníme i plamenem opalovací lampy nebo horkým vzduchem horkovzdušné pistole. Starý nátěr ze dřeva nemusíme vždy odstranit zcela. Je-li povrch jen zašpiněn, postačí jej lehce přebrousit. Zda to je opravdu nutné, zjistíme tak, že na povrch nalepíme kousek lepicí pásky a odtrhneme ji. Pokud na ní ulpěla barva, začneme odstraňovat.

Podobné je to u kovových předmětů: Nátěrové hmoty nanášené přímo na rezavý povrch v sobě spojují vlastnosti inhibitoru koroze v základních nátěrech a vrchního ochranného nátěru. Když se ale rezavý povrch již výrazně odlupuje, ani tyto nátěry nepomohou.

PENETRACE POVRCHU

Dalším krokem v systému je penetrace. Penetračním nátěrem napouštíme savé podklady (dřevo, dřevovláknité a dřevotřískové desky, omítky, zdivo, vybroušené tmelové vrstvy) před dalším natíráním. Sjednotí se savost povrchu a současně se materiál ošetří proti plísním a živočišným škůdcům. Můžeme použít speciální penetrační hmoty, ale účinné jsou i zředěné lazurovaní či vrchní krycí laky. Nerovný povrch natíraného předmětu vyrovnáme vyrovnávací hmotou – speciálním nátěrem nebo tmelem. Pro dřevo jsou vhodné především tmely na bázi akrylátu, které rychle tvrdnou. Kutilům se většinou doporučují polyesterové tmely, protože se mohou nanášet rovnou na čistý a odmaštěný povrch. Snižují ale trvanlivost vrchních nátěrů, proto se snažíme je používat co nejméně (zejména u venkovních nátěrů).

ZÁKLADNÍ NÁTĚRba2

Slouží u nesavých povrchů (kovy, sklo) jako podklad pro další vrstvy, ale často se používá i pro savé povrchy se starým lakem nebo s novým penetračním nátěrem. Aplikuje se zpravidla ve dvou vrstvách. Hlavní funkcí je zajistit dobrou přilnavost vrchních nátěrů. Základní nátěrové hmoty na kovy ještě obsahují antikorozní pigmenty. V drogérii koupíme speciální základové barvy (fermežové, syntetické, nitrocelulózové a disperzní), ale při méně náročných úpravách v interiéru můžeme použít i stejnou nátěrovou hmotu, jako na vrchní nátěr. Mezi základním a vrchním nátěrem ještě může být podkladový nátěr. Jeho úkolem je vytvořit co nejhladší nesavý a dobře kryjící podklad. Vhodné jsou fermežové a syntetické barvy, syntetické vypalovací barvy a dvousložkové polyuretanové podkladové barvy.

VRCHNÍ NÁTĚR

Konečnou úpravu a ochranu povrchu zajišťuje vrchní nátěr. Nátěrové hmoty pro vrchní nátěry jsou buď transparentní (průsvitné laky, napouštěcí fermeže, mořidla, lazurovací laky), nebo barevně pigmentované. Pigmentované nátěrové hmoty jsou po zaschnutí neprůhledné a zpravidla je označujeme jako vrchní barvy či vrchní emaily. Můžeme použít vrchní barvy olejové nebo syntetické, disperzní, asfaltové, jedno- nebo vícesložkové (epoxidové a polyuretanové) a další. Vrchní nátěr vytváří konečný estetický efekt, ale také chrání celý nátěrový systém a určuje jeho životnost. Počet jednotlivých vrstev bývá individuální, podle požadavků a doporučení výrobce pro konkrétní nátěrový systém. Pro nátěry vystavené zvýšenému namáhání používáme systémy až pětivrstvé.

ČÍM NATÍRAT

Základním pracovním nástrojem lakýrníka je štětec a štětka. Používají se štětce kulaté, ploché a speciální. Pro úspěšnou práci je důležité správně zvolit druh, tvar i velikost štětce podle velikosti natírané plochy, tvaru předmětu, charakteru práce a typu nátěrové hmoty.

K nanášení můžeme použít i váleček (mechanický či elektrický). Je vhodný především k nanášení barev na stěny interiérů, fasády domů, střechy, podlahy, panely apod. Dobrou službu udělá i při natírání plotu z drátěného pletiva. Předností je produktivita a kvalita práce.

Některé druhy nátěrových hmot je výhodnější nanášet stříkací pistolí. Práce však vyžaduje vhodný prostor s dobrým větráním.

POZINKOVANÝ PLECH

Nový pozinkovaný nebo hliníkový plech natíráme nejprve speciální reaktivní barvou, na kterou se nanáší ještě základní barva a potom vrchní email. Při obnově nátěrů se může starý nátěr ponechat, pokud se neodlupuje. Pouze se odmastí, případně zdrsní a natře vrchní barvou. Odlupujícící se nátěr odstraníme a postupujeme jako u nového nátěru. Pro vrchní nátěry volíme speciální pružnější nátěrové hmoty, které se lépe přizpůsobí rozměrovým změnám plechu, způsobeným výkyvy teplot.

Text: Radek Sýkora

Foto: archiv autora a firem