Dům a stavba

Moderní skleněné plochy se čistí samy

Dostatek přirozeného světla je spolu s dostatečným množstvím čerstvého vzduchu hlavním předpokladem pro zdravé vnitřní prostředí. I proto mají moderní budovy velký podíl skleněných ploch. Ty, samozřejmě, vyžadují i údržbu.

Velux samočistící střešní okna

Výrobci oken se nám snaží v tomto směru poskytnout co nejvyšší komfort. Ani náhodou už nemusíme stát u okna s hadrem v ruce. Samočistící vrstvy to vyřeší za nás.

Jak to funguje?

Čerstvým příkladem takové úpravy je samočistící vrstva střešních oken Velux se zasklením 64. Nové trojsklo má na vnějším skle vrstvu N2 s tloušťkou jen 10 mikronů. Tento speciální umyvatelný povlak se aktivuje až na střeše vlivem slunce a deště, po aktivaci už funguje trvale. Během deště kapky vytvoří jednolitou vrstvu a ze skla nejen samy stečou, ale vezmou s sebou i nečistoty. Kromě toho mají nová střešní okna další výhody. Déšť nejenže nezanechává na oknech viditelné stopy, ale zároveň ho téměř neslyšíte. Trojsklo výborně tlumí jeho zvuk (zvukový útlum na úrovni Rw = 35 dB). Dalším benefitem jsou výrazně lepší tepelně izolační vlastnosti (Uw = 1,0 W/(m2K), při zapuštěné montáži jen 0,94 W/(m2K).

samočistící střešní okna
Okna s moderním zasklením zůstávají po dešti čistá.

Čisté světlo z čistého světlovodu

Prostor je možné prosvětlit i jinak než střešním či fasádním oknem. Do tmavých prostorů v útrobách domu, tedy míst bez možnosti tradičních oken, dokáže přirozené denní světlo přivést světlovod. Je to velmi elegantní a zároveň cenově dostupný způsob, jak dostat denní světlo i do středu domu. Světlovod je schopný přenášet sluneční i měsíční svit do místnosti na vzdálenost až šest metrů pomocí odrazu světla od vnitřního povrchu tubusu, který spojuje zasklený osazovací rám umístěný ve střeše a kruhový difuzér (rozptylovač světla), kterým tubus vyúsťuje do místnosti.

Aj světlovody VELUX mají sklo v rámu ve střeše opatřené samočistící vrstvou, která udržuje sklo čisté, takže nedochází ke snížení účinnosti světlovodu.

světlovod v koupelně
I v místnosti bez oken může být dost přirozeného světla. Stačí světlovod.

K těmto prvkům je možné navíc snadno přidat nosič LED diodového osvětlení. Světlovod tak přes den svítídíky dennímu světlu a v noci ho použijete jako zdroj umělého osvětlení. Nosič je dodávaný se 4W LED žárovkou (odpovídá běžné 40W žárovce). Doplněk je možné namontovati dodatečně.

www.velux.cz

ZDROJ: PR článek společnosti Velux