Dům a stavba

Garážová vrata se modernizují

Hlavním úkolem garáže je ochrana vozidel před počasím a zloději. Důležitý je ale také její vzhled – měl by odpovídat architektuře stavby a blízkého okolí. Při tom všem mají hlavní roli garážová vrata.

Připravil: Radek Sýkora, foto: archiv firem Hörmann, Rollo a Lomax

V Česku bývá garáž obvykle součástí domu. Praktičtější přitom je, když vystupuje z půdorysu, neboť střechu lze využít jako terasu. Garáž mimo dům je stavebně náročnější a má i další nevýhodu: přechod ke vstupní části domu. Charakteru stavby je třeba přizpůsobit garážová vrata. Obvykle se dodávají na míru, podle rozměru stavebního otvoru. Trendem je, že jejich obsluha je snadnější a bezpečnější.

garaz3

Základní typy

Podle způsobu manipulace lze garážová vrata rozdělit do několika skupin:

– Křídlová: Jedno nebo dvoukřídlá otvírací vrata patří k nejběžnějším typům. Vsazena jsou do kovového rámu vezděného do stavebního otvoru. Jsou poměrně levná a při správné ochraně nátěrem dlouhodobě plní svou funkci. Při otevírání ale zaujímají větší prostor, než jiné typy. Doporučuje se zavěšovat každé křídlo jen na dva panty, jinak se po čase zkříží.

– Výklopná: Pohybují se na čepech a pomocí pákového mechanismu se vyklopí pod strop, respektive do vodorovné polohy tak, aby se nepoškodilo vozidlo. Na otevření není třeba mnoho sil – pomůže protizávaží umístěné v otvíracím mechanismu. Výklopná vrata lze uplatnit i při rekonstrukci garáže, protože nemají zvláštní nároky na konstrukci otvoru.

– Posuvná: Tato vrata jsou vhodná pro garáže s širokým vstupním prostorem, ale je možné je zasunovat i na omezenou šířku.

– Navíjecí: Navíjecí rolovací vrata jsou sestavena z úzkých lamel (kovových, dřevěných) a pracují na principu okenní rolety. Navíjecí sekční vrata jsou sestavena z propojených sekcí, které ve vodicích lištách zajíždějí (většinou) pod strop garáže, nebo k levé či pravé straně. Navíjecí vrata s motorickým pohonem nezabírají místo v garáži, mají komfortní ovládání. Jsou vhodná i do starších objektů. Tyto typy vrat jsou ale méně odolné proti vloupání a jejich konstrukce neumožňuje zabudovat průchodné dveře.

Kombinace materiálů

Běžná garážová vrata jsou obvykle z ocelového plechu, ta kvalitnější z hliníku, ale také z dřevěného masivu.

Ocelová či hliníková vrata bývají odolnější, nicméně postrádají přírodní vzhled dřeva. Klasická dřevěná vrata zase mohou časem podlehnout vlivu prostředí. Řešením je technologie, při které je dřevní vlákno nalisováno na kovový základ.

Garážová vrata jsou dodávána v základovém nátěru, který je již od výrobce přizpůsoben k dalšímu natírání a moření, a tak není žádný problém odstín přizpůsobit barvě domu, okenních rámů a podobně.

Zateplená vrata

Garážová vrata mohou být nezateplená či zateplená. Tepelně izolovaná jsou vhodná zejména pro stavebně zateplené samostatné garáže, nebo garáže, jež jsou součástí vytápěného objektu.

Jako tepelně izolační výplň se většinou používá oboustranně lepený polystyrén nebo polyuretan. V prvním případě bývá polystyrénová izolace tlakově přilepena k vnějšímu a vnitřnímu ocelovému plášti, a tak je tvarově přizpůsobena jednotlivým sekcím vrat; tím se dosáhne velmi dobrých izolačních vlastností. Ve druhém případě se polyuretan vstřikuje pod tlakem přímo mezi ocelový plášť dveří, a díky tomu se opět dosáhne velmi dobrých izolačních vlastností. Všechny druhy používaných výplní jsou ekologicky nezávadné.

Elektrické ovládání

Většina moderních garážových vrat je vybavena zařízením pro manuální i dálkové ovládání, a to s ochranou proti úrazu (u sekčních vrat hlavně proti sevření prstů). Možností ovládání je několik: mechanické (klikou)  po odemknutí zámku, na motorový pohon s ručním ovládáním pomocí klíče nebo tlačítek v rámu dveří, nebo na dálkové otevírání z kabiny automobilu.

Mechanismus ovládání lze dodatečně namontovat téměř do všech typů garážových vrat. Jednou z podmínek je dostatek místa pod stropem na umístění elektromotoru. V podstatě se křídlová, sekční i výklopná vrata dají otevírat dálkově (automaticky) i manuálně. Elektricky ovládaná vrata mají poměrně nízkou spotřebu energie a tichý chod. Zamykání zpravidla funguje i při výpadku proudu (tj. mechanicky).

Extra tip: Vrata do fasády

Od garážových vrat vyžadujeme zejména bezpečnost a spolehlivý chod. Zapomínat bychom ale neměli ani na design a celkový vzhled domu. Tomu všemu vyhovují sekční fasádní vrata: Lze je integrovat do fasády tak, že jsou od stěny domu takřka nerozeznatelná.

Základem konstrukce pro fasádní vrata jsou hliníková průmyslová sekční vrata. Štíhlý hliníkový profil rámů je navržen tak, aby se dal jednoduše obložit panely z kovu, keramiky, plastů i dřeva.

garaz_prsty

Hlavně bezpečnost

Mezi nejdůležitější bezpečnostní prvky, které zamezují zejména zranění dětí, patří ochrana proti sevření prstů v oblasti lamel. Boční uzavřené zárubně zase brání vsunutí ruky. Zvláštní pozornost je věnována i zajištění tažných lan a pružin. Pro ještě větší bezpečnost je možné si nechat nainstalovat bezdotykovou světelnou závoru (fotobuňku), která zastaví pohyb vrat, pokud se v zorném poli objeví překážka.

Dalším prvkem je ochrana proti vypáčení: když jsou garážová vrata zavřená, zapadne zámek automaticky do dorazu vodicí lišty. Výrobci současně nabízejí i protipožární dveře, jež ochrání dům před případným požárem v garáži.

Garážová vrata by měla splňovat bezpečnost podle normy EN 13241-1. Solidní prodejce o tom na požádání předloží certifikát.

Užitečné informace

– Každá garážová vrata mají i ruční ovládání pro případ výpadku elektrického proudu. Obávat se toho nemusejí ani ženy řidičky, protože pružinové systémy vrata vyvažují a manipulace s nimi je snadná.

– Garážová vrata si mohou zákazníci koupit i s prosklenými průhledy v nejrůznějších tvarech a barevném provedení. Problémem není ani zabudování uzavíratelného odvětrávacího otvoru.

– Vrata s automatickým otevíráním jsou dražší, ale investice se vrátí v podobě většího pohodlí. To oceníme hlavně v nepříznivém počasí, když vystoupíme z auta přímo do suché a osvětlené garáže.

– Důležitá je vždy jen odborná montáž, kterou předejdeme špatné funkci a poškození vrat. Běžná údržba není náročná, ale při poruše nebo větším poškození informujeme dodavatele, který poskytne záruční či pozáruční servis.

Článek z časopisu Recepty prima nápadů č. 6/2012.