Dům a stavba

Čím izolovat dřevostavbu?

Když si projektant staví vlastní dům, a k tomu ještě dřevostavbu, vzbuzuje to v nás určitou zvědavost a chuť vědět, jak to dělá a jaké materiály používá. Projektant by si přece nedal domů něco, co by nefungovalo. Navíc předpokládáme, že to bude dům na první pohled trochu jiný, než klasické dřevostavby.

Inu projektant a jeho nevšední oko se nezapře. Dům v Řevnicích je zvláštní hned tím, že obytná zóna je až v prvním patře, zatímco na úrovni terénu budou technické prostory, jako například garáž, sklady apod. Důvod je jasný, v okolí je vysoká hladina stoleté vody a v případě zatopení jsou tyto spodní prostory snadno vyplavitelné.

Konstrukce dřevostavby, respektive jejího pláště, je postavena systémem „Two by Four“, což znamená, že se jedná o oboustranně opláštěnou sloupkovou konstrukci, která je vyplněna izolací. A teď důležitá otázka – jakou izolací? Zatímco obvodové stěny jsou izolované kombinací slaměných balíků a foukané celulózové izolace Climatizer Plus®, tak na stropy a podlahu je použit pouze Climatizer Plus®. To vedlo k otázce proč.

„Já stavím víceméně již jen pasivní domy. A abych byl upřímný, do pasivních dřevostaveb už téměř jinou, než právě foukanou izolaci zákazníkovi nenavrhuji. Výjimkou je izolace ze slaměných balíků. Foukaná izolace vyrobená z celulózy podle mého názoru k těmto domům prostě patří. Když zákazník váhá, snažím se ho přesvědčit,“ vysvětluje Ing. Arch. Josef Tlustý. Podle jeho názoru je použití foukané izolace výhodnější především z hlediska rychlosti stavby, ekologičnosti materiálu a technických vlastností Climatizer Plus®, neboť tato izolace velmi dobře funguje v difúzně otevřených stavebních konstrukcích.

Ve srovnání například s balíky slámy dokáže uvedený systém lépe a rychleji distribuovat vlhkost tak jak potřebujeme. A to je hodně důležité nejen pro příjemné a zdravé prostředí uvnitř domu, ale také pro trvanlivost stavební konstrukce samotné.

Climatizer Plus® je však dražší než například sláma. „Ano, je dražší. Na druhou stranu aplikace Climatizeru je opravdu jednoduchá a rychlá a při výstavbě domu na klíč je konečná cena srovnatelná, respektive spíše o něco nižší. Aplikace slaměné izolace je totiž velmi pracné. Pak je tu ještě další velká výhoda foukané izolace. Climatizer dokážete zafoukat do jakékoliv dutiny a bezvadně přilne ke každému materiálu. Při jeho použití můžete výrazně snížit riziko výskytu tepelných mostů a tudíž nepříjemných následků. Z hlediska tepelně-izolačních vlastností ve srovnání s mnohými jinými izolanty obstojí rovněž velmi dobře. Zkrátka výhody převažují.“ A pokud by někdo trval na čistě přírodním materiálu ze dřeva, pak místo Climatizer Plus® je tu Climawood®, což je rovněž foukaná izolace vyrobená na bázi dřevených vláken.

Autorem projektu dřevostavby v Řevnicích je Akad. arch. Jiří Brotánek a Ing. Arch. Josef Tlustý z architektonického studia AB Ateliér. Aplikační firma, která realizovala zafoukání celulózové izolace Climatizer Plus® je Jiří Nejedlý, který má v tomto směru již dlouholeté zkušenosti. Dodejme, že foukaná tepelná izolace Climatizer Plus® patří do uceleného skladebního systému izolací COMPRI®, který na trhu dodává firma Ciur a.s.

COMPRI® je synonymem pro přirozeně zdravé bydlení v budovách s nízkými náklady na vytápění. Další informace naleznete zde.