Dílna a hobby

Vyrob si květináč z kamene

Všimli jste si, jak staré, již zdánlivě nepotřebné věci přicházejí znovu do módy? Lidé podvědomě cítí, že je třeba vracet se ke kořenům. Mnozí z nás zatracovali velké kuchyňské pece, dřevěné roubenky, starý nábytek… Vše staré se šmahem likvidovalo, kamenná koryta, kaménky se házely do základů, aby se ušetřilo za beton… Ta doba je naštěstí pryč.

Připravil: Zdeněk Liberda, foto: autor

Mnohým lidem, zvláště pak zahrádkářům, chalupářům, skalničkářům, kaktusářům a bonsajistům se naštěstí líbí kamenná koryta a misky. Staly se neodmyslitelnou součástí nejen mnoha starých, ale i nově zbudovaných domů a zahrádek. 

Vyrob si sám…

Kámen je přírodní materiál – tvrdý, dlouhověký, ve spojení s rostlinami krásný a nenahraditelný. Dojem z leckteré, jinak skvělé zahrady kazí plastové květináče a kontejnery, osázené rostlinami. Kámen však není jen tvrdý, ale i křehký a dá se štípat. Právě těchto vlastností musíme využít, chceme-li si vlastnoručně vyrobit kamennou misku či koryto.

Nejlepší výchozí surovinu představuje čerstvě vytěžený kámen z lomu. Kdo nemá možnost takový získat, poohlédne se po okolí. Na výrobu kamenné misky potřebujeme kompaktní, nepopraskaný, přiměřeně velký kámen odpovídajícího tvaru. Velkou výhodou jsou čitelná „léta“ – vrstvení nerostu. Hodně pomůže najít  tvar s vnitřní strukturou, připomínající misku. Kameny se přitom válí všude, stačí se jen dívat – při různých výkopových pracích, v lesních potůčcích, řekách, na krajích polí a pastvin. Mnohdy bývají jen tak pohozené a několik století přehlížené krásně omšelé kameny s překrásnou kresbou a patinou. Právě takové hledáme – tedy pokud jsme schopni s nimi manipulovat.  

Co se nástrojů týče, budeme potřebovat špičák a paličku. Práci si velmi usnadníme a zkrátíme, použijeme-li diamantový kotouč a rozbrusku.

Začneme s malou podmiskou

Je vhodné začít s malou podmiskou či spíše malinkým podnosem,  na kterém se naučíme „bouchat“ do kamene, aniž by praskl. Nesmíme ale zapomínat na bezpečnost práce! Používáme ochranné rukavice, chráníme si zrak i sluch. Při řezání kamene pak použijeme respirátor. Velkým pomocníkem je vítr, který odfukuje prach, vyráběný diamantovým kotoučem.

Nejprve si budoucí misku usadíme do podložky. Tou může být vlhký písek v nádobě