Dílna a hobby

DŮM A CHALUPA: Levná nová výplň brány

Staré železné branky přežijí staletí, dostávají-li pravidelně nový barevný nátěr. I když se zdá, že změna výplně je výzva spíše pro ty, kdo umí svařovat a pracovat s kovem, nemusí to být úplně pravda. I z latěk si snadno vyrobíte dřevěnou clonu na míru. Práce je jednoduchá a náklady jsou nízké.

Někdy pletivová výplň omrzí a člověku se zachce soukromí.

Kontrolní seznam

  • masiv – smrkový hranol 50 × 50 × 2 000 mm, smrkové desky 100 × 15 × 4 000 mm
  • kotvení a spojování – např. Duvilax D3 Rapid, šrouby do dřeva Zn 3 × 40, hřebíky G18, 40 mm
  • povrchová úprava – napouštědlo, např. Colorlak Lignostop Hobby V 1042 (180 Kč / 1 l); lak, např. Colorlak Univerzal SU2013 Lesk; barva, např. Colorlak Aquarex V 2115; štětec, např. Schuller Allround 72264; váleček, např. Schuller MicroLine Pro midi 20566

Nářadí a pomůcky

  • hoblovačka
  • pila, kompresor
  • stojanová vrtačka
  • Forstnerův vrták
  • akumulátorový šroubovák
  • pneumatická hřebíkovačka

1. MĚŘENÍ

Změříme šířku křídel brány a vyměříme prostor, který nám nabízí na osazení dřevěných konzol. Podle rozměrů vybereme materiál.

2. HOBLOVÁNÍ

Nařežeme a ohoblujeme hranoly, ze kterých budeme montážní konzoly vyrábět. Ne všechny musí být úplně stejné.

3. DOLADĚNÍ

Prověříme, zda se nám ohoblované hranoly vejdou do mezer s rezervou 2 mm. Je to důležité, aby mohlo dřevo při změně vlhkosti pracovat.

4. KRÁCENÍ

Hranoly si zkrátíme na míru. Není neobvyklé, když je branka zkřížená nebo vyrobená nepřesně, délky se proto mohou lišit.

5. ZNAČENÍ

Všechny hranoly na konzoly označíme čísly. Ta nám určují nejen jejich umístění, ale i správné otočení v dalších krocích.

6. RYSKY

Na všech místech, jimiž procházejí svislé trubky, si vyznačíme rysky. Snažíme se vymezit jejich osu podle šířky jednotlivých svarů.

7. ROZMĚŘENÍ

Vyhledáme nejsilnější ze svarů a prohlédneme si i vyosení trubek z linií. To nám pomůže najít nejvhodnější průměr vrtaných otvorů.

8. VRTÁNÍ I

Forstnerovým vrtákem hloubíme otvory na naznačených ryskách. V našem případě jsme museli zvolit průměr 30 mm, ačkoliv průměr trubek je menší.

9. ZAOBLENÍ

Aby se hranoly po letech na hranách neštěpily, všechny hrany stáhneme do mírného oblouku hoblíkem nebo brusným papírem.

10. ROZMÍTÁNÍ

Každou konzolu rozřežeme přes středovou osu tak, aby se nám rozdělily na dvě symetrické poloviny.

11. PŘEMĚŘENÍ

Konzoly jednu po druhé přeměříme přímo na trubkovém rastru branky, abychom odhalili drobné překážky a odchylky, které by mohly způsobit problém.

12. ÚPRAVA

Úzkým ostrým nožem podle potřeby upravíme hrany a odstraníme drobné třísky, které vznikly při hloubení kotvicích otvorů.

13. OCHRANA

Vnitřní plochy otvorů důkladně natřeme barvou. Odstín je vhodné sladit s brankou bez ohledu na to, jaké barvy budou výplně.

14. NATÍRÁNÍ I

Vydatně natřeme i všechny vnější plochy a konce konzol. Dvě vrstvy barvy zaručí dlouhověkost, vyplatí se využít trvalý alkyd.

15. LEPENÍ


Na styčnou plochu konzol nanášíme lepidlo. Je důležité, aby bylo voděodolné, aby se nám unavené spoje po čase nerozevíraly.

16. UPEVNĚNÍ

Konzoly osadíme na bránu a stáhneme svorkami, abychom vytvořili dostatečný kontakt pro lepení spojů. Důležité je stáhnout celou spáru.

17. VRTÁNÍ II

Zahlubovacím vrtákem si po obou stranách každé trubky zahloubíme otvory pro šrouby. Získáme tak jistotu, že nám dřevo nepraskne.

18. ŠROUBOVÁNÍ

Šroubové spoje nám doplní lepení, aby plošná výplň ustála nejen vrtochy počasí, ale i sníh, který bude padat v lavinách ze střech.

19. KONZOLY

V této chvíli jsou konzoly osazené na brance. Vytvářejí dřevěné plochy, na které lze hřebíky nebo šrouby přichytit výplně.

20. LAMELY

Z tenkých desek si nařežeme výplňové lamely. V našem případě mají tloušťku 15 mm, šířka je přibližně 10 cm.

21. HOBLOVÁNÍ


Lamely oboustranně a s malým úběrem materiálu ohoblujeme, aby byl jejich hladký povrch připraven pro trvalou povrchovou úpravu.

22. HRANY

I zde se snažíme srazit hrany. Malý ruční hoblík s nízkým sklonem nože je na tuto práci nejrychlejším a nejvhodnějším nástrojem.

23. NAPOUŠTĚNÍ

Lamely ošetříme biocidním napouštědlem. To vytvoří chemickou bariéru, která zabrání růstu řas, hub a plísní ve vlhkém počasí.

24. NATÍRÁNÍ II

Lamely celoplošně natíráme krycím barevným nátěrem nebo lazurou, která rozjasní přirozenou kresbu a strukturu dřevěného masivu.

25. PŘIBÍJENÍ

Lamely upevňujeme do konzol pneumatickou hřebíkovačkou. Hřeby nastřelujeme střídavě do dvou linií, aby byly spoje pevné.

26. ROZESTUPY

Aby byly rozestupy jednotné, nemusíme je pracně rozměřovat. Postačí obyčejná tužka, která za sebou zanechá pravidelnou sedmimilimetrovou spáru.

27. VÝŘEZ

Pokud bránu zamykáme řetízkem a visacím zámkem, nezapomeneme si vyřezat ve výplni prostor potřebný pro tuto bezpečnostní manipulaci.

Clona z dřevěných lamel

Materiál na LAMELY

  • Lamely (kratší obdélníkové kusy) z tenkých desek jsou trvalou pohledovou clonou, která může při pravidelné péči sloužit tři desetiletí. Smrkový masiv nemusí mít větší tloušťku než 15 mm, důležité je jen to, aby byl vyhlazen broušením nebo hoblováním. Tyto lamely najdete na všech pilách, které připravují ze smrků materiál na výrobu tatranského obkladu.

Montážní konzoly

  • Výroba montážních konzol vyžaduje trochu důvtipu a dobrý nápad. Každá brána je jiná a dokáže poskytnout úplně rozdílné příležitosti k ukotvení. My jsme si zvolili volné, kluzné uložení, které umožňuje dřevu vydatně pracovat v průběhu čtyř ročních období. Díky tomu nebudou pnutím dřeva vznikat trhliny a praskliny, které by mohly způsobit problémy.

Svislé uložení lamel

  • Zajišťuje jejich delší životnost, vodorovné rozložení zase garantuje o něco více soukromí. Žádná z těchto možností nenaruší dosavadní vzhled brány. Chcete-li svou branku při budování clony obnovit a zmodernizovat, můžete si navrhnout mnohem dekorativnější vzor ukládání – na hřeben, stromky, rybí kost a podobně.

Namáčení lamel

  • Chcete-li ušetřit čas při nanášení biocidního napouštědla, naředěné si ho můžete nalít do vyššího kbelíku, v němž budete moci lamely namáčet. V nitrilových rukavicích to máte vyřešeno během několika minut a na přímém slunci vám chemická clona vyzraje za půl hodiny. U svrchních nátěrů však už zkratky neexistují, aby byl nátěr trvalý, musíte dodržet technologický postup do puntíku.

Potlačení chyb

  • Jsou-li křídla brány unavena léty a nejsou „ve vodováze“ nebo je-li některé z křídel nabourané autem, nesnažte se výplní kopírovat ideální tvar vzhledem k terénu. Kopírujte kontury brány, i kdyby to bylo ve sklonu. Tento výsledek vypadá mnohem lépe a nepřitahuje pozornost k existujícím nedostatkům.

JAK NAMONTOVAT ROHOŽE?

  • Materiál

Rohože jsou nejrychlejším řešením pro vytvoření soukromí. Nejlevnější je drátem vázaná třtina nebo tráva, která vám vydrží přibližně rok. Štípaný bambus je řešením na dvě až tři sezony, pokud však na něj ze střechy padají laviny sněhu, poláme se ještě dříve, než shnije. Všechny tyto přírodní materiály lze ošetřit napouštědlem, lazurou nebo barvou, aby vydržely déle.

  • Ukončení

Při zkracování je nutné počítat s pěticentimetrovou rezervou, o kterou přijdete při ukončování odstřihnuté části. Drátěné výplety je třeba zakončit, aby se samy nerozplétaly. Abyste získali volné konce, budete se muset části výplně vzdát. Výrobci používají rezavějící ocelové dráty, které na přírodním materiálu kreslí šedou patinu.

  • Montáž

Upevnění na branku je jednoduchou výzvou. Stačí vám jediný pomocník, který bude rohož přidržovat do doby, než upevníte její vrchní část. Použijete na to vázací drát, jímž svážete spojovací výplet rohože s pletivem branky. Osvědčilo se kotvit rohož z vnitřní strany dvora – z ulice potom vypadá přirozeně a nerušivě, ze dvora jeví krásu přírodního materiálu.

  • Výhody

Předností tohoto řešení je, že nepotřebujete příliš zručnosti a celou úpravu zvládnete provést v průběhu jediné hodiny. Při napouštění a povrchové úpravě se nám osvědčilo používat válečky, a to ještě před samotnou montáží rohože na branku. Když si pod ni natáhnete při natírání fólii, chodníky zůstanou čisté.

  • Stínicí síť

Alternativou rohoží je stínicí síť, která je dostupná v několika hustotách, čili s různým stupněm neprůhlednosti. Vázání je však náročnější, chcete-li, aby byl výsledek skutečně pěkný. Dobrým řešením jsou dřevěné napínací rámy, které dokážou dát síti pevný tvar a formát.

Text, foto a realizace: Milan Gigel