Zahrada

Výsadba dřevin: Vyměňme staré keře za nové (video)

Během mírné zimy můžete přestárlé a nepěkné keře nahradit novými jedinci. Vysadit můžete dřeviny s kořenovým balem i bez něj.

výsadba dřevin

Výběr

Do zahrady vybírejme jen keře, jimž budou podmínky naší zahrady vyhovovat. Zvažme i náročnost dané dřeviny, zda jí budeme umět poskytnout dostatek péče. Nejste-li zkušeným pěstitelem, vyhněte se náročnějším a exotickým dřevinám. Nezapomeňte, že dřeviny se časem rozrostou. Je třeba jim proto vyhradit dostatečný prostor. Některé dřeviny budou vyžadovat mírnou úpravy půdy, například přidání rašeliny. Je důležité si ověřit nároky každé dřeviny.

Výsadba

Opadavé listnáče můžeme vysazovat i pozdě na podzim, během mírné zimy, když nemrzne, nebo brzy na jaře. Při výsadbě si dejme záležet na úpravě půdy. Pokud vysazujeme více kusů, dodržujme doporučené vzdálenosti mezi jednotlivými keři. Při výběru místa na výsadbu dřevin mysleme na to, že dřevina bude časem větší. Naroste do výšky i šířky. Vysazovat můžeme i na místo, kde jsme zlikvidovali jiný porost.

výsadba dřevin

Ukotvení

Vysazujeme-li vyšší, rozložité a vzácnější keře, případně menší stromky, dopřejme jim ukotvení. Stačí pevný dřevěný kolík a pevné přivázání. Dřeviny budou lépe chráněné a nevyvrátí je silný zimní vítr.

Pro výsadbu dřevin je ideální slunný den bez mrazu. Předem si všechno připravme. Jestli jsme na podzim nakoupili dřeviny a nestihli jsme je vysadit, můžeme je nyní použít.

Jak na výsadbu dřevin

Doba: Do 1 hodiny
Lidé: 1–2
ObdobíÍ: X–III

Materiál

  • listnaté opadavé keře
  • zahradnický substrát
  • kompost
  • suché listí

Nářadí

  • rýč, lopata
  • pracovní rukavice
  • zahradnické nůžky
  • nádoba na odpad
  • konev s vodou

Postup práce

Je-li příznivé počasí, můžeme vysadit dřeviny bez kořenového balu. Buď je zakoupíme, nebo vykopeme jedince, kteří narostli ze semen.

výsadba dřevin

Než vysadíme prostokořenné okrasné dřeviny, musíme je upravit. Mírně zkrátíme nadzemní část a zkrátíme i nejdelší kořeny.

výsadba dřevin

Rýčem vykopeme jámu, přičemž přesekáváme kořeny, které daným místem procházejí. Na dno nalejeme konev vody a necháme ji vsáknout.

výsadba dřevin

Do jámy vložíme dřevinu. Jáma musí být tak velká, aby se do ní vešly kořeny a nebylo je nutné ohýbat. Rostlinu sázíme o něco hlouběji, než rostla předtím.

výsadba dřevin

Kořeny dřeviny zasypeme zeminou z výkopu, je-li kvalitnější, nebo zahradnickým substrátem, případně kompostovou zeminou.

výsadba dřevin

Dřevinou při vysazování jemně třeseme, aby se zemina dostala všude mezi kořeny, a zeminu kolem důkladně upěchujeme.

výsadba dřevin

Výsadba dřevin s kořenovým balem je o něco snazší. Nezapomeňme, že vysazovat bychom měli do téže hloubky, v jaké rostlina rostla v kontejneru.

výsadba dřevin

Okolí vysazených dřevin nakonec důkladně nasteleme hrubším organickým materiálem. Ochráníme tak kořeny před mrazem.

výsadba dřevin

Při výkopu jámy nezapomeňme přerýt dno – ideálně na výšku rýče – a zapracovat kvalitní prosetý kompost. Ideální výsadbová jáma je dvakrát větší, než je kořenový bal dřeviny.

Text a realizace: Daniel Košťál
Foto autor: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů