Tyto malé mušky jsou pro člověka sice neškodné, ale jejich přítomnost rozhodně není příjemná. Způsobů, jak se jich zbavit, existuje celá řada. Nejprve se ale podíváme na to, co tento hmyz v domácnosti vůbec hledá.
Lidem neublíží, rostlinám ale někdy dokážou pořádně zavařit
Smútivky (česky smutnice) patří mezi hmyz, konkrétně do řádu dvoukřídlých. Jsou tedy příbuzné běžným mouchám nebo komárům. V domácnostech jsou považovány za běžné škůdce, kteří jen zřídka způsobují rostlinám vážné škody. Jejich strategie spočívá v rychlém množení a krátkém životním cyklu – dospělá muška žije pouze asi týden, během kterého naklade stovky vajíček.
Hlavním lákadlem smutnic je vlhký organický substrát – tedy ideální prostředí právě v květináčích. Už po třech dnech se z vajíček líhnou drobné larvy, které se obvykle živí houbami a rozkládající se organickou hmotou. Problém nastává, když se v napadeném substrátu přemnoží a larvy začnou požírat kořínky rostlin. Jako u mnoha jiných rostlinných škůdců, i smutnice mohou přenášet další patogeny – například mikroorganismus Pythium, který způsobuje padání mladých rostlin.
Chcete-li rozlišit smutnici od octomilky (vinné mušky), podívejte se na tvar těla. Zatímco octomilky připomínají běžné mouchy, smutnice mají tenké tělo, dlouhá tykadla a svým vzhledem se podobají spíše drobným komárům. Létají navíc pomaleji a jejich pohyb působí neuspořádaně.

Jak poznat, že rostlina trpí kvůli smutnicím?
Škody na kořenech způsobené larvami smutnic se často podobají hnilobě. Listy ztrácejí barvu, žloutnou a opadávají. Rozlišit hnilobu od poškození smutnicemi je obtížné – většinou se však tyto problémy vyskytují společně.
Muškám se daří zejména v přemokřeném substrátu, ve kterém mohou kořeny uhnívat i bez jejich přítomnosti. V nejhorších případech může dojít ke zpomalení růstu až k úhynu rostliny.
Chcete-li sledovat výskyt smutnic, osvědčeným prostředkem jsou žluté lepové pásky, které se běžně prodávají jako účinný pomocník v boji proti hmyzu. Pomohou vám zjistit rozsah problému, ale samy o sobě ho nevyřeší.

Nejlepší léčba? Prevence
Přemokřený substrát u pokojových rostlin nikdy nevěstí nic dobrého. Při zalévání (zejména v zimě) platí zlaté pravidlo – méně je více. Rostliny jako filodendrony, monstery a další podobné druhy snesou mírné proschnutí substrátu, zvlášť pokud došlo k napadení smutnicemi.
Smutnice, podobně jako octomilky, přitahuje vůně octa. V boji proti nim si můžete připravit směs jablečného octa s vodou v poměru 1:1 a několika kapkami saponátu. Takovou směs lze umístit na povrch substrátu – například do víčka od zavařovací sklenice. V e-shopech najdete řadu chemických i biologických přípravků proti smutnicím, které mohou problém vyřešit během několika týdnů. Základem zdravých pokojových rostlin však zůstává správná zálivka.
Je dobré mít na paměti, že v domácnosti se občas nějaká ta smutnice objeví. Problém nastává až tehdy, když se přemnoží.
Text: Matúš Puskeiler
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů