Zahrada

Regenerace trávníku po zimě

Krásný, zelený a nepoškozený trávník je snem každého zahrádkáře, chataře, či chalupáře. O trávník je ale třeba pečovat po celý rok, obzvláště však na jaře, kdy potřebuje zregenerovat po dlouhém a náročném zimním období. Jak tedy správně obnovu trávníku na jaře provést?

Trávník, který je poškozený z více jak 50 % je dobré založit buď zcela nový, nebo jej můžeme obnovit bez rytí vysetím speciální travní směsi OBNOVA®, jejíž složení nám umožní rychlé oživení okrasných, ale i zátěžových trávníků. Tato unikátní travní směs během 3 až 4 týdnů dokonale obnoví a zregeneruje váš trávník poškozený nejen zimními mrazy. Aby byl přísev této travní směsi co nejúspěšnější, je nutné především velmi kvalitně připravit pozemek před výsevem a následně pak dobře zapravit travní osivo do půdy.

Jak tedy při obnově trávníku správně postupovat?

Základem dokonalé obnovy trávníku je vždy důkladná příprava.

• Obnovu trávníku můžeme provádět od dubna do konce října. Měli bychom však vždy přihlédnout k půdně klimatickým podmínkám (letní výsevy vyžadují vydatnou závlahu).

• Trávník obnovujeme vyhrabaný v pokoseném stavu, při výšce cca 20 až 40 mm.

• Z dosévaných míst v trávníku odstraníme veškeré organické zbytky a kameny.

• Trávník můžeme popřípadě prořezat vertikutačními hráběmi do hloubky cca 2 až 4 mm.

• Těžší půdy vylehčíme křemičitým pískem, lehké půdy obohatíme například rašelinou.

Výsev travního osiva

• Osivo vyséváme v dávce 20 až 30 g na 1 m2 a dokonale jej zapravíme do hloubky 2 až 3 mm.

• Na osetou plochu rovnoměrně aplikujeme trávníkové hnojivo v dávce 20 až 30 g na 1 m2 (vhodné je použít trávníkové hnojivo AROS STARTER®).

• V průběhu vzcházení osiva nově oseté plochy udržujeme stále vlhké.

• První sečení provádíme při výšce rostlin 100 až 150 mm (cca 2 až 3 týdny po výsevu), vždy ostrým nástrojem (kosa, srp, žací nůž). Mladé rostliny zkracujeme vždy maximálně o 1/3.

• Další sečení opakujeme dle potřeby každých 5 až 10 dnů.

• V průběhu následujících dvou až tří sečí se trávník plně zapojí a vytvoří dokonalý travní koberec.

Výživa a hnojení trávníku

Úspěšnou obnovou trávníku práce nekončí. Aby byl trávník stále pěkný a zelený, vyžaduje vaši pozornost a především pravidelnou péči v průběhu celého vegetačního období. Pro vyváženou výživu a dobrý zdravotní stav trávníku nesmíme zapomínat na pravidelný přísun živin. Společnost AROS-osiva nabízí »komplexní systém hnojení trávníku« v průběhu celého vegetačního roku. Trávníkové hnojivo AROS STARTER® je určeno především pro zakládání a obnovu travních ploch v průběhu celého vegetačního období. Trávníkové hnojivo AROS POWER® slouží pro dokonalou výživu od jara až do příchodu podzimu. Podzimní výživu pro zdárné přezimování vám zajistí trávníkové hnojivo AROS WINTER®.

Náš tip

Trávník přihnojujeme v mírně pokoseném stavu, při výšce cca 20 až 40 mm, nikdy ne čerstvě posekaný ani vlhký. V případě výskytu dvouděložných plevelů je vhodné trávník ošetřit příslušných herbicidem, cca dva týdny před aplikací hnojiva. V případě výskytu mechu použijeme ANTI-MECH speciální hnojivo proti mechu v trávnících.

Odkaz na instruktážní video najdete zde.

Zdroj: PR článek společnosti AROS-osiva