Poradna Zahrada

Proč se zřítila suchá zídka a jak ji napravit?

Dotaz: Minulý rok jsme na zahradě postavili asi metr vysokou suchou zídku, která celý rok dobře fungovala. Při letošních deštích se ale zřítila. Kameny byly poměrně těžké, ani tak ale neudržely zídku pohromadě. Kde byla chyba?

zahradní suchá zídka se záhonem
Zdroj: Lucie Peukert

Odpověděla: Lucie Peukertová

Při stavbě suchých zídek se často nedodržuje hned několik aspektů. Tím prvním je nutnost dodržení kladení kamene na kámen. Stavitelé totiž kameny pro ulehčení práce prosypávají silnou vrstvou zeminy, díky které tak nemusí moc řešit fakt, jestli na sobě kameny drží. Při silném dešti se pak může stát, že se zemina vyplaví a celá zídka se zbortí. Ačkoliv se zemina, případně její směs s jemným štěrkem na prosypávání spár používá, vyplňují se jí pouze menší mezery, nicméně i tak je nutný kontakt kamenů, které se na sebe pokládají.

Pro stabilizaci zídky je také důležité zabudovat základ pod úroveň terénu, nikdy kámen nepokládejte až na jeho úroveň, zídka by byla silně destabilizována. Třetím aspektem, který je opravdu nutné dodržet, je pak provázání řad kamenů. Nesmí totiž vznikat křížové spáry, jinými slovy další řada vykrývá vrstvu kamene pod sebou.

Foto: Lucie Peukert
Zdroj: Zahrada prima nápadů