Poradna Zahrada

Okrasné česneky: Jaké druhy zvolit do zahrady a jak o ně pečovat?

Dotaz: Kamarádce na zahradě každý rok vykvétají okrasné česneky s fialovým kulovitým květem. Bohužel si už nepamatuje název rostliny, můžete poradit? Případně budu ráda za tip i na další druhy těchto okrasných česneků. Kam je nejlépe vysadit a jakou půdu jim dopřát?

okrasné česneky pěstování
Zdroj: Unsplash

Odpověděla: Lucie Peukertová

Na zahradě zřejmě rostly česneky obrovské (Allium giganteum). Kulovitá květenství tohoto až 1,5 m vysokého cibulnatého druhu dosahují průměru 10 až 15 cm, ovšem i další druhy vytvářejí kompaktní nebo řidší kulovitá květenství. Jednat se také mohlo o česnek kultivaru ´Gladiator´, který sice dorůstá nižší výšky okolo 1 m, ale jeho kratší stonek oproti předchozímu druhu nese květenství v průměru okolo 20 cm. Výšky 90 cm pak dorůstá o něco méně impozantní česnek aflatunský (Allium aflatunense) kultivaru ´Purple Sensation´, který bývá častou součástí prérijních trvalkových záhonů.

Okrasné česneky patří mezi středně náročné rostliny, které porostou nejlépe v hlinitopísčité dobře propustné půdě. Od léta do jara pro ně největší nebezpečí představuje zamokření půdy, zvláště pokud je jílovitá a špatně se prohřívá. V těchto podmínkách je nejlepší cibule po zatažení ze zeminy vyjmout a uchovávat je během tohoto klidového období v květináči. Většinou ale tento zásah nutný není, česneky dobře porostou v běžných zahradních podmínkách na plném slunci i v mírném přistínění.

Některé druhy se snadno rozmnožují i z přesevu semen, pokud necháte na záhonech dozrát semeníky se semeny. Množí se ale i dělením cibulí. Hlodavci pro tuto cibulovinu většinou nepředstavují větší riziko. Výrazná vůně je v naprosté většině od tohoto „pokrmu“ odradí. Co ale bývá časté, je přesouvání menších cibulek hlodavci po různých částech zahrady, může se tedy stát, že se vám česneky každý rok objeví i tam, kam jste je původně ani nesázeli.

Pokud se rozhodnete pro výsadbu okrasných česneků, vzrůstné druhy raději nevysazujte do průvanu, kde by vítr poškodil dlouhé stonky s poměrně těžkým květenstvím. Termín výsadby je pak na podzim ideálně v září a říjnu.

Foto: Unsplash
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů