Zahrada

Jak na jarní údržbu trávníku?

V rámci jarní péče o trávník potřebujete jen několik dobrých tipů a pár spolehlivých pomocníků. Praktické rady přináší Radovan Bureš z české pobočky společnosti Briggs and Stratton, vyrábějící motory pro zahradní techniku a sekačky. Co tedy potřebuje Váš trávník jako první po probuzení ze zimního spánku?

Začněte sekáním
Jarní péče o trávník by měla začínat co nejkratším sestřihem. „Trávník by měl mít začátkem jara délku zhruba 3 cm. Buď jste jej dostatečně zastřihli již na podzim, nebo jej zkraťte hned s příchodem jara. Na moderních sekačkách lze délku sekaného trávníku snadno nastavit,“ radí Radovan Bureš. Také doporučujeme před prvním sekáním zkontrolovat ostrost nožů a jejich bezvadné vyvážení.

Vertikutace vyčistí trávník od plsti a mechu
Zdravý trávník potřebuje zejména vláhu, živiny a vzduch. Právě přísunu vzduchu se mu často po měsících odpočinku nedostává. Přes podzim a zimu trávník zarostl mechem, kořínky, zbytky trávy a listí. Tato vzniklá bariéra, nazývaná také jako travní plsť, brání půdě i trávníku v příjmu kyslíku, což jeho vzhledu ani kondici nepřidá. Provzdušňování půdy pomocí vertikutátoru je pohodlné a rychlé. Vertikutátor provzdušní trávník pomocí ostrých ocelových nožů několik centimetrů do hloubky a díky záchytnému koši se nemusíte starat o rostlinné zbytky, které byste jinak museli shrabat. Na menší plochy pak můžete použít obyčejné železné hrábě. Provdušněná půda je poté vhodným místem, kde mohou bez problému vyrůstat nová stébla trávy.

Srovnejte terén
Krásné zahradě mohou vadit drobné nerovnosti terénu. A začátek vegetačního období je ten pravý čas něco s tím udělat. Ověřeným postupem je zaplnění prohlubní půdou. „Ta by měla mít podobnou kvalitu jako půda stávajícího trávníku,“ radí Radovan Bureš z Briggs & Stratton. „Toto období je i vhodnou příležitostí k dalším potřebným terénním úpravám,” zmiňuje Bureš.

Výsev
Máte-li již plochu upravenou podle svých představ a někde se vyskytují holá místa, zasejte  travní směs. Půdu nejprve prohrábněte a smíchejte s pískem. Pak teprve proveďte výsev a půdu utužte travním válcem, na menších plochách stačí i lopata. Pak místo požádně zalijte. Pokud budete provádět výsev na větším prostoru, pomůže vám s pohodlným a rovnoměrným výsevem sypací vozík. Pamatujte ale, že na první setí by měla teplota půdy dosahovat alespoň 8 °C. Osivo následně vpravíte do země opět pomocí válce s hroty či hráběmi.

Co dělat, když chybí živiny
Pokud má váš trávník z nějakého důvodu nedostatek živin a vy z něj chcete mít stoprocentní koberec, který bude hustý a sytě zelený, pak budete muset trávník občas přihnojit. Hnojení trávě také pomáhá, aby se prosadila proti rozpínavému plevelu a mechu. Rovněž ji posílí a bude odolná vůči problémům s travními chorobami. Nejdůležitější je první hnojení hned na jaře, na začátku vegetačního období. „Doporučuji však věnovat zvýšenou pozornost dávkování. Při vyšší koncentraci můžete trávníku naopak uškodit a popálit ho,“ varuje Bureš.