Vaření

Valentýnská srdíčka upečená z písku

Jednoduché svícínky k svátku svatého Valentýna upečeme z písku a mouky. Ozdobíme jimi sváteční stůl. Práce je tak snadná, že ji mohou s námi dělat i nejmenší děti.

Připravila: Alena Isabella Grimmichová, foto: autorka

Co budeme potřebovat:

hladkou mouku

písek a vodu

vykrajovátka na cukroví ve tvaru srdíček

čajové svíčky

Jak postupujeme:

Těsto vytvoříme ze směsi písku, hladké mouky a vody. Do prosátého písku dáme mouku přibližně v poměru tři díly písku na jeden díl mouky. Dobře promícháme a přidáváme postupně studenou vodu. Vytvoříme husté těsto. Pokud je těsto řídké, přidáme písek a mouku a opačně. Do olejem vymazaných vykrajovátek vmáčkneme těsto. Do takto vzniklých srdíček vmáčkneme ještě kalíšky od čajových svíček a písek kolem nich uhladíme rukou. Aby těsto během pečení nevyzdvihlo kalíšky ven, zatížíme je kovovým závažím. Pokud je nemáme, postačí, když kalíšky vysypeme suchým pískem. Pečeme ve středně vyhřáté troubě asi půl hodiny. Po vychladnutí opatrně vyklepneme svícínky z forem. Kalíšky od svíček zůstanou v těstě pevně zapečené a do nich budeme pouze vkládat svíčky. Buď čajové nebo vysoké podobného průměru. Pokud chceme, aby se kalíšky po upečení daly z věnce oddělit, namažeme je před vložením do těsta olejem. Svícínky můžeme na závěr pomalovat akrylovými barvami. Pokud by barva špatně chytala na okrajích srdíček, kde mohlo zůstat trochu oleje, kápneme do barvy Jar nebo jiný odmašťovač.

Extra tip

Pokud potřebujeme vytvořit najednou větší množství srdíček a nemáme dostatečný počet formiček, vytvoříme si těsto s větším obsahem mouky, aby se méně drolilo. Z těsta vyválíme placku a tvary vykrájíme a přeneseme na plech.

Článek z RPN č. 1-2/2012