Poradna Zahrada

Proč má petržel skvrnité listy

Dotaz: Pěstuji doma na kuchyňském okně v květináči petržel. Rostlina se od minulého roku krásně rozrostla, a až donedávna měla krásné čisté listy. Nyní se vytvořily malé skvrny, které se neustále rozšiřují. Mám provést nějaké ošetření? A čím? Milan T., Praha

list petrželu poškozený třásněnkou západní

Třásněnka západní

Podle dodaných listů se ukazuje, že došlo k jejich napadení třásněnkou západní. Jedná se o savý hmyz, který se velmi rychle množí. Sání škůdce se projevuje především na horní straně listů. Na spodní pak, pod lupou, vidíme množství černých vajíček a larvy, které také listy vysávají.

Třásněnkám vyhovují teplé podmínky bytů a jejich aktivita se tak nesnižuje ani v zimním období. V létě tento škůdce saje prakticky na všech pěstovaných rostlinách od ovocných stromů, zeleniny až po okrasné rostliny. Je možné použít koncentrovaný postřik. V případě petržele, kterou máme v bytě, bych ale doporučila olejový přípravek bez ochranné lhůty. Další možností je pravidelné sprchování rostliny, aby došlo k omezení počtu jedinců.

Odpověděli: Ing. Ludmila Dušková, Jan Kopřiva
Foto: autoři dotazu, Pixabay

Zeptejte se

Máte nějakou otázku ze zahrady? Nevíte jaké nemoci nebo škůdci napadli Vaše rostliny? Potřebujete poradit s pěstováním, množením, řezem stromů a jinými zahrádkářskými pracemi? Zeptejte se našich odborníků. Na otázky odpovídají odborníci s mnohaletou praxí v oboru zelinářství, ovocnářství, okrasné zahrady či bioochrany. Otázky pište na e-mail poradnarpn@jagamedia.cz.