Poradna

Jak správně a bezpečně používat motorovou pilu. Naučte se to krok za krokem

Používání motorové pily může být efektivním způsobem, jak zvládnout různé práce se dřevem, avšak je důležité dodržovat určitá pravidla a bezpečnostní opatření, aby se předešlo nehodám a zraněním.

Řezání motorovou pilou
Zdroj: Shutterstock

Výběr správné pily

Nejprve si musíte vybrat správný typ pily. Existují profesionální pily, které jsou určeny na náročné a časté používání, a hobby pily, které jsou vhodné pro občasné domácí práce. Profesionální pily jsou výkonnější, odolnější a mají delší životnost, zatímco hobby pily jsou lehčí a snadněji ovladatelné.

Bezpečnost na prvním místě

Bezpečnost je při práci s motorovou pilou nejdůležitější. Před každým použitím si oblékněte ochranný oděv, který by měl zahrnovat ochranné rukavice, brýle, přilbu a ochranné kalhoty. Tyto pomůcky vás ochrání před možnými zraněními.

Kontrola a údržba pily

Před zahájením práce zkontrolujte stav pily. Zkontrolujte, zda je řetěz správně napnutý a zda je dostatečně naostřený. Ujistěte se, že je dostatek maziva a že všechny komponenty pily jsou v dobrém stavu. Pravidelná údržba a ostření řetězu jsou nezbytné pro efektivní a bezpečnou práci.

Pilu držte pevně oběma rukama a udržujte stabilní polohu těla.
Pilu držte pevně oběma rukama a udržujte stabilní polohu těla. | Zdroj: Shutterstock

Správná technika práce

Při práci s motorovou pilou je důležitá správná technika. Pilu držte pevně oběma rukama a udržujte stabilní polohu těla. Řežte s mírným, ale stálým tlakem a vždy se ujistěte, že máte dobrý přehled o tom, kde se nachází řetěz.

Postup práce

Startování pily: Při studeném motoru je nutné při prvním startu použít sytič. Pokud pila nenastartuje na 2-3 pokusy, pokračujte několika starty bez sytiče, aby se předešlo přeplnění palivem. Po nastartování by se řetěz měl točit až po stisknutí ovládací páky plynu. Pokud se točí bez stisknutí páky, přerušte práci.

Při studeném motoru je nutné při prvním startu použít sytič.
Při studeném motoru je nutné při prvním startu použít sytič. | Zdroj: Shutterstock

Řezání dřeva: Před začátkem řezu zkontrolujte, zda v materiálu nejsou hřebíky, šrouby nebo jiné předměty, které by mohly poškodit řetěz. Materiál umístěte stabilně a zajistěte dostatek prostoru pro manipulaci s pilou. Pokud řežete na pevném podkladu, podložte si ho vhodným kusem dřeva, abyste předešli kontaktu s betonem nebo kovovými konstrukcemi. Dbejte na to, aby se v blízkosti nenacházely neškolené osoby nebo děti.

Tipy na bezpečnou práci

  • Pracujte jen na dobře osvětleném a čistém místě, kde nejsou překážky.
  • Nikdy nepoužívejte pilu, když jste unavení nebo pod vlivem alkoholu či léků.
  • Samotný řez provádějte spodní částí lišty co nejblíže k tělu pily. Vyhněte se řezání špičkou lišty a horní část lišty nepoužívejte vůbec. Pokud se řetěz přetrhne v horní části, může šlehnout jako ozubený bič. Při přetržení řetězu ve spodní části k takovému švihu nedojde.
  • Při práci neustále sledujte řez a při známkách únavy práci přerušte.
Pokud řežete na pevném podkladu, podložte si ho vhodným kusem dřeva, abyste předešli kontaktu s betonem nebo kovovými konstrukcemi.
Pokud řežete na pevném podkladu, podložte si ho vhodným kusem dřeva, abyste předešli kontaktu s betonem nebo kovovými konstrukcemi. | Zdroj: Shutterstock

GALERIE

Text: Juraj Koreň
Foto: Shutterstock
Zdroj: https://dvojka.rozhlas.cz/jak-spravne-pouzivat-a-udrzovat-motorovou-pilu-7516711