Poradna

Jak se zbavit zápachu mrtvé myši a jak se proti nim účinně bránit? Jedu na myši se raději vyhněte!

Ve většině domácností se čas od času objeví problém s výskytem myší. Pokud však myš ve vašem domě nebo v jeho okolí uhyne, je důležité jednat rychle. Na to, jak jsou mrtvé myši malé, mohou vydávat skutečně odporný zápach. A pokud navíc máte problémy s lokalizací místa, kde se mrtvá myš nachází, může být ještě obtížnější vyčistit váš domov od žluklého zápachu.

Mrtvá myš leží na boku na dřevěné podlaze.
Zdroj: iStock

Jak zapáchají mrtvé myši

Zápach mrtvé myši je nezapomenutelný, protože je dost štiplavý. Je to žluklý, rozkládající se zápach, který se někdy přirovnává ke shnilému zelí. Nejlepší způsob, jak určit, odkud zápach vychází, je jít za nosem do míst, kde je zápach nejsilnější. Pokud se vám podaří najít mrtvou myš, máte štěstí. Zbavit se zápachu je pak mnohem snazší. Pokud nejste schopni myš najít, ale lokalizovali jste místo, kde je zápach nejsilnější, pak je myš pravděpodobně ve zdech vašeho domu.

Jak se zbavit zápachu mrtvé myši

Jak již víte, myši mohou občas uhynout i ve zdech vašeho domu. To činí odstranění nepříjemného zápachu poněkud složitějším (a nepříjemnějším).

Existuje celá řada domácích prostředků a výrobků, které můžete vyzkoušet, abyste zápach odstranili nebo alespoň zamaskovali:

  • Větrejte prostor: Nejlepší první obrannou linií je zajistit větší proudění vzduchu v prostoru, kde je zápach obzvláště nepříjemný. Nechte otevřené dveře a okna a v blízkosti prostoru spusťte ventilátor, abyste přivedli více čerstvého vzduchu.
  • Balíčky s aktivním uhlím: Tyto malé sáčky dokáží zázraky, co se odstranění zápachu týká. Jednoduše umístěte několik balíčků kolem místa, kde je zápach nejsilnější.
  • Odstraňovače zápachu po mrtvých zvířatech: Věřte tomu nebo ne, ale existují výrobky speciálně určené k odstranění zápachu po mrtvých. Postupujte podle pokynů na výrobku.
  • Esenciální oleje, svíčky, spreje: Tyto výrobky vás sice zápachu nezbaví, ale mohou ho zamaskovat příjemnější vůní.
  • Suchá kávová sedlina: Kávová sedlina dobře pohlcuje pachy a vydává příjemnou kávovou vůni. Umístěte kávovou sedlinu do malých misek v blízkosti zapáchajícího prostoru, aby mohla působit.
  • Čističky vzduchu: Jedná se o nákladnější řešení v porovnání s ostatními, avšak může být dosti účinné při odstraňování zápachu a odstraňování škodlivin z ovzduší vašeho domova.
  • Domácí řešení: Jedlá soda a bílý destilovaný ocet jsou přírodní deodoranty. Vytvořte si domácí roztok ve spreji z 50/50 vody a octa nebo zkombinujte 1 lžičku jedlé sody se 2 šálky vody. Sprej použijte v blízkosti zapáchajícího místa.
Mrtvá krysa
Nejlepší první obrannou linií je zajistit větší proudění vzduchu v prostoru. | Zdroj: iStock

Jak dlouho obvykle trvá zápach mrtvých myší?

Pokud si myslíte, že se mrtvá myš nachází uvnitř vašich zdí, a zajímá vás, jak dlouho bude zápach trvat, můžete si být jisti, že zápach je jen dočasný. Mrtvý hlodavec obvykle zapáchá týden. Jak dlouho však zápach trvá, závisí na několika faktorech, například na tom, jak teplý a vlhký je váš domov, a také na velikosti myši. Chcete-li zápach zmírnit, zkuste častěji pouštět klimatizaci, abyste snížili teplotu a vlhkost v domě.

Jak zabránit zápachu mrtvých myší

Jakmile ucítíte zápach mrtvé myši, pravděpodobně budete chtít vědět, jak mu můžete zabránit. I když mu nemůžete zcela zabránit, existuje několik kroků, které můžete podniknout, abyste situaci zlepšili.

Zaprvé, pastičky na myši vždy umístěte na viditelná místa, abyste mohli rychle zjistit, zda se myš chytila do pasti, a vy ji mohli odstranit z domu. Za druhé, vyhněte se používání jedu na myši. Myši často jed pozřou, aby později uhynuly při cestování ve vašich zdech. Raději zvolte pasti nebo netoxické repelenty, které myši odradí.

Zatřetí spolupracujte s firmou na hubení škůdců a nainstalujte konstrukce, které zabrání myším ve vstupu do vašeho domu. Odborníci na ochranu proti škůdcům zkontrolují exteriér vašeho domu, aby našli vstupní místa a utěsnili je kovovým pletivem, které udrží myši a další živočichy venku.

Myš chycená do pasti.
Vyhněte se používání jedu na myši. | Zdroj: iStock

Jak se zbavit mrtvé myši

Pokud jste schopni myš odstranit sami, začněte tím, že otevřete dveře a okna v blízkosti místa, kde se nachází. Poté si nasaďte gumové rukavice a lékařskou roušku. Myš postříkejte dezinfekčním prostředkem a vložte ji do pytle na odpadky. Pytel na odpadky zavažte a umístěte jej do venkovní popelnice, která se pravidelně vysypává. Poté se vraťte na místo, znovu ho postříkejte dezinfekčním prostředkem a otřete papírovými ručníky.

GALERIE

Text: Claudie Kornelová
Foto: iStock
Zdroje: How to Get Rid of Mice: The Only No-Nonsense Guide to Keeping Your Home Free of Mice That You’ll Ever Need od Jacy Elsesser
The Mouse in Your House: A Guide to Better Understanding Mice and Rats od Steven C. Tinney
Mice and Rats (Pebble Books: Backyard Wildlife)“ od Martha E. H. Rustad