Poradna Zahrada

Chcete do zahrady rostliny prospěšné pro včely? Tyto se tam hodí

Dotaz: S manželkou zakládáme zahradu na venkově u nově zrekonstruovaného statku. Zahrada bude fungovat na přírodních principech, jaké rostliny byste nám doporučili? Zabýváme se ekologickým chovem včel, proto je pro nás důležité, aby byly rostliny prospěšné právě pro včely.

Rostliny v zahradě prospěšné pro včely

Odpověděla: Lucie Peukertová

Stromy a bylinky

Pro včely jsou ideální téměř všechny kvetoucí rostliny, zvláště ty brzy na jaře kvetoucí, které jsou pro ně životně důležité. Mezi oblíbenou potravu pro tyto opylovače řadíme jednoznačně ovocné stromy. Jabloně, hrušně i peckoviny proto budou tou správnou volbou.

Medonosné jsou ale také různé druhy bylinek. Během léta vykvetou levandule lékařské (Lavandula angustifolia), dobromysl obecná (Origanum vulgare), meduňka lékařská (Melissa officinalis), heřmánek pravý (Matricaria chamomilla) nebo méně známá zavinutka podvojná (Monarda didyma).

Louka plná květů

Včelaři by také neměli zapomínat na květnatou louku, která představuje jeden z nejvydatnějších zdrojů potravy nejen pro včely. Na trhu najdete různé typy osiv, které se skládají právě z medonosných rostlin. Často obsahují pohanku obecnou (Fagopyrum esculentum), jetel luční (Trifolium pratense), svazenku vratičolistou (Phacelia tanacetifolia), mák setý (Papaver somniferum) či hořčici bílou (Sinapis alba). Poblíž úlů lze také založit letničkové výsadby s druhy vhodnými pro přímý výsev.


Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů