Atlas

Perenospora révy (skvrny na listech révy)

Žluté olejové skvrny na listech révy způsobuje perenospora. Na rubu listů, v místě výskytu skvrn, je bílý povlak. Postižené listy hnědnou.

perenospora révy
Perenospora révy (Foto: Shutterstock)

Projevy

Onemocnění se na rozdíl od padlí šíří za deštivého počasí. Ke vzniku infekce dochází před kvetením nebo během kvetení révy. Soukvětí bývají porostlá houbou Plasmopara viticola. Na listech révy se peronospora projevuje žlutými olejovými skvrnami. Na rubu listů, v místě výskytu skvrn, je bílý povlak. Postižené části listů hnědnou a postupně odumírají.

Chemická ochrana

Nutné je uskutečnit preventivní ošetření révy těsně před kvetením, ihned po odkvetení a 10 až 14 dní po odkvetení. Další postřiky se uskutečňují jen během přetrvávajícího deštivého počasí nebo po vydatných bouřkových srážkách. Použít je možné přípravky Cabrio Top. Champion 50 WG, Kocide 2000.

Ekologická ochrana

Z přípravků šetrných k přírodě je podle doporučených schémat možné aplikovat Folicit, Imunofol + CuproTonic a jiné.

Prevence

Každoroční řez, správná výživa a precizní výběr pěstitelského místa. Důsledná kontrola zdravotního stavu révy a řešení problémů v počátečních stadiích. Preventivní postřiky.

perenospora révy; olejové skvrny na listech révy; bělavé povlaky; hnědnutí a opadávání listů révy; žluté skvrny na listech révy; skvrny na listech; choroby révy; réva; hrozny