Atlas

Červená nitkovitost (červený trávník, skvrny v trávníku)

Načervenalé části trávníku naznačují, že trávník napadla choroba červená nitkovitost. V trávníku se objevují hnědavé skvrny.

červená nitkovitost
Červená nitkovitost (Foto: Shutterstock)

Projevy

Onemocnění se v trávníku projevuje nepravidelnými slámově žlutými až hnědými skvrnami s viditelným zastoupením červených vláken mycelií houby. Listy jsou zúžené, postižená místa dostávají načervenalou barvu. Původce choroby přečká v infikovaném travním porostu. Za příznivých podmínek, při déle trvajícím zamokření dochází k šíření houby a jejímu přenosu na zdravé části trávníku.

Chemická ochrana

V případě velmi intenzivního poškození je třeba aplikovat po celé ploše fungicidní přípravek s účinnou látkou mancozeb, prochloraz propiconazole, iprodione, azoxystrobin, triadimefon nebo myclobutanil.

Ekologická ochrana

Postižený trávník je třeba důkladně po roztátí sněhu a vysušení vyhrabat. Důležité bude odstranit všechna uschlá a poškozená stébla. Zhruba za týden, ideálně po slunečných dnech, trávník mělce prořezat a přihnojit. Sluneční paprsky, živiny a vyšší teploty pomohou travní plochu zregenerovat. Holá místa stačí po asi dvou týdnech dosít.

Prevence

Přiměřený výživový (podzimní hnojení) a závlahový režim, pravidelné sekání, prořezávání a provzdušňování během sezony. Potřebné je dbát na odstraňování travní plsti.

červená nitkovitost; žlutohnědé skvrny v trávníku; červené vlákna v trávníku; skvrny v trávníku; choroby trávníku; trávník