Zahrada

Zimní řez stromů a keřů

I v zimě existují některé práce, do kterých se můžete pustit. Jednou z nich je řez dřevin, díky kterému se rostliny během následující sezony dostanou opět do kondice.

zimní řez dřevin

Řez dřevin je pro mnohé zahrádkáře doslova tvrdý oříšek, kterého je ale zbytečné se bát, protože právě v tomto případě se řídíme jistými pravidly, a dřeviny navíc dokáží i mnoho chyb „odpustit“. Ne všechny dřeviny se v tomto ročním období ovšem dají zmladit nebo radikálně prořezat, chce to jistou znalost sortimentu a také orientaci v technikách řezu. Jinak se totiž přistupuje k péči o okrasné keře kvetoucí na jaře či v létě, pro některé se zimní řez nehodí dokonce vůbec a specifickou kategorií, co se řezu týče, jsou ovocné dřeviny. I pro ně platí jistá doporučení a postupy.

Váháte, zda vůbec během zimy vzít do ruky zahradnické nůžky? Zima může být pro řez zvláště v případě některých druhů výhodná. Rostliny se totiž právě nyní nacházejí v dormanci, což je stav hlubokého odpočinku, ze kterého se neproberou ani v případě náhlého oteplení. Tím, že jsou zpomaleny téměř všechny životní procesy, si rostliny i mnohem lépe poradí se zmlazením, kdy přijdou o velkou část dřevní hmoty.
Dalším pozitivem je také minimální výskyt zárodků chorob a škůdců, které se v tomto období téměř nevyskytují. Pro dřeviny je to tedy období s minimálním rizikem, ale neplatí to úplně pro všechny. Některé by v tomto období trpěly mízotokem, což je typické hlavně pro slivoně, které prořezáváme výhradně v době nasazení květních poupat nebo v období kvetení. Ne všechno se tedy vyplatí uspěchat.

Pro bohatší sklizeň ovoce

Zimní řez ovocných dřevin je důležitý pro kvalitní úrodu v příštím roce. Důležité je odstranit všechny suché, chorobami či škůdci napadené výhony a odplozené dřevo. Důležité je také zapěstování terminálního výhonu, pokud je u daného pěstebního tvaru zachován.

  • Hrušně a jabloně – odstraňujeme hlavně odumřelé dřevo
  • Rybízy a angrešty – keře i stromky výrazně prosvětlujeme
  • Maliník – dvouleté již suché výhony zcela odstraňujeme

strom jabloně

Zapěstování stromků

I mladé stromky a keře potřebují péči. U mladých výpěstků je nutné především zkrátit výhony, a to na tři až čtyři pupeny. Vždy řežeme na pupen jdoucí ven z korunky ze spodní části větévky. Jedině tak se zapěstují silné kosterní větve.

  • Nově vysazené ovocné keře – výhony je třeba zkrátit a odstranit poškozené větve
  • Nově vysazené stromy jádrovin – dbáme na zapěstování terminálního výhonu
  • Ovocné špalíry – je třeba podpořit růst postranních výhonů

Zmlazení okrasných keřů

Rychle rostoucí okrasné keře mají totiž tendenci vytvářet hustou změť starého dřeva, které pro rostlinu neznamená žádný užitek. Zima je ideální dobou pro průklest, kdy dochází k odstranění celých větví nebo jejich částí.

  • Dřín výběžkatý – odstraňujeme víceleté větve, které ztrácí typické zelené zbarvení
  • Líska obecná – odstraněním víceletých silných větví dřevinu zmladíme
  • Další bujně rostoucí keře – staré dřevo zcela odstraníme, ponecháme jen jednoleté a dvouleté pruty

zimné zmlazování dřevin

Vyvazování

Během zimy je možné také pokračovat ve vyvazování některých striktně tvarovaných pěstebních tvarů ovocných dřevin. Jedná se hlavně o palmety, špalíry nebo štíhlá vřetena. Všechny tyto tvary je třeba pevně vyvazovat k drátěné nebo dřevěné nosné konstrukci.

  • Palmeta – bujné pruty odstraníme, zachované dřevo připevníme k nosné konstrukci
  • Špalír – u tohoto tvaru dodržujeme plošný charakter stěny, je tedy třeba odstranit nebo vyvázat všechny výhony jdoucí mimo strukturu
  • Štíhlé vřeteno – postupujeme podobně jako u špalíru

Pro letní kvetení

Díky zimnímu řezu mohou dřeviny v letních měsících také bohatěji kvést. Je ovšem třeba brát v úvahu druh dřeviny, univerzální pravidlo nejde uplatnit.

  • Komule Davidova – neřežeme během teplot pod bodem mrazu, s řezem raději vyčkáme do jara
  • Dřevitá třezalka – výhony se odstraní úplně u země
  • Ořechokřídlec klandonský – kosterní větve zkrátíme na polovinu, slabé výhony zcela odstraníme nebo zkrátíme na polovinu

Tvarování

Tvarovací řez během zimy raději neprovádíme, zvláště ne u stálezelených dřevin. Pokud ale máte založený živý plot z některých v létě kvetoucích keřů nebo z druhů odolných zimě, je možné řez provést i teď.


  • Zlatice – staré výhony ideálně odstraníme a podpoříme tvarovacím řezem výhony roční a dvouleté
  • Dřín – živé ploty je možné i v této době zcela zmladit nebo jen tvarovat
  • Tis červený – během zimy je možné provést rekonstrukci živých plotů

Zdraví

Právě v zimě, kdy je většina rostlin v bezlistém stavu, je zdravotní stav dobře zřejmý. Během této doby je možné odstranit celé odumřelé či napadené výhony.

  • Slivoně – během zimy neřežeme, hrozil by tok mízy
  • Jabloně a hrušně – odstraníme výhony napadené mšicemi v loňském roce
  • Ostatní dřeviny – i odumřelé a suché dřevo je nutné odstranit

Podpora zbarvení výhonů

Zvláště vrby a dříny jinak známé také jako svídy pěstujeme pro pestrobarevné zbarvení mladých prutů. Výhony víceleté poznáme podle tmavnoucí a více zvrásněné borky. Tyto větve odstraníme několik centimetrů od půdního povrchu. Rostlina během sezony tuto ztrátu nahradí mladými pestrobarevnými výhony.

  • Dřín krvavý – staré dřevo zcela odstraníme
  • Zákula – zcela odstraníme starší rozvětvené a suché výhony
  • Vrby – při řezu na hlavu zkracujeme všechny výhony až k hlavnímu kmenu

zimní řez dřevin pro podporu zbarvení výhonů

Správná technika řezu

Nejvíce chyb se dělá hlavně při samotné technice řezu. Hlídejte si úhel a vedení samotného řezu.

Příliš daleko od pupenu

Pokud řežeme příliš daleko od pupenu nebo očka, vznikají části suchého dřeva, které ovšem neobrostou mladými výhony. Konec tak odumře a zaschne. Navíc se takováto rána může stát vstupním místem pro choroby a škůdce.

Příliš blízko u pupenu

Ani v tomto případě nedojde k zahojení rány. Pokud řez vedeme příliš blízko pupenu, dojde k narušení té části dřeva, která má za úkol ránu zacelit hojivým pletivem z korkových buněk.

Špatný úhel

Řez by neměl být veden k větévce kolmo. Rána se špatně hojí i díky tomu, že se tu může udržovat delší dobu voda.

Správný řez

Úhel řezu by měl být mírně šikmý, přičemž si hlídejte i vzdálenost od pupenu. Ta by měla být v rámci několika milimetrů. Důležité je také použití ostrých zahradnických nůžek nebo kvalitní pilky.

Text: redakce
Foto: isifa/Shutterstock, iStock.com
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů