Zahrada

Plody mandloně jsou bohatým zdrojem bílkovin či vápníku a mleté nahradí obilnou mouku. Naučte se ji pěstovat

Mandloň si zamilujete nejen kvůli krásným květům, ale hlavně pro její sladká jádra, kterých se i na své zahradě při správné volbě odrůdy dočkáte. Po mnoha letech se mandloně vrací znovu do sadů i na rodinné zahrady.

mandle
Zdroj: Shutterstock

Mandloň obecná (Prunus dulcis)

Jak ji pěstovat

Chráněné stanoviště s vápenitou a dobře propustnou půdou jsou pro pěstování nutným základem. Mandloně naopak nikdy nevysazujte do zamokřené studené půdy v mrazové kotlině. Pro pěstování mandloní se všeobecně hodí nejteplejší oblasti do 250 m n. m. Odolnější odrůdy lze pak vysadit i do chladnějších oblastí. Stromek spíše snese sucho než vysokou hladinu podzemní vody nebo vlhko. Ideálně vysazujte vždy více rostlin, u cizosprašných odrůd je to i nutnost.

Korunu prořezávejte ideálně na jaře, dále se pak v létě zkracují bujné výhony. Koruna se nemusí nutně udržovat otevřená, jako je tomu u broskvoní nebo meruněk. Dozrávání plodů totiž není závislé na přístupu slunce. Pokud se chcete dočkat bohaté sklizně, raději vybírejte odrůdy kvetoucí pozdě na jaře, ty totiž nespálí jarní mrazy nebo škody na nich nebudou tak velké. Pozitivní je postupné nakvétání, proto i na časně kvetoucích odrůdách vždy i po mírném přemrznutí nějaké plody zůstanou.

strom mandloně
Zdroj: Shutterstock

Výsadba a sběr

Výsadba prostokořenné: březen, září, říjen
Výsadba z květináče: březen – listopad
Sběr: srpen – říjen
Rozestupy: 6–8 × 6–8 m

Časné odrůdy se sklízí už v srpnu, ty pozdní pak mnohdy až o dva měsíce později. Zralost poznáte podle praskání obalu skořápky, rubiny.

Uskladnění

Pokud jádra ponecháte ve skořápce, důkladně je očistíte od rubiny a usušíte na sítech, pak vydrží i několik let. Důležité je skladování na dobře větraném suchém místě.

Výživová hodnota

Energetická hodnota 100 g neloupaných jader se blíží 600 kcal. Kromě vysokého podílu tuku obsahují také bohatou zásobu bílkovin, hořčíku a vápníku, dále pak draslík, železo, zinek a selen. Mnoho vitamínů a minerálních látek se nachází ve slupce. Chrání srdce a cévy. Konzumujeme je loupané i neloupané.

Mandloň
Zdroj: Shutterstock

Mandle v kuchyni

Bezlepková mandlová mouka pro celiaky

Neloupané mandle dejte do hrnce a zalijte horkou vodou. Nechte přibližně 5 minut spařit a poté oloupejte slupku. Nechte zchladnout, osušte a poté jemně rozemelte v mlýnku nebo rozmixujte v mixéru. Používejte do cukroví i dezertů jako náhradu obilné mouky.

Pražené mandle

Mandle spařte ve vroucí vodě a oloupejte. Jádra rozdělte ideálně na půlky. Na rozpálené pánvi s kapkou oleje je orestujte do růžova, poté je nechte chvilku na ubrousku. Nakonec jemně osolte, případně okořeňte.

Naše volba

Mandloň není jen jedna, setkáte se hned s několika varietami. Varieta dulcis je nazývána jako sladká mandle, varieta sativa pak bývá označována za mandli praskavou a varieta amara je typická tvrdou peckou a hořkým jádrem.

Ferragnes

Pozdně kvetoucí odrůda odolná mrazu, samosprašná, zralost koncem srpna.

Pfalzer Fruchtmandel

Odrůda vhodná i do nadmořské výšky okolo 400 m n. m., cizosprašná, zralost od září do října.

Supernova

Časně kvetoucí odrůda vhodná pouze do teplých oblastí, samosprašná, zralost od října.

Plody mandlí
Zdroj: Shutterstock

Víte, že…

… i dnes můžete v nejteplejších oblastech objevit opravdu staré stromy mandloně. Jde o pozůstatky původních mandlových sadů.
… mandloně se na našem území pěstují přibližně 400 let coby kulturní i okrasné dřeviny.
… na úrodě se negativně podepisují především jarní mrazy. Pomoct si můžete například bílením kmene i kosterních větví nebo protimrazovými svícemi.
… naši předci dokázali zpracovat dokonce i nezralé mandle. Ty totiž kandovali a používali na výrobu cukrovinek.
… v dobrých podmínkách strom doroste do výšky až 10 m, na trhu jsou ale dostupné i méně vzrůstné odrůdy s kompaktní korunou.

Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů