Zahrada

Využijte podzim na množení rostlin. Jednou z metod je dělení

Začátek podzimu je vhodné období na rozmnožení oblíbených rostlin. Povíme si, jak na to formou dělení.

zahradnice drží dvě oddělené části hosty, které chce rozmnožit
Zdroj: Shutterstock

Podzim je ideální období

Je čas začít s přípravou různých menších i větších zahradních změn. Mnohé práce je totiž ideální vykonat koncem podzimu, kdy se rostliny ukládají k zimnímu odpočinku – jde hlavně o výsadbu stromů, keřů, drobného ovoce, ale i trvalek a bylinek. Právě v tomto období si můžeme naplánovat například i přesazení několika rostlin, vytvoření nového nebo doplnění již existujícího záhonu. A navíc je pozdní léto a brzký podzim i ideálním obdobím, kdy se lze věnovat jedné z nejdůležitějších zahradních činností, a to množení rostlin.

Samotné zvelebování našich zahradnických schopností přináší jisté uspokojení na osobní úrovni. Něco nového jsme se přece naučili a vyzkoušeli. Postupně, jak získáváme zkušenosti, můžeme rozšířit druhy rostlin, které se odvážíme namnožit. Nakonec získáme pocit zadostiučinění, když se nám podaří z nenápadné rostliny či malého výhonku vypěstovat velkou, zdravou, zdatnou a krásnou rostlinu. Tím, že začneme množit vlastní rostliny, se stáváme skutečnými zahradníky.

I pro absolutní začátečníky

Když jednou začneme s množením rostlin a zjistíme, že to není až tak složité, stane se to naším „dobrým zvykem“. Pravda ale je, že jsou druhy, které se nevyplatí množit doma. Například takové, které hůř vytvářejí kořeny a vyžadují speciální péči s vyššími náklady. Přesto existuje množství druhů, s jejichž množením se dá začít právě v tomto období. Je to v zásadě velmi jednoduché a často to napoprvé zvládnou i úplní začátečníci. A to je ta správná motivace k další práci a zkoušení nových věcí.

Mladé rostliny moruše
Zdroj: Shutterstock

Existují tři základní způsoby množení, používané začátkem podzimu: dělení, množení polovyzrálými řízky a potápění. Rostliny právě dosáhly optima svého růstu a zralosti. Letošní výhonky zesílily a hladina rostlinných hormonů v nich podpoří tvorbu kořenů.

Výkop a rozdělení

Technika dělení trsů je jednoduchá a používá se na skupinu trsovitých i polštářových (kobercových) trvalek. Nepotřebujeme k ní žádné speciální vybavení – stačí rýč, případně zahradnické nůžky. Rostliny po vyrytí a rozdělení hned vysazujeme přímo na nové a konečné stanoviště. Samozřejmě pokud chceme připravit pár rostlin pro přátele, malé části trsů vysadíme i do květináčů.

Jak na množení dělením

Trsovitě rostoucí trvalky, například kakost, množíme dělením trsů. Trs vyjmeme z půdy, buď celý, nebo jeho část, a rozdělíme ho na několik menších dílů, každý z nich ale musí mít kořeny. Než přijde zima, rostliny se na novém místě stihnou zakořenit.

Množení hosty dělením trsů
Zdroj: Shutterstock
  • Pro množení dělením jsou ideální přerostlé trvalky. Odřízneme odkvetlá soukvětí a suché listy. Trs opatrně podebereme rýčem a vyjmeme.
  • Uvolněnou hlínu z kořenů trochu otřeseme. Rýčem trs jakoby rozřežeme, v místě, kde v něm vidíme mezery mezi rostlinami. Přestárlé části (ze středu) vyhodíme.
  • Větší trsy dělíme rýčem na menší, každý nový musí mít dostatek kořenů a výhonků. Pomoci si můžeme zahradnic-kými nůžkami či starým velkým nožem.
  • Půdu na místě, kde jsme vykopali rostlinu, pohnojíme. Pokud zde nejsou škůdci či choroby, jeden kus vysadíme i sem. Ostatní vysadíme na nové místo, dobře zalijeme.

Které druhy můžeme po odkvetení množit dělením trsů

  • Hluchavka (Lamium)
  • Rudbekie (Rudbeckia)
  • Monarda (Monarda)
  • Astry (Aster)
  • Čistec (Stachys)
  • Zběhovec (Ajuga)

Brzy se také dozvíte, jak množit rostliny řízkováním a potápěním.

Text: redakce
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů