Zahrada

Jak na výsadbu hlíz bramboříku ve čtyřech krocích

Během podzimu, v září až říjnu, můžeme vysadit hlízy bramboříku břečťanolistého (Cyclamen hederifolium). Tato asi patnáct centimetrů vysoká rostlina upoutá svými listy s typickou stříbřitou kresbou a později množstvím menších růžových květů, které se objevují v dalších letech na podzim.

Zdroj: Shutterstock

Bramboříky známe spíše jako bohatě kvetoucí pokojové rostliny. Ale jsou mezi nimi i druhy, kterým více vyhovuje prostředí zahrad. Jejich květy jsou sice drobnější, ale za těmi interiérovými v jejich množství rozhodně nezaostávají. Pěstovat je můžeme ve volné půdě, kde se za vhodných podmínek rychle rozrostou, nebo v dekorativních květináčích na balkonech a terasách.

Během podzimu, v září až říjnu, můžeme vysadit hlízy bramboříku břečťanolistého (Cyclamen hederifolium). Tato asi patnáct centimetrů vysoká rostlina upoutá svými listy s typickou stříbřitou kresbou a později množstvím menších růžových květů, které se objevují v dalších letech na podzim. Má v oblibě světlá stanoviště, ne však přímé slunce.

Půdu potřebuje humózní, sušší až mírně vlhkou. Bramboříky upoutají spíše samostatně než v kombinaci s jinými rostlinami, proto v záhonu vytvoříme skupinku pouze z nich.

Výsadba hlíz bramboříku

  1. Nádoba, která se hodí na pěstování zahradních bramboříků, má být nižší a širší. Na její dno dáme nejprve trochu keramzitu.
  2. Substrát pro tuto rostlinu má být čerstvý, kyprý a nejlépe s obsahem listovky nebo alespoň trochou tlejícího listí.
  3. Hlízy zkontrolujeme. Mají být dostatečně velké, pevné a neporušené. Uložíme je na povrch půdy v přiměřených rozestupech.
  4. Hloubka uložení hlíz pupeny nahoru má být asi dva centimetry. Zasypeme je substrátem, zlehka upěchujeme, zavlažíme a květináč dáme na světlé místo.

Text a realizace: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů