Zahrada

4 kroky, jak vysít měsíční jahody

Voňavé a sladké menší plody potěší děti i dospělé. Jejich hlavním plusem je, že plody přinášejí během celé sezony.

měsíční jahody
Zdroj: Miro Pochyba

Pěstování ve zkratce

Pěstování této ovocné rostliny přitom není složité, vhodné je i pro úplné začátečníky nebo děti. Jsou ideální volbou i pro zahrádkáře, kteří nemají k dispozici moc místa. Rostliny jahodníku obecného měsíčního (Fragaria vesca var. semperflorens) můžeme pěstovat na záhonech, olemovat jimi řádky se zeleninou, vysadit do vyvýšeného záhonu, a porostou dokonce i ve vegetačních nádobách.

Čím jsou rostliny mladší, tím bohatěji rodí, výjimkou může být první rok po výsevu. Po zhruba 5 letech se doporučuje porost zlikvidovat a vyměnit ho za mladší jedince. Protože nevytvářejí šlahouny, je nejlepší vysévat je průběžně nebo dělit starší, rozrostlejší trsy. Daří se jim na slunečném nebo polostinném stanovišti s mírně vlhkou a výživnou půdou.

Jak vysít měsíční jahody

1 Ideální termín výsevu jahod je březen. Klíčení probíhá při teplotě okolo 20 °C. Mělké nádoby nejdříve naplníme kvalitním výsevním substrátem.

výsev měsíčních jahod
Zdroj: Miro Pochyba

2 Osivo je malé a jemné. Vysypeme si ho do dlaně, odkud si ho budeme postupně brát. Vyséváme na široko na povrch substrátu, který jsme utlačili.

výsev měsíčních jahod
Zdroj: Miro Pochyba

3 Vysetá semena zasypeme tenkou vrstvou substrátu, který jsme předtím proseli. Substrát mírně utlačíme a nádoby si nezapomeneme řádně označit.

výsev měsíčních jahod
Zdroj: Miro Pochyba

4 Vláha je předpokladem rychlého a rovnoměrného klíčení. Zavlažujeme postřikovačem, aby se jemná semena nevyplavila. Nádoby umístíme na světlé a teplé místo.

výsev měsíčních jahod
Zdroj: Miro Pochyba

Text a realizace: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Zahrada prima nápadů