Interiér Zdraví

Uklízení a aromaterapie? Ideální dvojice pro každou domácnost!

Uklízení může znamenat otravnou rutinu, nebo způsob, jak do svého domova vnést příjemné pocity a harmonii. Pokud s vámi rezonuje spíše ta druhá možnost, přizvěte si na pomoc ještě aromaterapii.

Aromaterapie během ukízení
Aromaterapie během ukízení
Foto: Shutterstock

Využití aromaterapeutických účinků éterických olejů při úklidu vašeho domova totiž přináší spoustu výhod – příjemné provonění, dezinfikování přírodní cestou, pozitivní ovlivnění psychiky a potažmo i fyzického zdraví. Existuje několik zcela snadných způsobů, jak začlenit aromaterapii do běžného úklidu. A nemusíte přitom měnit ani svoje uklízecí zvyklosti, ani sáhnout hlouběji do kapsy. Pozor si dejte akorát na to, že spojení čistě přírodních éterických olejů příliš nefunguje s běžnými čisticími prostředky plnými chemie. Raději to zkuste s přírodními, nejlépe podomácku vyrobenými pomocníky na úklid.

Stačí voda a pár kapek

Aromaterapeutický úklid můžete začít opravdu jednoduše – do kbelíku čisté vody smíchané s trochou octa přidejte pár kapek vybraného éterického oleje. Nevíte který použít? Mezi nejoblíbenější „úklidové“ oleje patří různé citrusy, teatree, máta, levandule nebo silice jehličnanů. Takto provoněnou vodou vytřete všechny podlahy, pomocí rozprašovače ji lze použít i na koberce, předložky a jiné textilie.

Velmi jednoduchý trik můžete použít rovněž při luxování – pár kapek oleje kápněte na filtr vysavače. Docílíte tak vyčištění vzduchu i samotného přístrojového filtru. Také koště a smetáček se hodí před a po každém použití vymáchat ve vodě s antibakteriálním éterickým olejem. Opět to přispěje k šetrné dezinfekci domácnosti i úklidových pomocníků.

Co místnost, to jiná vůně

Na úklid každé z místností můžete použít jiné aroma, záleží, k čemu daný prostor vlastně slouží. Do kuchyně jsou vhodné silice koření, v ložnici zase jistě oceníte „odpočinkovou“ levanduli, bergamot, meduňku či jasmín. Obývací pokoj je trochu diskutabilní, protože záleží, k čemu ho primárně využíváte. Většinou v něm odpočíváte? Tak vyzkoušejte ylang-ylang, vanilku nebo kadidlo. Převážně v něm pracujete a jste aktivní? Vybírejte spíše povzbuzující aroma, například citrusy, mátu nebo rozmarýn.

Esenciální oleje pro aromaterapeutické uklízení
Foto: Shutterstock

Výběr olejů by se měl v první řadě řídit vaším nosem. Pakliže jste zjistili, že vám například některý z účinných olejů proti mikrobům ani trochu nevoní, nepoužívejte ho! Čistotu vám sice přinese, ale jinak se užití zcela mine účinkem. Při výběru berte ohled i na ostatní členy domácnosti. Kontraindikacemi v použití některých silic jsou těhotenství, vysoký krevní tlak apod.

Všestranní pomocníci

Éterické oleje lze používat s prostředky na čištění povrchů (tady jen pozor na kombinaci vysoké koncentrace olejů a lakovaných či plastových povrchů), na praní, mytí nádobí i péči o nábytek. Oleje se však velmi dobře uplatní také při údržbě vašeho šatníku a zejména botníku. Vytřením rohoží či celého botníku dezinfekční šalvějí, tea tree, citronovou trávou nebo rozmarýnem udržíte bakterie a plísně v uctivé vzdálenosti od vašich bot i nohou.

 Další užitečné éterické oleje

  • Borovice se hodí na leštění dřevěného nábytku, ale také k odpuzování hmyzu nebo odstraňování cigaretového zápachu.
  • Tymián dobře funguje proti plísním nebo třeba salmonele, takže se hodí k mytí nádobí použitého k přípravě syrového masa.
  • Eukalyptus má skvělé výsledky v boji s roztoči, proto vám přijde vhod na čištění plyšových hraček, koberců a matrací.


Text: Helena Pokorná Hladíková
Foto: Shutterstock