Interiér

Trápí vás orosená okna? Jak jim dát konečně sbohem?

Kapky vody stékající po okenní tabuli nejsou nic příjemného, zejména pokud přitom poškodí zdivo či podlahu. Tomu ale můžete správným přístupem snadno zabránit.

Jak na orosená okna
Jak na orosená okna
Foto: Shutterstock

Okna se orosí kvůli zcela prostému fyzikálnímu jevu – vodní pára obsažená ve vzduchu na chladném povrchu okna zkondenzuje na kapky vody. Děje-li se tak z venkovní strany oken, nemusí nás to zase až tolik trápit, protože sklo se záhy samo osuší. Problém však nastává ve chvíli, kdy jsou okna pravidelně mokrá zevnitř. Kromě estetické stránky věci totiž představuje voda na oknech potenciální problém hned z několika důvodů:

  • u dřevěných oken se mohou poničit rámy,
  • může dojít k poškození zdi i podlahy pod oknem,
  • kování na oknech může začít rezivět a
  • nadměrná přítomnost vlhkosti může nastartovat hnilobné procesy vedoucí až ke vzniku nebezpečných plísní.

A rozhodně se nejedná jen o záležitost starých domů a bytů, ale i novostaveb. V nich se může velká vlhkost držet kvůli stále probíhajícímu vysychání stavebního materiálu i kvůli špatně provedené izolaci. Neplatí rovněž ani domněnka, že moderní plastová okna vše vyřeší, naopak. Tato okna většinou těsní až příliš, proto je u nich správný způsob větrání jako obrany před orosením ještě důležitější než u starých.

Zajistěte správnou vlhkost a cirkulaci

Příčinu nadměrného rosení oken můžeme najítv samotném zpracování oken. Často jde o použití nekvalitních distančních rámečků uvnitř izolačního zasklení. Tyto rámečky vytvářejí mezi skly nežádoucí tepelný most, jsou nejchladnějším místem na okně, a pára tak po obvodech okna kondenzuje.

Nejlepší řešení? Výměna oken za ta s tzv. teplými distančními rámečky. Existuje ale i jednodušší a levnější cesta – konvekce. Jde o zajištění plynulého proudění teplého vzduchu z topných těles pod okny, přičemž se v místnosti zároveň udržuje co nejnižší míra vlhkosti vzduchu (ideálně cca na 50 %). Pokud se vám podaří tyto dva procesy účinně nastavit, ani velmi studená okna by se pak neměla potýkat s přílišným orosením.

Pozor na žaluzie

Než se ovšem hned vrhnete do výměny oken či jiných úprav, přesvědčte se o tom, že rosení nezpůsobuje některý z jiných, mnohem prostších důvodů. Mezi takové patří:

  • stažené žaluzie nebo zatažené záclony/závěsy zabraňující správné cirkulaci vzduchu na oknech,
  • v případě podlahového topení umístění překážek, které brání správnému sálání tepla z podlahy,
  • sušení prádla v dané místnosti,
  • přítomnost květin a
  • zejména špatný způsob větrání.
Jak na orosená okna, sušení prádla
Foto: iStock

Rychlý průvan zabírá

Možná budete překvapeni tím, jak velký vliv na orosení oken má správný postup vyvětrání interiéru. Máte-li na oknech nainstalovanou mikroventilaci, na podzim a v zimě ji nepoužívejte. Naopak si zvykněte na to, že mnohonásobně účinnější (na stav oken i vašeho zdraví) je intenzivní vyvětrání párkrát za den. Nebojte se na pár minut otevřít všechna okna a dveře na balkon/terasu, ideálně vytvořit průvan.

Díky němu rychle vyměníte vlhký vzduch za suchý zvenčí (snížíte tak vlhkost v místnosti), aniž by se stěny místností příliš ochladily. K tomu by totiž vedlo právě zdlouhavé větrání „na ventilačku“, po němž by se venkovní vzduch ohříval příliš dlouho. Negativní efekt tohoto procesu by pak pocítila zejména vaše peněženka kvůli zvýšení nákladů na topení.

Jak na orosená okna, větrání v zimě
Foto: Shutterstock

Pár rad závěrem

  • I když vyberete okna s vynikající tepelnou izolací, pohlídejte si poté také jejich kvalitní instalaci, tedy usazení. Pozornost věnujte rovněž parapetu, protože ty mívají oproti okenním rámům horší tepelně-izolační vlastnosti.
  • Dobrým řešením orosení není ani minimální topení. Čím méně teplého vzduchu, tím bude povrch okna chladnější.
  • Chcete co nejlépe regulovat vlhkost v místnostech vašeho domova? Zamyslete se nad pořízením kvalitního pohlcovače vlhkosti. Tyto přístroje se hodí především do interiérů, kde je vlhko, ale příliš se tam nevětrá, např. do sklepů apod. Užitečné ale budou i v koupelnách bez oken.
  • Nezapomeňte pořádně větrat hlavně ložnici před spaním, neboť přes noc kvůli velkému množství vydechovaného vzduchu míra vlhkosti hodně stoupá. Není proto divu, že nejvíce mokrá jsou okna právě po ránu.
  • Nejefektivnějším způsobem větrání se jeví rekuperace neboli zpětné získávání tepla, při němž se využívá energie vypouštěného vzduchu k předehřátí vzduchu z venku. Rekuperaci lze instalovat do domů i bytů.

Text: Helena Pokorná Hladíková
Foto: isifa/Shutterstock, iStock