Interiér

Rděnka zaujme svými lesklými listy. Jak se o ni starat, aby také rozkvetla?

Lesk našemu interiéru dodá i tato převislá pokojová rostlina. Je typická hustě rostoucími lesklými listy a netradičními trubkovitými květy většinou červené barvy.

Rděnka, eschynantus v závěsném květináči
Zdroj: Shutterstock

Rděnka, eschynantus (Aeschynanthus)

Převislou pokojovou rostlinu rděnku, můžeme pěstovat v závěsných nádobách nebo položenou na skříňce tak, aby větvičky visely na stranu, kde nejsou dvířka. Takto ji udržíme mimo dosah malých dětí nebo psích mazlíčků.

Rostlina je atraktivní hlavně díky lesklým listům, ale i samotnému charakteru růstu. Hustá spleť výhonků obsypaných dužinatými listy se jakoby v kaskádách „vylévá“ z květináče. Pokud jí však dopřejeme dostatek světla, odvděčí se během léta netradičními podlouhlými trubkovitými květy, které před rozvinutím vyčnívají z tmavě červeného kalicha, až se najednou otevřou podobně jako růže. A takovou má v některých zemích i přezdívku.

Pěstování

Tajemství úspěchu pěstování rděnky vychází ze znalosti, že jde o takzvaný epifyt. To znamená, že ve volné přírodě se ve své domovině, kterou jsou tropické dešťové pralesy, drží na stromech. Vlhkost čerpá spíše ze vzduchu než ze substrátu, který se ve větvení dřevin postupně vytváří.

Odpustí nám spíš to, že ji necháme trochu přeschnout, než to, že budeme udržovat substrát mokrý. Rostlinu zaléváme, až když horní, přibližně dvoucentimetrová vrstva substrátu v květináči proschne. Během zimy zálivku ještě zredukujeme. Na podporu kvetení přidáme do zálivkové vody jednou za několik týdnů během léta poloviční dávku vyváženého hnojiva.

Rděnka, eschynantus s květy
Zdroj: Shutterstock

Rostlinu přesazujeme až tehdy, když se na povrchu substrátu objeví kořínky. Používáme přitom substrát pro kaktusy a sukulenty. Pokud ho nemáme, vystačíme si i se substrátem pro pokojové rostliny, který obohatíme například o drobný keramzit, čímž zlepšíme jeho drenážní vlastnosti. Díky dobré péči můžeme od této rostliny očekávat více květů než od jiných běžných pokojových rostlin.

Stanoviště

Dobře roste na světle, ale nesnáší přímé slunce. Když dlouho nekvete, přeneseme ji na světlejší místo.

Péče

Listy a okolí rostliny zamlžujeme a rosíme každých několik dnů, abychom zvýšili vlhkost vzduchu. Toto dodržujeme především v zimě, když je zapnuto centrální vytápění, které vzduch vysušuje.

Původ

Rostlina pochází z tropických oblastí jihovýchodní Asie. Roste na větvích stromů a květy opylují ptáci.

Rděnka, eschynantus
Zdroj: Shutterstock

Jak ji množíme

  1. Zřežeme mladý výhonek s délkou přibližně dvanáct centimetrů. Řez vedeme těsně nad párem listů, abychom předešli odumírání ponechaného stonku na původní rostlině.
  2. Odřežeme spodní listy a stonek ihned vložíme do vody. Když máme konečný počet odřezků, zřežeme stonek odspodu těsně pod místem, ze kterého vyrůstaly listy. Konec vlhkého stonku ponoříme do zakořeňovacího prášku a přebytek jemně oklepeme.
  3. Do připravené nádoby naplněné vlhčím mixem substrátu pro pokojové rostliny (nebo kompostu) a perlitu v poměru tři ku dvěma vyhloubíme tyčkou dírku a ponoříme odřezek. Jemně upěchujeme.
  4. Na nádobu položíme průhledné plastové víko a uložíme na teplé a světlé místo. Kořínky se začnou tvořit za několik týdnů. Substrát nenecháme proschnout a rosíme i vzduch, abychom udrželi vysokou vzdušnou vlhkost.

Text: Miranda Janatka
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: Gardeners‘ World, časopis Zahrada prima nápadů