Dům a stavba Zahrada

Zahradní nábytek

Zahradní nábytek představuje velmi důležitý funkční i designový prvek každé terasy nebo zahrady. Kdysi populární termoplasty ustoupily do pozadí a mnohem více prostoru zaujaly kombinace velmi moderních prvků a více materiálů v jednom, což dále umocňuje nadčasový design. Z jakých materiálů můžeme vybírat a jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Éra zahradního nábytku započala v 90. letech využitím nejrůznějších termoplastických materiálů na bázi PVC, polykarbonátu nebo akrylát-nitril butadien styrenu. Tento nábytek měl výhodu ve velmi nízké hmotnosti, ale jeho torzní tuhost byla velmi malá a při trvalém umístění venku povrch zašedl působením UV záření. Ani design nebyl nijak převratný. Kolem roku 2000 tak došlo k postupnému útlumu prodeje tohoto nábytku a jeho úplnému nahrazení dřevem, ratanem a hliníkem.

Dřevěný nábytek vede

Poměrně levnou možností je pořídit si zahradní nábytek ze smrkového dřeva. Těší se velké oblibě pro svůj přírodní vzhled, který neruší design ani nejmodernějších zahrad. Jeho výrobu zvládne i zručnější kutil. Avšak má nevýhodu v tom, že materiál pracuje – sesychá a následně se kroutí. Necháte-li ho pod širým nebem po celý rok, podléhá opotřebení a během několika let, pokud není vůbec ničím ošetřen, začně trouchnivět.

Mnohem odolnější jsou výrobky ze severské borovice. Oproti druhům, pocházejícím ze střední Evropy, má severská varianta vyšší odolnost. Lépe snáší výkyvy teplot a při správném ošetření výrobcem i zvýšenou vlhkost. Lakování jej chrání před mechanickým poškozením a ultrafialovým zářením.

Luxusní variantu prezentuje nábytek z teaku. Teak je tropický strom, těžený v jižní a jihovýchodní Asii. Teakové dřevo disponuje velmi vysokou odolností proti plísňovým chorobám a škůdcům, je velmi tvrdé a pevné. Je neobyčejně odolný proti vlivům počasí: nevadí mu déšť, vítr ani sníh. S odolností proti slunečním paprskům je to složitější, neboť nemá-li toto dřevo ztratit svoji barvu, je zapotřebí je ošetřit speciálním olejem.

Podobně je na tom i další tropické dřevo, zvané Meranti ze skupiny dřevin rodu Shorea. To si svou oblibu získalo hlavně díky vysoké houževnatosti a zajímavé červenohnědé barvě. Nábytek z meranti se hodí ven na terasu, do zimní zahrady nebo pod pergolu. Ale pozor, pokud chcete mít nábytek z tohoto dřeva venku pod širým nebem, musíte jej patřičně impregnovat.

Umělý ratan je nejodolnější

Představuje jednu z nejlepších a také designově nejhezčích variant. Jde o velmi moderní materiál s dlouhou životností a odolností proti vodě i povětrnostním vlivům. Vyrábí se z polyethylenových vláken, takže nepodléhá plísním ani hnilobě. I údržba je velmi jednoduchá, stačí jej důkladně opláchnout proudem studené vody – žádná jiná údržba není zapotřebí. Je ideální pro umístění tam, kde je vysoká vzdušná vlhkost, jako jsou prostory s krytým bazénem nebo vířivkou. Nábytek z umělého ratanu bývá kombinován s dalším z odolných materiálů – s hliníkovými profily,  nastříkanými komaxitem.

Posledním z konstrukčních materiálů jsou profily ocelové, vynikající velkou tuhostí. Avšak pokud nejsou pozinkované, nehodí se pro využití v exteriéru.

Připravil: Jaromír Malich

Foto: archiv