Dům a stavba

Štěstí přeje připraveným aneb Jak na kontrolu topení před zimou

Je sice teprve začátek podzimu, ale ranní mrazíky vás mohou zanedlouho překvapit. A není nic lepšího, než se doma dostatečně ohřát. Poradíme vám, jak připravit vaše topné zařízení na zimní sezónu.

Termostat
Zdroj: Pixabay

Proč topná zařízení kontrolovat

Důvodů je hned několik. Pravidelnou kontrolou a servisem zajistíte dlouhou životnost vašeho zařízení, ať už je na jakékoliv palivo. Mnohem důležitější je ale bezpečnost. Nikdo se v domácnosti nechce otrávit nebo vyhořet a z toho důvodu je nutné provádět kontrolu pravidelně.

V neposlední řadě je důvodem úspora. Funkční topné zařízení, případně jeho výměna vám dokáže výrazně ušetřit náklady za vytápění v celé domácnosti.

Kotel a komín

Toto jsou dvě nejdůležitější části, kterým je nutné se primárně věnovat. Stav kotle, zda vůbec funguje a jak dobře, podobně jako stav komínu, tedy odvodu zplodin, rozhodně nepodceňujte. Právě kvůli zanesenému komínu mohou vznikat požáry, obzvláště, když jde o kotel na tuhá paliva.

Komín
Zdroj: Pixabay

Komín můžete vyčistit sami, ale jednou za dva nebo tři roky doporučujeme zavolat odborníka, který to za vás udělá opravdu pořádně. Komínem může procházet teplota až 1 200 stupňů a nečistoty tak mohou být důvodem k požáru.

Kotel na tuhá paliva musí být dle zákona kontrolován minimálně jednou za 3 roky. U plynového kotle tato povinnost stanovená není, ale i tak se doporučuje. Naopak revizi nemusí dělat majitelé elektrických kotlů.

Jaká je cena za revizi

Revize kotel není levná. Cena se pohybuje mezi 2 500 Kč za elektrický kotel, 3 200 Kč za plynový a 4 000 za kotel na tuhá paliva.

Po každé revizi si také uschovejte revizní zprávu. Pokud kontrolu kotle na tuhá paliva neprovedete ve stanovených lhůtách, hrozí vám pokuta několik desítek tisíc korun.

Kontrola radiátorů

Také radiátory si žádají vaši pozornost. Začít můžete vytřením prachu z povrchu, aby jej teplý vzduch neroznesl po místnosti a také, aby vrstva prachu nebránila funkčnímu vytápění. Radiátory se dále odvzdušňují a kontrolují se všechny ventily, zda náhodou něco neodkapává a zda funguje regulace. To vše můžete udělat klidně sami.

Radiátor
Zdroj: Pixabay

Vytápějte chytře

Pokud jste si ušetřili a chcete mít kvalitní způsob vytápění na několik let “z krku”, pak investujte do výměny kotle. Využít lze i různé dotační programy, ale ty se bohužel nevztahují na výměnu starého plynového kotle za novější. Budete si muset v tomto případě vystačit s vlastními úsporami.

Neméně důležitý je termostat. Dnes už můžete běžně používat přístroje, které regulují teplotu v určitou denní nebo noční dobu, při dovolené nebo můžete vytápění ovládat díky Wi-fi ze svého mobilu. Investice i do těchto technologií vám uspoří peníze.

Termostat
Zdroj: Pixabay

Když už topíte, nepokládejte před topná tělesa velký nábytek, ani nepoužívejte těžké závěsy. Kvůli tomu se teplo vůbec nedostane do místnosti, teplý vzduch nemá jak cirkulovat a tak se připravíte o velké množství energie úplně zbytečně.

Text: Bára Kocmánková
Foto: Pixabay
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů