Dům a stavba

Jak snížit spotřebu elektřiny: Víte, kolik ušetříte jen výměnou obyčejné žárovky za úspornou?

Tipy do domácnosti, které vám pomohou snížit náklady na elektřinu.

elektrická prodlužovačka
Zdroj: Shutterstock

Sušička

Pokud se nemůžete ve vaší domácnosti obejít bez sušičky, dbejte při jejím výběru na to, aby její energetická efektivnost byla co nejvyšší a aby byla vybavena senzorem, který dokáže rozeznat, že prádlo je už vysušené, a podle toho zkrátit délku cyklu sušení.

Na sušení už vysušeného prádla se totiž zbytečně spotřebuje neuvěřitelné množství energie. Některé nové modely mají zabudováno tepelné čerpadlo, které využívá na ohřívání vzduchu odpadní teplo, což dělá sušičku mnohem efektivnější.

Jak správně používat sušičku

  1. Sušičku používejte, jen když není možné sušit prádlo venku nebo v interiéru na sušáku. Během slunečného dne využijte tepla, které nabízí slunce.
  2. Prádlo nechejte v pračce vyždímat na maximálních možných otáčkách, aby byl sušicí cyklus co nejkratší.
  3. Sušičku umístěte na teplé místo, to jí pomůže pracovat mnohem efektivněji.

Žehlička

Žehlete jen to, co opravdu potřebujete, jako například sukně nebo košile. Jste-li zvyklí žehlit spodní prádlo nebo kapesníky, zkuste si to odpustit. Podobné je to i se žehlením povlečení na polštáře a peřiny, které nezapadá do konceptu snižování produkce CO2.

Oblečení, které musíte vyžehlit, hned po svěšení ze sušáku nebo vyjmutí ze sušičky poskládejte. Takové prádlo vyžehlíte mnohem rychleji než úplně pokrčené. Košile byste měli žehlit, když jsou ještě trochu vlhké. Žehlení tak bude snazší, zkrátí se doba žehlení a nebudete muset použít funkci napařování.

Žehličku pravidelně odvápňujte použitím směsi bílého octa a vody, kterou vlijte do nádržky. Žehličku zapněte na maximum a nechejte ji pět minut napařovat. Potom ji důkladně propláchněte vodou.

žena žehlí tričko
Zdroj: Shutterstock

Elektrická trouba

Plynové vařiče a trouby spotřebují o polovinu méně energie než elektrické. Pokud nejste připojeni na plyn, doporučujeme sáhnout po keramických varných deskách, které jsou energeticky efektivnější než elektrické. Nejefektivnější řešení představují indukční varné desky. Pomalé vařiče pracují s mnohem nižšími teplotami a potřebují mnohem méně energie než běžné trouby. Teplovzdušné trouby jsou stejně tak vítané, protože urychlují pečení.

Mikrovlnka

Mikrovlnky potřebují na svůj provoz méně energie a dokáží připravit jídlo rychleji než elektrické trouby. Jejich hlavní nevýhodou však je, že zvyšují konzumní chování, protože jsou jako stvořené na ohřívání hotových jídel, které jsou hlavním zdrojem obalového odpadu a jejich zdravotní přínos je rovněž otázkou.

Rychlovarná konvice

Moderní rychlovarné konvice jsou vybaveny technologicky vyspělými prvky, které dokáží ušetřit až pětatřicet procent energie v porovnání s běžnými konvicemi.

Televize a domácí zábava

Dříve, než se rozhodnete pro koupi nové zábavní techniky, proveďte si důkladný průzkum. Existuje mnoho energeticky efektivních možností ve všech kategoriích, ale i mnoho žroutů energie. Náklady na provoz nové širokoúhlé televize s plochou obrazovkou mohou být až třikrát vyšší než u tradičního provozu.

Mnoho energie se ročně spotřebuje například i na pohotovostní režim přehrávačů DVD či jiné techniky. Vypnutím pohotovostního režimu jednoho spotřebiče dokážete ročně ušetřit více než 1 200 Kč, což určitě není zanedbatelné.

žena sleduje televizi
Zdroj: Shutterstock

Jak ušetřit při používání zábavní techniky

Pořiďte si integrovaná zařízení. Méně spotřebičů spotřebuje méně elektrické energie. Dejte proto přednost koupi integrované digitální televize, která v sobě kombinuje televizi a digitální přijímač. Takovéto řešení není dobré jen pro vaši peněženku, ale i pro životní prostředí.

Pomalý hrnec

Pomalé hrnce využívají mnohem méně elektrické energie než konvenční trouby díky svému velmi nízkému příkonu. Některé nové modely dokáží ušetřit dokonce až čtyřiačtyřicet procent energie v porovnání s běžnými pomalými vařiči. A to bez kompromisu, pokud jde o výkon. Mají ultra nízký příkon a izolované víko.

Čeho si všímat na elektrických spotřebičích

V tabulce najdete přehled, kolik můžete ušetřit s domácími spotřebiči v energetické třídě A, A+ a A++. Staré spotřebiče však hned nevyměňujte, používejte je, dokud nevypoví službu. Při výpočtech jsme vycházeli z průměrné spotřeby elektřiny při ceně 6,47 Kč/kWh stanovené PRE – Pražská energetika, a. s., pro jednotarifovou sazbu D02d (pro střední spotřebu) na rok 2022.

Přehled roční úspory nákladů spotřebičů včetně úspory vyprodukovaného CO2

Přehled roční úspory nákladů spotřebičů včetně úspory vyprodukovaného CO2
Zdroj: archiv redakce

Výběrem nejlépe hodnocených produktů můžete ročně ušetřit 898 Kč provozních nákladů na elektřinu.

Energetický štítek

V souladu s platnou legislativou musejí být všechny lednice, mrazáky, sušičky, pračky, pračky se sušičkami, myčky nádobí, elektrické trouby, lampy, klimatizační jednotky či žárovky označeny energetickým štítkem. Na štítku je vyznačena energetická třída a průměrná roční spotřeba energie a další doplňkové informace v závislosti na kategorii výrobku.

Produkty jsou zařazeny do energetické třídy A až G, přičemž třída A označuje energeticky nejúspornější spotřebič a třída G nejméně úsporný. Starší systém energetických štítků používal stupnice, které už nebyly dostatečně přehledné.

Evropská komise a členské státy Unie se proto rozhodly přepracovat požadavky na výrobky označované energetickými štítky podle potřeb spotřebitelů a postupně pro všechny kategorie výrobků zavést stupnici s třídami energetické účinnosti jen od A po G.

Nové energetické štítky umožní jednodušší výběr úsporných spotřebičů. Označení A+, A++ a A+++ postupně končí. Stupnice s třídami se bude pravidelně aktualizovat.

Energetický štítek spotřebiče
Zdroj: Shutterstock

Nový štítek pro pračky

Kromě stupnice energetické účinnosti a QR-kódu je na novém energetickém štítku pro pračky navíc uvedena spotřeba elektrické energie uváděná jako vážená spotřeba na sto cyklů (původně za rok), jmenovitá kapacita programu ECO 40 – 60 °C, vážená spotřeba vody na cyklus (původně za rok), úroveň vydávaného hluku přenášeného vzduchem jen ve fázi odstřeďování (původně i při praní) a přibyla třída úrovně vydávaného hluku, přibylo trvání programu ECO 40 – 60 °C.

Osvětlení

Kdybychom všichni začali používat ke svícení v domě nebo v bytě fluo­rescenční žárovky, které mají třikrát nižší spotřebu elektrické energie než běžné žárovky, dokázali bychom z ušetřené energie rozsvítit každou ulici v Česku. Podívejte se na užitečná čísla, která budou vaším světlem na konci tunelu.

Zdroj: archiv redakce, Shutterstock

Úsporné žárovky potřebují pro svůj provoz o pětinu méně energie než standardní žárovky.

Náklady a životnost žárovek

Při použití kompaktních žárovek CFL v porovnání s běžnými žárovkami můžete výrazně ušetřit. Při přepočtu jsme vycházeli z průměrné spotřeby elektřiny při ceně 6,47 Kč/kWh stanovené PRE – Pražská energetika, a. s., pro sazbu D02d na rok 2022.

Srovnání úspory klasické žárovky a kompaktní
Zdroj: archiv redakce, Pražská energetika, a.s.

Text: Andrea Dingová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů