Aby pejsek nezlobil

ZVÍŘATA  |  DISKUSE (0)
27 / 08 / 2014
Aby pejsek nezlobil

Chalupa či chata je pro mnohé z nás druhý domov. Pes je sice doma tam, kde je jeho pán, ale nezaškodí mu dopřát trochu komfortu srovnatelného s tím, jaký má v městském bytě…

I člověku se na dovolené zasteskne po vlastní posteli a papučích vedle ní. A psovi běží život sedmkrát rychleji než nám, proto se mu začne dřív stýskat. Jedna možnost je převážet psí pelíšek z domova na chatu a zase zpět, jindy psa uložíte v chalupě do přepravky, kterou vozíte v autě. Optimální je však přece jen pořídit další pelíšek, který budete domů vozit jen občas na vyprání.

Kdo pelech má, bydlí

Kam s ním? Jistěže když váš pes doma spí v předsíni, může spát v předsíni i na chatě. Ale počítejte s tím, že tam asi od země táhne trochu víc než v bytě. Takže je dobré použít psí matraci, vyplněnou drceným polystyrénem, případně ještě vyrobit nějakou zástěnu.

Pelíšky se dnes vyrábějí z textilií, vycpaných umělou střiží, z imitace kůže nebo z ratanu. Menším pejskům uděláte radost vyvýšenou ratanovou pohovkou, ze které mají lepší přehled o dění kolem sebe. Na vystlání pelíšku se ukázala být ideální takzvaná suchá deka. Silná tkanina s dlouhým chlupem z mikrovláken fantasticky saje a zůstává na povrchu suchá. Vyrábí se i zespoda zpevněná protiskluzovou gumovou vrstvou. Pro štěňata jsou vhodné psí pleny. Rozprostřou se po pelíšku a sají stejně dobře jako ty dětské. Na rozdíl od suché deky se prostě vyhodí.

Kdo si hraje, nezlobí

Kdo říkal, že chalupář věčně řezající dříví, sekající trávu, okopávající brambory a natírající okap má na psa více času na chalupě než ve městě? Málo platné, i tady byste měli psa zaměstnat hračkou dříve, než z nudy sežere umělé hnojivo nebo se podhrabe pod plotem za sousedovic slepicemi.

Co vybrat? Pískacího gumáčka, pořádný konopný uzel, dřevěnou činku nebo plyšáka? Na všechny typy hraček dnes musí být atesty o nezávadnosti, takže záleží jen na psovi, která hračka jej osloví nejvíce. Paní Ivana Lachmanová má coby majitelka psího obchodu a salonu bohaté zkušenosti: „Jsou psi, kteří každou hračku za chvíli rozkoušou, a jiní ji mají na celý život. Naše fena Blanka si v naší prodejně potají ukradla hračku a měla ji jako svou nejmilovanější celé tři roky. Guma, vinyl, provazovina nebo plyš, to psi neřeší. Ale pravda je, že poslední dobou výrazně přibývá plyšáků a psi je hodně milují, zejména ty pískací a chrasticí.“Pes vidí barvy jinak

Psi prý mají posunuté vidění barev s vyšší citlivostí k fialové a modré, naopak červená jim splývá se zelenou. Pro házecí míčky tedy volte barvu, kterou vy i pes v přírodě snadno zahlédnete. Míček uvnitř opatřený rolničkou usnadní psovi hledání. Pro psy, nadšeně holdující co nejdelším sprintům, můžete využít vrhací pálku, kterou hodíte míček opravdu daleko. Stejně šikovné jsou míčky uvázané na šňůrce; tam se navíc vyhnete kontaktu s notně oslintaným povrchem hračky. Méně hbitým psům vyhovují spíše plastové létající talíře nebo kroužky.

Pro psí slaměné vdovce

Málo platné, i na chalupě někdy musíte na delší nákup, návštěvu nebo na výlet do míst, kam s vámi pejsek nesmí. Hračky a pelíšek umožní vašemu čtvernožci přečkat den nebo noc bez velkých stresů a o to, aby netrpěl hladem, se postará Pet-restaurant neboli dávkovač potravy. Je to otočná částečně zakrytá miska, kterou naplníte dávkami potravy a můžete nastavit její vydávání na 8, 12 nebo 24 hodin. Déle opravdu svého pejska o samotě nenechávejte, vždyť i vám už se jistě stýská.

Připravila: Radka Rollerová, foto: archiv; vydáno v RPN 4/2013

Diskuse k článku

Nebyla nalezena žádná položka ... buďte první a přidejte svůj komentář
Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

17 / 10 / 2017
CHOVATELSKÁ PORADNA: Jak chovat psa a mít i hezkou zahrádku u domu

CHOVATELSKÁ PORADNA: Jak chovat psa a mít i hezkou zahrádku u dom...

více
27 / 7 / 2017
CHOVATELSKÁ PORADNA: Chystáte se se psem na dovolenou?

CHOVATELSKÁ PORADNA: Chystáte se se psem na dovolenou?

více
27 / 7 / 2017
Navštivte 44. ročník Země Živitelky!

Navštivte 44. ročník Země Živitelky!

více
21 / 6 / 2017
Navštivte tradiční mezinárodní agrosalon Země živitelka

Navštivte tradiční mezinárodní agrosalon Země živitelka

více
3 / 4 / 2017
Umělá výživa pro štěňata aneb když je třeba přírodě pomoct

Umělá výživa pro štěňata aneb když je třeba přírodě pomoct

více
8 / 3 / 2017
CHOVATELSKÁ PORADNA: Kočka v bytě

CHOVATELSKÁ PORADNA: Kočka v bytě

více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace