Voda z kohoutku i pro kojence?

ZDRAVÍ  |  DISKUSE (1)
28 / 10 / 2014
Voda z kohoutku i pro kojence?

Kdo ví, jak extrémní obsah cukru v sobě skrývají slazené nealkoholické nápoje, musel být potěšen zjištěním statistiků, že u nás jejich spotřeba od roku 2004 klesla o deset procent. Zvláště slazené perlivé nápoje jsou navíc daleko nebezpečnější, než se dosud soudilo. Podle nové studie vážně poškozují zdraví už v poměrně zanedbatelném množství. Jen dvě sklenice týdně zvyšují riziko rakoviny slinivky dvojnásobně!

Zásluhu na onom sympatické trendu nemá paradoxně naše zdravotní uvědomělost, ale ekonomická krize. Cíleně tedy nešetříme svoje zdraví, ale pouze svoji kapsu. I za to ale zaplaťpánbůh… Daleko méně potěšitelné ovšem je, že půjdeme-li po jednotlivých kategoriích slazených nealkonápojů, najdeme i takové, u nichž spotřeba stoupla – a zrovna ty ze zdravotního hlediska nejproblematičtější, totiž ledové čaje a energentické nápoje.

Nevyhazujte peníze zbytečně

Čtete-li pravidelně rubriku léčitele Jaroslava Zajíčka, víte, že pití kvalitní vody v dostatečném množství představuje na jedné straně jeden ze základních předpokladů dobrého zdraví. Na straně druhé pak jde zároveň o jeden z nejúčinnějších způsobů, jak společně s dalšími opatřeními zdravotním problémům dokonce předcházet.
A je tu další paradox: Zatímco se v mnoha směrech snažíme usilovně šetřit, co se pitné vody týče, často zcela zbytečně financemi mrháme. To když kupujeme balenou vodu, a přitom nám z kohoutku teče zpravidla srovnatelně kvalitní voda „zdarma“, přesněji za 7 haléřů za litr. Vysoká cena některých druhů balené vody přitom není ani v nejmenším zárukou kvality. Vždyť mnohdy právě ty nejdražší balené vody vycházejí v testech kvality nejhůře! Uvědomují si to čím dál více i spotřebitelé, a protože navíc i zde působí ekonomické tlaky, klesla spotřeba balených vod za poslední roky téměř o čtvrtinu. Podle aktuálního průzkumu tak třeba pije běžně vodu z kohoutku 87 % Pražanů. Úspěch slaví i projekt, který podporuje pití vody z vodovodu v restauracích. Někde ji podávají zadarmo, jinde za zlomek ceny, za niž nabízejí sodovku anebo vodu v lahvi.Je vhodná i pro kojence?

Jestliže je voda z vodovodu bezpečná, existují nějaké důvody proč našim potomkům kupovat vodu balenou? Rozdílem jsou vyšší legislativní požadavky na složení balené vody. Ty však nutně nemusejí představovat rozdíl v kvalitě. Balená kojenecká voda se na pultech našich obchodů začala objevovat v 80. letech. Důvodem, proč byla doporučována k přípravě dětské výživy, byla skutečnost, že v té době ještě nedosahovala voda z vodovodu u nás všude vždy složení optimálního pro citlivý organizmus kojenců.

Jedinou alternativou, kterou tenkrát mohli rodiče zvolit, byla voda minerální. Ta ovšem nevyhovovala z hlediska množství rozpuštěných látek i některých toxických prvků. Balená kojenecká voda má ze zákona většinu limitních hodnot nastavenu přísněji než pitná voda z kohoutku. Přísné limity však nejsou obvykle stanoveny s ohledem na zdravotní hledisko, jedná se spíše o deklaraci toho, že u kojenecké vody si můžeme být jistí kvalitou a striktně přírodním složením. Na trhu se ovšem můžeme setkat i s balenou minerální či pramenitou vodou, označenou termínem „vhodná pro přípravu kojenecké stravy“. Její kvalita by sice měla být srovnatelná s vodou kojeneckou, avšak je třeba mít na paměti, že tato voda již prošla určitou úpravou stejně jako pitná voda z kohoutku. Pitná voda v českých kohoutcích patří mezi nejkvalitnější v Evropě. Podle databáze informačního systému PiVo je v ČR minimálně 150 vodovodů zásobujících kolem 100 tisíc obyvatel, kde voda svou kvalitou odpovídá úrovni vody balené kojenecké. 

Extra tip

Nejste-li si jisti kvalitou vody, která vám teče z kohoutku, můžete si potřebné údaje ověřit na stránkách vodárenských společností či rozborem vody ve studni. Úplnou jistotu pak můžete získat převařením vody.

Připravila: Ivana Hudcová, foto: archiv; vydáno v RPN 11/2012

Diskuse k článku

Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

29 / 11 / 2017
VITAMÍN K: Na srážlivost krve i na pevné kosti (2. díl)

VITAMÍN K: Na srážlivost krve i na pevné kosti (2. díl)

více
24 / 11 / 2017
MED A JEHO VYUŽITÍ

MED A JEHO VYUŽITÍ

více
22 / 11 / 2017
DOKTOR JABLKO: Proč pěstovat jablka

DOKTOR JABLKO: Proč pěstovat jablka

více
16 / 11 / 2017
ŠTÍTNA ŽLÁZA = ZÁKLAD VŠEHO

ŠTÍTNA ŽLÁZA = ZÁKLAD VŠEHO

více
14 / 11 / 2017
ZDRAVÉ PODZIMNÍ PLODY A JEJICH VYUŽITÍ

ZDRAVÉ PODZIMNÍ PLODY A JEJICH VYUŽITÍ

více
2 / 11 / 2017
Malebné podzimní Lázně Mšené

Malebné podzimní Lázně Mšené

více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace