PITNÝ REŽIM: FAKTA, KTERÁ MOŽNÁ ANI NETUŠÍTE

ZDRAVÍ  |  DISKUSE (0)
30 / 07 / 2015
PITNÝ REŽIM: FAKTA, KTERÁ MOŽNÁ ANI NETUŠÍTE

Teploty STOUPAJÍ a proto je na čase oprášit staré dobré téma PITNÉHO REŽIMU, který je důležité dodržovat zejména v létě. Jste si však jistí, že o něm VÍTE VŠE? Zřejmě jste tu a tam zaznamenali, kolik tekutin se doporučuje denně přijmout, ale pravděpodobně už netušíte, že do pitného režimu si můžete započítat i tolik OBÁVANOU KÁVU.

Správný pitný režim vám může pomoci v boji s přebytečnými kily. Dostatek tekutin totiž přispívá k správnému fungování metabolismu a odvodu toxických látek z těla. Nedávná studie prokázala, že ženy jsou citlivější na pokles vody v těle, i když nemají pocit žízně. Při zátěži se ženské tělo rychleji dehydratuje. Ženy mají méně svalů (tudíž i menší podíl vody ve svalech), a proto si tělo musí brát při fyzickém výkonu více vody z oběhu.

Není pravda, že před sportem by se nemělo pít. Vhodné je se před výkonem napít postupně několikrát v menších objemech, např.  4×100 ml. Zvolit však můžete jako zdroj tekutin i šťavnaté ovoce. Náročnou fyzickou aktivitu podpoří nápoje slazené cukrem.

Káva a dehydratace? Není třeba se bát. Na základě rozsáhlých studií bylo prokázáno, že při běžné konzumaci kávy (do 300 mg kofeinu – tj. 5 šálků kávy), k dehydrataci nedochází a kávu je možné připočítat do celkového denního příjmu tekutin.

Při horečce bychom toho měli vypít více, protože horečnaté stavy způsobují dehydrataci organizmu.
1 litr slazené limonády je stejně kalorický jak porce vepřového řízku. Banán zase obsahuje více vody než zmrzlina.
Nedostatečný příjem tekutin může zapříčinit bolesti hlavy, zvýšit únavu, způsobit zácpu či nesoustředěnost
Tu a tam se objevují různé názory na to, kolik tekutin bychom měli denně přijmout a také v jaké formě. Přinášíme vám proto pro ujasnění pár základních a všeobecně uznávaných rad, jak by měl pitný režim správně vypadat.

ZÁKLADY PITNÉHO REŽIMU

Neexistuje žádné přesné pravidlo, kolik byste toho měli vypít. Potřeba tekutin závisí na počasí, vydané energii v práci či při sportu, hmotnosti, věku, složení stravy atd. Obecně však platí, že je ideální přijmout alespoň 1,5-2 litry tekutin denně, a to v létě i v zimě. Denně stačí většinou vypít 1 až 1,2 litru tekutin, protože zbytek do dvou litrů je doplněn vodou přijatou ve stravě (mléčné výrobky, polévky, ovoce, zelenina…). V parném létě je však vhodné vypít ještě o něco více. Nárazové pití je nebezpečné, protože nadměrně zatěžuje ledviny a srdce. Proto je důležité pít pravidelně během celého dne. Základem pitného režimu by měla být čistá neperlivá voda. Vhodné jsou také bylinkové čaje, ředěné ovocné a zeleninové šťávy.

Pokud patříte mezi tu část lidí, která na pravidelný příjem tekutin zapomíná, mohou vám pomoci například filtrační konvice. Ty představují ideální příležitost, jak mít chutnou a čistou vodu z kohoutku stále po ruce a hlavně na očích, a to za pár korun denně.

Foto: Hyundai

Diskuse k článku

Nebyla nalezena žádná položka ... buďte první a přidejte svůj komentář
Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

29 / 11 / 2017
VITAMÍN K: Na srážlivost krve i na pevné kosti (2. díl)

VITAMÍN K: Na srážlivost krve i na pevné kosti (2. díl)

více
24 / 11 / 2017
MED A JEHO VYUŽITÍ

MED A JEHO VYUŽITÍ

více
22 / 11 / 2017
DOKTOR JABLKO: Proč pěstovat jablka

DOKTOR JABLKO: Proč pěstovat jablka

více
16 / 11 / 2017
ŠTÍTNA ŽLÁZA = ZÁKLAD VŠEHO

ŠTÍTNA ŽLÁZA = ZÁKLAD VŠEHO

více
14 / 11 / 2017
ZDRAVÉ PODZIMNÍ PLODY A JEJICH VYUŽITÍ

ZDRAVÉ PODZIMNÍ PLODY A JEJICH VYUŽITÍ

více
2 / 11 / 2017
Malebné podzimní Lázně Mšené

Malebné podzimní Lázně Mšené

více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace