Osteoporóza - tichá epidemie 21. století ohrožuje ženy i muže

ZDRAVÍ  |  DISKUSE (0)
12 / 02 / 2014
Osteoporóza - tichá epidemie 21. století ohrožuje ženy i muže

Osteoporózou, která je pro svůj zpočátku nebolestivý, němý průběh nazývaná tichou epidemií 21. století, je podle International Osteoporosis Foundation (IOF) postiženo 75 miliónů lidí v Evropě, USA a Japonsku. V České republice je to již 1,2 milionu, tedy 12 procent obyvatel. Ve věku nad 50 let trpí osteoporózou 15 procent mužů a 33 procent žen, ve věkové skupině nad 70 let je to již 39 procent mužů a 47 procent žen.  V důsledku prodlužování průměrné délky života bude mít výskyt osteoporózy vzestupný trend, v příštích dvaceti letech odborníci očekávají nárůst výskytu osteoporózy až 50 procent.

Osteoporóza je systémové metabolické onemocnění kostry, charakterizované poruchou mechanické odolnosti kosti a v důsledku toho zvýšeným rizikem zlomenin. Projevuje se bolestmi zad, snadnou lomivostí kostí i při běžné činnosti, minimálním traumatu nebo nepatrném pádu, zmenšením tělesné výšky, zmenšenou pohyblivostí. Nejčastějšími zlomeninami z důvodu osteoporózy jsou zlomeniny páteřních obratlů nebo krčku stehenní kosti. Celosvětové statistiky udávají, že jedna ze tří žen a jeden z pěti mužů utrpěli zlomeninu z důvodu osteoporózy.

Záludnost této nemoci spočívá v jejím plíživém, tichém počátku, kdy postižený nepociťuje žádné potíže. Ve chvíli, kdy je diagnostikována, je už na prevenci pozdě, léčba je obtížná a není výjimkou, že pacienti zůstanou invalidní.

Osteoporózou bývají častěji postiženy ženy, což je fakt daný genetikou. Jejich počet výrazně stoupá po menopauze.  V poslední době se ale osteoporóza začíná díky životnímu stylu týkat stále častěji i mužů.

Příčinou osteoporózy mohou být genetické faktory, nevyvážená strava, nedostatek vápníku a vitaminu D, nedostatek pohybu, věk nebo menopauza, toxické vlivy (alkohol, kouření), stres.

Prevence osteoporózy

Vývoj a zrání naší kostry ovlivňují tři faktory: genetická predispozice, fyzická aktivita a adekvátní výživa. Maximum kostní hmoty se tvoří v mládí, 90 procent se vytvoří do 20.–22. roku. Od čtvrté dekády života naopak dochází k redukci kostní tkáně. Dosažení maximální kostní hmoty v mládí a její minimální odbourávání ve stáří je důležitou složkou prevence osteoporózy. Na prevenci osteoporózy tedy musí rodiče myslet již v době, kdy se tvoří kostní tkáň. Pro její vytvoření a udržení je důležité, aby se do ní denně uložilo 100 mg vápníku u 5-6 letých dětí, 400 mg v pubertě, 150 mg u mladších dospělých. Dostatečné zásobení složkami, které se podílí na vytváření a udržování kostní tkáně musí doplňovat přiměřená pohybová aktivita.

Genetické faktory, které jsou jednou z příčin osteoporózy nelze ovlivnit, lze však ovlivnit životní styl.  K základní prevenci osteoporózy patří dostatečný přísun vápníku, vitaminu D dostatek fyzické aktivity, vyvarování se obezitě, kouření či nadměrné konzumaci alkoholu.

Ve stravě by neměly chybět potraviny s vysokým obsahem vápníku, jako jsou mléčné výrobky (100 g bílého jogurtu obsahuje 140 mg vápníku), a vitaminu D, kterého je v našem organismu nedostatek především v době s nízkým slunečním zářením. Podle výživových doporučení by měly mléčné výrobky tvořit cca 10 procent denního příjmu potravin, tedy 2-3 porce; ryby, maso drůbež, luštěniny a vejce by měly tvořit 1-2 porce denně.

Pohybové aktivitě bychom se měli věnovat minimálně třikrát týdně jednu hodinu. Pokud nejsme příznivci fitness center, dopřejme si alespoň každodenní půlhodinovou podvečerní procházku.

Víte že:

  • celosvětově žije jedna miliarda lidí s neléčeným nedostatkem vitaminu D?, Zdroj:(prof. Broulík, Osteoporóza, 2007)
  • 50-70 procent české populace má nedostatečné hladiny vitaminu D?, (zdroj: data IOF a SMOS)
  • jedna ze tří žen po 50. roce věku má vlastní zkušenost s osteoporotickou zlomeninou, v případě mužů je tento poměr jedna ku pěti?
  • celkově 61 procent zlomenin způsobených osteoporózou se stane ženám, a sice 80 procent ze všech zlomenin předloktí, 75 procent ze zlomenin pažní kostí, 70 procent ze  zlomenin krčku stehenní kosti a 58 procent ze všech zlomenin obratlů?, (Zdroj: OIF)

Galerie

Diskuse k článku

Nebyla nalezena žádná položka ... buďte první a přidejte svůj komentář
Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

24 / 10 / 2016
SOUTĚŽ o o 4 krabičky tyčinek FlapJack!

SOUTĚŽ o o 4 krabičky tyčinek FlapJack!

více
22 / 10 / 2016
POZNEJTE PŘÍČINY BOLAVÝCH KLOUBŮ

POZNEJTE PŘÍČINY BOLAVÝCH KLOUBŮ

více
11 / 10 / 2016
Zdraví ze zahrady: OŘECHY A OŘÍŠKY Z DOMÁCÍ PRODUKCE

Zdraví ze zahrady: OŘECHY A OŘÍŠKY Z DOMÁCÍ PRODUKCE

více
5 / 10 / 2016
Jak na bolavé klouby: MAZÁNÍ A VÝŽIVA

Jak na bolavé klouby: MAZÁNÍ A VÝŽIVA

více
29 / 9 / 2016
Lék ze zahrady: KOTVIČNÍK ZEMNÍ – LÉČIVÝ PLEVEL

Lék ze zahrady: KOTVIČNÍK ZEMNÍ – LÉČIVÝ PLEVEL

více
14 / 9 / 2016
Trápí vás bolavé klouby? Jak na ně – pohyb ano, či ne?

Trápí vás bolavé klouby? Jak na ně – pohyb ano, či ne?

více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace