Sourozenecké konstelace

ZDRAVÍ  |  DISKUSE (0)
02 / 07 / 2012
Sourozenecké konstelace

Moderní psychologie používá termín „sourozenecké konstelace“. Upozorňuje tím na důležitost pořadí, ve kterém jsme přišli na svět v sourozenecké linii. Ať už jsme prvním, prostředním nebo nejmladším sourozencem, máme určité rysy, vyplývající z této konstelace. O jejich utváření nikdo vědomě neusiloval, vyvíjejí se přirozeně životem v rodině. Pořadí narození nevysvětluje veškeré lidské jednání, ale ovlivňuje, jakým člověkem jste se stali.  

 

Připravila: Jitka Chalupová, foto: autorka 

Prvorození

Perfekcionismus není jen výsadou, ale i typickým znakem prvorozených. Prvorození mívají vysoké nároky na sebe i ostatní, bývají kritičtí. Je pro ně typické „nabrat“ si mnohem více, než může člověk dlouhodobě zvládnout. Mívají ze všech postavení v rodině největší sklony k nervozitě, špatnému usínání a depresím. Činí jim velké potíže používání slova „Ne“ a vytváření času pro sebe. To vše pramení ze snahy být od začátku „dobrým“ synem, dcerou – nezklamat očekávání rodičů, kteří je do prvorozených dětí promítají nejsilněji. I v pozdějším věku převládá snaha vyjít vstříc všem, a tak se někdy prvorozené děti dostávají do pasti: uvědomují si, že nezvládají a nepřipadají si dost dobří. Mohou propadat i závislostem a utápět své frustrace v alkoholu nebo žít jiným nezdravým návykovým způsobem. Jsou nesobečtí, pracovití, vnímaví, spolehliví, rozvážní, pečující, povzbuzují druhé a jsou obětaví. To je předurčuje k tomu, aby z nich byli výborní přátelé. Jsou pro ně vhodné pracovní pozice, vyžadující samostatnost.

Doporučení pro prvorozené zní: Nechtějte být dokonalí, toho nikdy nedosáhnete. Naučte se říkat „ne“. Obavy, že vás pak přestanou mít lidé rádi, jsou zbytečné. Kdo vás opustí proto, že mu nevyjdete pokaždé vstříc, ten vás neměl rád, jen vás využíval. Nepracujte tolik. Práce tu bude vždycky, vaše děti ale odejdou z domova. Užívejte si s nimi, dokud můžete. Méně se odsuzujte a pokuste se více těšit za života: i vy se můžete naučit smát svým chybám a tím ubrat ze svých úzkostí a rozsvítit svůj většinou vážnější výraz. Zvláštní kapitolou prvorozených představují jedináčci. Platí pro ně umocnění posaných rysů s tou výjimkou, že málokterý by se rozdal a myslel na druhé z čistě nesobeckých důvodů. 

Prostřední děti

Vyrůstají ve vědomí, že nikdy nebudou mít privilegia nejstaršího dítěte; všechno už tu jednou bylo a oni jsou prostě „druzí“. Zároveň nebudou ani ti nejroztomilejší nejmladší, na které se lidé nejvíce usmívají a na něž i prostřední děti musejí brát ohled a dávat na ně pozor. Prostřední děti mají ze všech dětí pozorností nejméně, stejně jako fotek v albu. Vyrůstají s pocitem, že nejsou tolik důležití, což je dokonale připravuje pro život. V rodině působí jako pojítko všech členů – ke každému mívají blízko, i když někdy se cítí sami. To je důvod, proč mívají mimo rodinu nejvíce přátel. Výborně zvládají komunikovat, usmiřovat spory a nalézt přijatelný kompromis pro všechny zúčastněné. Jsou přátelští a tolerantní. Mívají originální přístup - ze všech dětí nejčastěji vyhledávají nezávislý pohled na věc. Bývají velmi citliví, a přesto zvyklí bojovat o své místo na slunci. Bývají tvrdohlavější než stádo oslů. Jsou výborní podnikatelé. V dětství se naučili dávat i brát a jsou nejlépe připraveni zvládat potíže.

Doporučení pro ně: Hlídejte si trochu své přátelské vazby; nikdo nemůže mít velké množství smysluplnných vztahů – dávejte pozor, abyste se nerozmělnili. Nesrovnávejte se s druhými - s nedostižným starším sourozencem ani s nikým jiným. Vždycky se najde někdo lepší v nějakém ohledu, ale vy jste originál se spoustou talentů a darů. Život nejsou závody!

                                                                                                                                                                   Benjamínci

Roztomilí nejmladší členové rodin bývají okouzlujícími a výbornými baviči i v dospělosti. I přes svoji společenskost mívají sklony být sobečtí. Potřebují si dávat pozor na to, aby pustili ke slovu i druhé lidi a neztratili vztahy s nimi neustálým strháváním pozornosti na sebe. Jejich roztomilá pozice v rodině je pro život plný potíží, před kterými byli nejvíce ochraňováni, moc nepřipravila. Dostávalo se jim sice nejvíce pozornosti a něhy, ale zároveň i odsunování a podceňování, že jsou ještě malí a nedokážou to a to. Z toho pramení jejich rozpolcenost: v pondělí jim patří svět a v úterý mohou být na dně. Bývají impulzivní – nejdříve jednají a pak myslí. Bývají výborní a spokojení v práci, zaměřené na kontakt s lidmi: vedoucí, recepční, prodejci aut…

Doporučení pro ně: pokuste se za sebe přijmout zodpovědnost, nebuďte celý život dětmi. Nesvalujte vinu na druhé, zkuste být soběstační a naučte se po sobě uklízet. Přestaňte se předvádět a zkuste se nesobecky dělit o čas, energii i peníze.

Spojení nejlepší i nejhorší

Významný psycholog Walter Toman vydal klasickou studii o rodinných konstelacích, která zahrnuje výzkum tří tisíc manželských párů. Z té vyplynulo, která spojení se nejlépe v manželství doplňují.

Nejstarší sestra a nejmladší bratr vycházejí jako nejideálnější dvojice: ona je skvělá, zodpovědná, pečující matka, někdo, na koho se dá v rodině spolehnout. On vnáší do jejího uvážlivého stylu života lehkost a smích, řádí s dětmi a vymýšlí zábavu pro rodinu.

Nejmladší sestra a nejstarší bratr je fungujícím vztahem obranářského rytíře a okouzlující princezny.

Prostřední děti jsou skvělými partnery nejmladším i nejstarším narozeným.

Obecně platí, že  manželské páry, tvořené lidmi stejného pořadí narození, nejsou vhodnou kombinací. Není to jejich rozsudek smrti, mohou na svém manželství pracovat a více se naučit. Musejí ale čelit problémům, které vznikají ze zdvojnásobení jejich slabostí.

Nejproblematičtějším vztahem je spojení dvou jedináčků, a pak spojení jedináčka a prvorozeného. Příliš mnoho starostí, aby věci byly správně, a málo lehkosti a smíchu jsou zátěží pro jejich vztah, ve kterém se často oba trápí. Mají mnohem více konfliktů, než jiné páry, pro naprosté maličkosti – vyjma submisivního typu, kterého jeho dominantní partner převálcuje. Klasickému vztahu prvorozených může pomoci nadhled, kterého dosáhnou dobrou komunikací a společným stanovením priorit: nejdůležitější je, že jsme spolu a máme se rádi. A i naše děti potřebují být šťastné a zažít legraci. Cílevědomost, silná stránka tohoto páru, tak může zachránit jejich rodinné štěstí.

Páry tvořené z prostředních dětí se mohou potýkat s nedostatkem otevřené komunikace. Komunikují výborně o povrchních věcech, ale jejich snaha o vztahy je někdy žene k obavám otevřít konflikt a řešit ho. Tím se mohou dostat do stavu, kdy vztah bez hádek odumírá dvěma lidem, kteří se míjejí a vědí o sobě čím dál méně.

Nejmladší narození mívají bezstarostnou a veselou povahu a v začátcích vztahu si užívají plno legrace. Nikdo moc nehlídá starosti všedních dní a řeší věci s lehkostí, která k nim

v budoucnu může přivést exekutory. Tyto páry mívají nejblíže k dluhům, stejně jako k řešení všeho potřebného až na poslední chvíli. To bývá zdrojem konfliktů, pokud na sebe nikdo nevezme tíhu praktického života nebo se nezačnou dělit o povinnosti.

Diskuse k článku

Nebyla nalezena žádná položka ... buďte první a přidejte svůj komentář
Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

29 / 11 / 2017
VITAMÍN K: Na srážlivost krve i na pevné kosti (2. díl)

VITAMÍN K: Na srážlivost krve i na pevné kosti (2. díl)

více
24 / 11 / 2017
MED A JEHO VYUŽITÍ

MED A JEHO VYUŽITÍ

více
22 / 11 / 2017
DOKTOR JABLKO: Proč pěstovat jablka

DOKTOR JABLKO: Proč pěstovat jablka

více
16 / 11 / 2017
ŠTÍTNA ŽLÁZA = ZÁKLAD VŠEHO

ŠTÍTNA ŽLÁZA = ZÁKLAD VŠEHO

více
14 / 11 / 2017
ZDRAVÉ PODZIMNÍ PLODY A JEJICH VYUŽITÍ

ZDRAVÉ PODZIMNÍ PLODY A JEJICH VYUŽITÍ

více
2 / 11 / 2017
Malebné podzimní Lázně Mšené

Malebné podzimní Lázně Mšené

více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace