Máš-li smutek na duši…

ZDRAVÍ  |  DISKUSE (0)
29 / 01 / 2011
Máš-li smutek na duši…

Rychlý životní styl si vybírá svoji daň: endokrinní systém vyplavuje množství hormonů, aby se tělo vyrovnalo se stresem. Zároveň s tím ale dochází k oslabení imunity a srdečně-cévního systému, poruchám spánku, žaludečním onemocněním, bolestem hlavy… Přitom rčení v zdravém těle - zdravý duch platí i obráceně: nezdravá duše chodí časem v nezdravém těle.

Připravuje: Jitka Chalupová

Co pro sebe můžeme udělat?

Pravidelně a dobře spát a dostečně pít.

Nevěnovat příliš času televizi: jejím sledováním se připravujeme o vlastní prožité okamžiky a příliš času investujeme do příběhů, jichž nejsme součástí. To ve výsledku vede k pocitům samoty. Mnohem lepší je se skutečným člověkem prožít smysluplnou chvilku.

Často ke zlepšení nálady pomohou i maličkosti - půlhodinová procházka denně, plavání, výlet do přírody…

Do stravy zařaďte pro zdravé nervy ořechy, obsahující zdravé omega 3 mastné kyseliny. Dále je vhodný celer, mléčné výrobky, ryby a plody moře, kakao, celozrnné pečivo.

Vyplatí se omezit kofein, alkohol a cigarety; vyvolávají v těle stresové reakce a zvyšují pocity úzkosti a podrážděnosti.

Nahraďte je kořenem ženšenu – pomáhá uvolňovat stresové hormony. Dávku 100 mg lze postupně zvýšit na 250 mg dvakrát denně; po třech týdnech na týden přerušte užívání.

Doplňujte komplex vitamínu B (nízké hladiny mohou souviset s depresí a únavou). Zvyšte příjem vitaminu C; ve stresu tělo spotřebuje výrazně vyšší dávky.

Důležitým minerálem pro regeneraci a normální funkci nervů je hořčík. Jeho příjem je nutné zkombinovat se zvýšeným přísunem vápníku. Nejlépe se vstřebává v rozpustné formě – postačí dvakrát denně 250 mg šumivou tabletu hořčíku rozpustit ve vodě. K lepší náladě přispívá i L-karnitin; zvyšuje energii mozkových buněk.

Pomůžou i bylinky

Přidejte do lázně uklidňující kozlík lékařský nebo levanduli.

Kozlík můžete při stavech úzkosti používat i vnitřně; nemá sice omamující účinky, zato nepříjemnou chuť, proto přidejte i trochu medu. Při depresi se dobře doplňuje s třezalkou. Zvláště v zimě je důležitý dostatek světla: existují lampy se simulací slunečního (přirozeného) světla, které snižují riziko tzv. „podzimních depresí“. Jsou lidé, kterým se tato investice určitě vyplatí.

Za zamyšlení stojí i přehodnotit barvy nebo doplňky, které nás v místnostech obklopují a pomohou zklidnit nebo povzbudit naši mysl.

Pokud se stále necítíte dobře, udělejte si čas na sebe – opravdový klid, ve kterém si ujasníte, co je vlastně špatně. Rozhodněte se změnit to, pokud můžete: stanovte si cíl, kterého chcete dosáhnout a vymyslete, jak věc realizovat. Úspěch, kterého dosáhnete, bude důležitým povzbuzením. Můžete mít zaslouženou radost, že jste konečně zvládla vytřídit šatník nebo sestavila měsíční rozpočet s malou rezervou. Možná bude váš cíl v absolvování některého z kursů nebo prohloubení vztahu, změna režimu či práce.

Depresi může mít i dítě

Pro těžké stavy, podmíněné i tělesnými příčinami, je potřebná pomoc psychiatra, který může předepsat vhodná psychofarmaka – třeba jen na přechodnou dobu pro zvládnutí akutní krize.

Depresivní stavy mohou prožívat i děti: za přezkoumání stojí každý s déletrvajících  projevů: změna chování - hyperaktivita nebo naopak nezájem až apatie, zhoršený prospěch, negativismus, znuděnost, uzavírání se v pokoji, řeči o útěku nebo smrti, přehnaná citlivost na selhání a odmítání, sebepoškozování, únava, bolesti hlavy, úzkosti a noční pomočování… Z odborných průzkumů vyplynulo, že deprese u dětí je častější příčinou, než dospělí dokáží připustit – a tlakem na změnu dochází naopak ke zhoršení situace. Individuální terapie pomáhá obnovit víru ve svět a vytvořit otevřený vztah s důvěrnou osobou – terapeutem nebo členem rodiny. Někdy bývá rozšířena o terapii rodinnou, kde je podstatná klidná atmosféra bez hádek.

 

Diskuse k článku

Nebyla nalezena žádná položka ... buďte první a přidejte svůj komentář
Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

12 / 1 / 2018
Nejčastejší druhy medu a jak med správně ztekucovat

Nejčastejší druhy medu a jak med správně ztekucovat

více
9 / 1 / 2018
Proč je červená řepa zdravá?

Proč je červená řepa zdravá?

více
5 / 1 / 2018
SOUROZENECKÁ LINIE: Pořadí narození ovlivňuje to, jací jsme

SOUROZENECKÁ LINIE: Pořadí narození ovlivňuje to, jací jsme

více
2 / 1 / 2018
Léčivé účinky eukalyptu

Léčivé účinky eukalyptu

více
28 / 12 / 2017
Jak na zdravé trávení

Jak na zdravé trávení

více
18 / 12 / 2017
Ořechy plné zdraví

Ořechy plné zdraví

více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace