Bolcovitka ucho Jidášovo

ZDRAVÍ  |  DISKUSE (0)
29 / 01 / 2011
Bolcovitka ucho Jidášovo

Auricularia auricula-judae/Bull./Wettst. Bolcovitka ucho Jidášovo někdy označovaná jako bolcovitka bezová patří mezi pozoruhodné dřevokazné houby. Plodnise jsou poloprůsvitné, blanité, v mládí miskovité, později všelijak zprohýbané a často připomínající lidské ucho. Odtud pochází i jméno houby.

Připravil: Jiří Baier, foto: autor

 

Plodnice jsou sytě hnědé, uvnitř hladké a lesklé, zevně velmi jemně sametové. K substrátu jsou přirostlé malou plochou. Rostou na mrtvém dřevě různých listnáčů, především na černém bezu. Nejčastěji se objevují po teplých jarních deštích nebo na podzim, je-li dostatečné teplo a vlhko. Za příznivých podmínek však může vyrůst i v zimě. Široké kuchyňské upotřebení má tato houba v Číně, Japonsku a ve Vietnamu. U nás se používá především k přípravě asijských pokrmů. V kuchyni využíváme v prvé řadě usušené plodnice, které během několika minut snadno oživíme ve vařicí vodě. Pak je omyjeme, zbavíme tvrdých částí a zbytků kůry a nakrájíme na drobné kousky. Velkou výhodou této houby je, že nezabarvuje pokrmy, do nichž se přidává, a v neposlední řadě i její snadná konzervace sušením. Uschlá plodnice připomíná tmavou křížalu. Před ukládáním plodnic musíme dbát, aby houby nebyly napadeny hmyzem.

bol1Léčivé účinky

V Evropě se v dřívějších dobách připravovaly z bolcovitky ucha Jidášova obklady proti zánětům očí, krku a krvácejícím hemeroidům, ale také kloktadlo při onemocněních krku a hrtanu. Později se z této houby vyráběly u pleťové krémy proti vráskám. Teprve počátkem minulého století se stala tato houba objektem důkladnějšího odborného výzkumu. Byla v ní odhalena přítomnsot mnoha bioaktivních látek, zejména různé polysacharidy, například beta-Dglukany. Jak se ukázalo, tyto polysacharidy snižují hladinu cholesterolu, triglyceridů a lipidů v krvi, a také stimulují u lidí syntézu nukleových kyselin v bílých krvinkách zvaných lymfocidy, které se významně podílejí na specifické imunitě organismu. Výtažky z této houby posilují imunitu vůči choroboplodným mikroorganismům, působí proti zánětům, snižují hladinu glukózy v krvi a vykazují ochranné působení na buňky Langerhansových ostrůvků ve slinivce břišní. Nejnovější výzkumy naznačují možnost využívat tuto houbu dokonce jako preventivní prostředek proti usazování tukových látek a vápníku ve stěnách tepen (ateroskleróze) a zvýšenému krevnímu tlaku.

bol2Způsob využití

Vedle přípravy různých asijských pokrmů lze využít houbu k různým samoléčitelským účelům ve formě vodných vývarů. Proti kornatění cév a vysokému tlaku necháme máčet 3 g sušené houby přes noc v 0,5 l vody. Další den vše zahříváme na mírném ohni 1 až 2 hodiny, a pak pijeme každý večer po 1 až 2 šálcích odvaru. Při krvácení hemeroidů a krvi v moči se doporučuje dusit 7 až 8 g sušené houby s 15 g cukru v 0,5 l vody po dobu 1 až 2 hodin a získaný vývar vypít ve dvou denních dávkách.

Článek z RPN č. 12/2011

Diskuse k článku

Nebyla nalezena žádná položka ... buďte první a přidejte svůj komentář
Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

24 / 10 / 2016
SOUTĚŽ o o 4 krabičky tyčinek FlapJack!

SOUTĚŽ o o 4 krabičky tyčinek FlapJack!

více
22 / 10 / 2016
POZNEJTE PŘÍČINY BOLAVÝCH KLOUBŮ

POZNEJTE PŘÍČINY BOLAVÝCH KLOUBŮ

více
11 / 10 / 2016
Zdraví ze zahrady: OŘECHY A OŘÍŠKY Z DOMÁCÍ PRODUKCE

Zdraví ze zahrady: OŘECHY A OŘÍŠKY Z DOMÁCÍ PRODUKCE

více
5 / 10 / 2016
Jak na bolavé klouby: MAZÁNÍ A VÝŽIVA

Jak na bolavé klouby: MAZÁNÍ A VÝŽIVA

více
29 / 9 / 2016
Lék ze zahrady: KOTVIČNÍK ZEMNÍ – LÉČIVÝ PLEVEL

Lék ze zahrady: KOTVIČNÍK ZEMNÍ – LÉČIVÝ PLEVEL

více
14 / 9 / 2016
Trápí vás bolavé klouby? Jak na ně – pohyb ano, či ne?

Trápí vás bolavé klouby? Jak na ně – pohyb ano, či ne?

více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace