Aktivovaný imunitní systém: ZBAVTE SA PŘÍZNAKŮ ALERGIE

ZDRAVÍ  |  DISKUSE (0)
27 / 02 / 2017
Aktivovaný imunitní systém: ZBAVTE SA PŘÍZNAKŮ ALERGIE

Enoki (penízovka sametonohá, flammulina velutipes) je hlavně v asii známá chutná a hojně využívaná houba. Podobně jako v ostatních medicinálních houbách se v enoki ukrývá velká síla. Jednou z jejích ceněných schopností je modulovat aktivitu imunitního systému.

Obsahuje složky, které imunitní systém posilují, podporují jeho aktivitu, ale také složky, které umějí imunitní reakce zklidňovat a umírňovat. Tento efekt je velmi přínosný u autoimunitních nemocí a také alergií. Mezi látky modulující imunitní systém jsou hlavně polysacharidy, tedy betaglukany, na které je enoki bohatá.

  • Léky, určené na alergii, jí nevyléčí, jen zmírňují nepříjemné i život ohrožující příznaky.

Podávání enoki alergickým jedincům se projeví na více úrovních, účinnost je tedy vysoce komplexní. Při užívání enoki dochází ke snížení koncentrace histaminu při alergické reakci. A co víc, v imunitním systému existují i T-lymfocyty, které jsou známé jako tlumivé. Enoki působí i na ně. Zvyšuje jejich počet i aktivitu. Toto se projeví snížením až vymizením příznaků alergií, jako jsou slzení, kýchání, rýma, potíže s dechem i trávicí obtíže, např. průjmy, nadýmání. Kromě působení na imunitní systém má enoki též schopnost upevňovat zdraví sliznice, a to i v trávicím traktu. Zdravá sliznice je pak odolnější a propouští do těla méně látek, které by imunitní systém mohl považovat za nebezpečné a reagovat na ně alergickou reakcí.

  • Tradičně se enoki využívá především u potravinových alergií.

Není možné opomenout, že enoki neupravuje aktivitu imunitního systém pouze přímo, ale má na něj i nepřímý vliv. Je známé, že zdravá střevní mikroflóra zajišťuje správnou funkci imunitního systému, a tedy i omezuje alergické reakce. Enoki se díky vysokému podílu vlákniny podílí na správném složení mikroflóry, působí jako probiotikum.

Odborník radí

Hledejte výrobce, který má tradici a může prokázat, že jeho houby neobsahují těžké kovy, pesticidy či radioaktivitu. Je velmi důležité též šetrné zpracování hub.

  • Je třeba si uvědomit, že součástí terapie musí být vždy i změna životního stylu.

Text: MUDr. Drahomíra Holmannová :: Foto: isifa/Shutterstock

 

 

Diskuse k článku

Nebyla nalezena žádná položka ... buďte první a přidejte svůj komentář
Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

1 / 6 / 2017
Nechte se rozmazlovat během lázeňského rituálu

Nechte se rozmazlovat během lázeňského rituálu

více
21 / 5 / 2017
POZNEJTE PŘÍČINY BOLAVÝCH KLOUBŮ

POZNEJTE PŘÍČINY BOLAVÝCH KLOUBŮ

více
24 / 4 / 2017
Prostě radost v Lázních Mšené

Prostě radost v Lázních Mšené

více
22 / 4 / 2017
ZDRAVÍ NA TALÍŘI: ZDRAVÉ A LAHODNÉ BABY SALÁTY A MICROGREENS

ZDRAVÍ NA TALÍŘI: ZDRAVÉ A LAHODNÉ BABY SALÁTY A MICROGREENS

více
30 / 3 / 2017
JARNÍ ÚNAVA A MEDICINÁLNÍ HOUBY

JARNÍ ÚNAVA A MEDICINÁLNÍ HOUBY

více
25 / 2 / 2017
Jak na bolavé klouby: MAZÁNÍ A VÝŽIVA

Jak na bolavé klouby: MAZÁNÍ A VÝŽIVA

více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace