DOMÁCÍ MEDICÍNY PROTI NACHLAZENÍ

ZDRAVÍ  |  DISKUSE (0)
21 / 01 / 2017
DOMÁCÍ MEDICÍNY PROTI NACHLAZENÍ

Nachlazení, chřipky, virózy doprovázené bolestí v krku, kašlem, rýmou, únavou a někdy i horečkou se o nás v zimě pokoušejí na každém kroku. Nejhorší je střídavé počasí, časté oblevy, vlhko a teploty okolo 7 °C. Právě v zimě se nepříjemná onemocnění rychle šíří a téměř každého z nás pošlou na jeden nebo dva týdny do postele. Určitě bychom ale neměli nemoc přijímat jako nutné zlo, ale postavit se proti ní čelem, a to hned ve dvou rovinách. Důležitá je prevence a v případě, že onemocníme, „poctivé“ léčení.

  • Nejčastějším zimním onemocněním je chřipka, která se šíří kapénkovou infekcí, kdy virus proniká skrz sliznici dýchacích cest. Nejčastěji se přenáší kontaktem s nemocným. Pokud jsme silní a zdraví, nemusí propuknout, jestliže je ale náš organismu oslabený, může se po 1–3 dnech inkubační onemocnění snadno rozvinout. Virus se pak na sliznici rychle množí a napadá zdravé buňky. Po dvou dnech se množení většinou zastaví, ale poškozená sliznice potřebuje až další dva týdny, aby se zahojila. Poškozenou a oslabenou sliznici mohou druhotně napadat také bakterie a jiné viry.

Pokud cítíme slabost a nejsme ve své kůži, je nejchytřejší ulehnout a vzít si minimálně týden volna, přechozená chřipka může napáchat daleko větší škody. Vyhneme se intenzivnímu cvičení, hodně odpočíváme. Dostupné léky většinou potlačují pouze příznaky onemocnění, ale neléčí jej. Je proto jen naší volbou, zda půjdeme cestou léků, nebo přírodních receptů. Některé z nich jsou skutečně účinné. V době onemocnění se vyhneme těžkým jídlům, pokud nepociťujeme hlad, je nejlepší nejíst vůbec. Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy jsou nejlepší. Zapomeneme na silný černý čaj a mléko. Výborné jsou teplé bylinkové čaje a teplá voda.

LÉČIVÉ ČAJÍKY


  • LIPOVÝ A ZÁZVOROVÝ ČAJ

Perfektním čajem číslo jedna je lipový a zázvorový čaj. Oba podporují pocení, lípa také působí jako přírodní anestetikum, pomáhá proti křečím, usnadňuje odkašlávání, působí proti bolestem žaludku a zlepšuje tvorbu žluči.

- Lipový květ nasypeme do konvice nebo do hrnku a zalijeme vařící vodou. Pijeme po 10 minutách louhování.

Zázvor podporuje trávení, působí antibakteriálně a protizánětlivě, obsahuje vitamíny A, B1, B2, C, E a řadu minerálů.

- Nejlepší je zázvorový kořen nastrouhat na malém struhadle přímo do hrnku a zalít vařící vodou. Po 3 minutách můžeme přecedit a vypít. Pro lepší chuť doladíme citronem a medem. Pokud nechceme zničit vitamín C, který citron obsahuje, měli bychom jej přidávat až do vlažného čaje. To samé platí pro med – nikdy by neměl přijít do vařícího nálevu. Kvůli vitamínům a zdraví prospěšným látkám je lepší navíc šťávu z vymačkaného citrónu smíchat s lžicí medu a zalít vodou pokojové teploty. Ihned vypijeme a připravujeme 2–3× denně.

  • ŠÍPKOVÝ ČAJ


Jako podpůrný prostředek při nachlazení se doporučuje i šípkový čaj. Šípky obsahují množství vitamínu C, dále vitamíny B1, B2, K a P. Šípkový čaj uklidňuje, zvyšuje obranyschopnost, má močopudné účinky.

Receptů je několik, ale pro zachování vitamínů se osvědčil následující postup:

Suché neplesnivé šípky rozdrtíme najemno a přes noc je necháme zalité vlažnou vodou. Jeden litr vody stačí na 30–40 g šípků. Druhý den zahřejeme, ale nevaříme, přecedíme přes sítko, dochutíme podle libosti a pijeme.

  • ŠALVĚJOVÝ VÝLUH

Při zánětech v krku se výborně osvědčuje šalvěj. Nejlepší je kloktání šalvějového výluhu několikrát denně. Příprava je snadná: 2 lžičky sušené šalvěje zalijeme vařící vodou a po zchladnutí přecedíme. Každý den si připravíme čerstvý výluh. Šalvěj mimo jiné také dezinfikuje ústní dutinu a její kloktání se doporučuje i při bolestech zubů a poranění v ústech.

DOMÁCÍ MEDICÍNY


Při nachlazení se kromě čajů připravují i oblíbené domácí medicíny, které výborně podporují léčbu. Tradičním receptem je cibulová šťáva s medem. Nasadíme ji ve chvíli, kdy se již chřipka rozjela a trápí nás kašel a bolest na průduškách. Éterické oleje obsažené v cibuli působí protizánětlivě a rozpouštějí hleny. Cibule dále obsahuje hodně zinku, vitamíny B, C, A i E, alkaloidy a éterické oleje. Recept sice příliš lahodně nevypadá, ale je účinný. Cibuli nakrájíme na kostičky, zalijeme medem a necháme stát do druhého dne. Cibule pustí šťávu, kterou užíváme po lžicích.

Více informací najdete v novém vydání časopisu RECEPTY PRIMA NÁPADŮ


Text: Daniela Dušková :: Foto: autorka, Isifa/Shutterstock :: Odpovědná redaktorka: Monika Šestinová

Diskuse k článku

Nebyla nalezena žádná položka ... buďte první a přidejte svůj komentář
Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

14 / 11 / 2017
ZDRAVÉ PODZIMNÍ PLODY A JEJICH VYUŽITÍ

ZDRAVÉ PODZIMNÍ PLODY A JEJICH VYUŽITÍ

více
2 / 11 / 2017
Malebné podzimní Lázně Mšené

Malebné podzimní Lázně Mšené

více
28 / 10 / 2017
GOJI, ELIXÍR MLÁDÍ: Himálajský lék v naší zahradě

GOJI, ELIXÍR MLÁDÍ: Himálajský lék v naší zahradě

více
18 / 10 / 2017
LÉČITEL RADÍ: ZÁZRAČNÝ VITAMÍN K

LÉČITEL RADÍ: ZÁZRAČNÝ VITAMÍN K

více
23 / 8 / 2017
Chutné i léčivé houby: NEJEN Z PŘÍRODY, ALE I ZE ZAHRADY

Chutné i léčivé houby: NEJEN Z PŘÍRODY, ALE I ZE ZAHRADY

více
29 / 7 / 2017
Zdraví ze zahrady: Nejzdravější „tabletky“ z přírody

Zdraví ze zahrady: Nejzdravější „tabletky“ z přírody

více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace