LÉČITEL RADÍ JAK NA ZAŽÍVACÍ POTÍŽE: VYZKOUŠEJTE PAMPELIŠKY!

ZDRAVÍ  |  DISKUSE (0)
08 / 01 / 2017
LÉČITEL RADÍ JAK NA ZAŽÍVACÍ POTÍŽE: VYZKOUŠEJTE PAMPELIŠKY!

Že by vás něco takového v tomto ročním období ani nenapadlo? No, přiznejme si otevřeně, že sbírat byliny v zimě není asi optimální nápad. Je to jako poslat Marušku pro jahody ke dvanácti měsíčkům. Konkrétně v tomto případě to však nemusí být zase tak zcestné.

Pampeliška si veškerou sílu na zimu stahuje do kořene. Pokud se tedy budeme bavit o práci s kořenem rostliny, tak ten – jestliže ho dokážeme vůbec najít – není problém sbírat ani v zimním období.

BEZ DLOUBÁKU TO NEPŮJDE


  • Léčivé schopnosti pampelišky lékařské jsou – na to, o jak běžně dostupný plevel se vlastně jedná – až neuvěřitelné. Její neodstranitelnost z přírody vám potvrdí každý zahrádkář, který s ní neúspěšně bojuje po mnoho let a nikdy se mu nepodařilo tento boj vyhrát. A asi nikdy nepodaří. Prakticky je tedy možné nasbírat pampelišku těsně za domem, případně v nějaké čistější lokalitě – v blízkém lesoparku nebo na louce.
  • Pro tento účel se budete muset trochu vybavit, protože dostat kořen ze země není zase tak úplně snadné. Dobře vám při tom poslouží dloubák kořenové zeleniny, který se dá běžně zakoupit v prodejnách s domácími potřebami nebo v železářství. Nejde o nic drahého, levnější varianty jsou k dostání za 50–100 korun. Také nesmíte zapomenout na nějakou tašku a krátký ostrý nožík, protože zelené lupení je vhodné oddělit přímo na místě, abyste se s ním „netahali“ domů.
  • Pro sběr je nejlepší období kratšího sucha, kdy není hlína příliš lepivá. Velmi špatně se totiž sklepává z kořenů. Dloubák vrýpněte do co největší hloubky, ideálně ze dvou nebo ze tří stran kořene, a poté zapačte, aby se kořen zbytečně nepřetrhl těsně pod zelenou částí. Pokud se to náhodou stane, zbytek (tedy spodní část) kořene už ze země nevydolujete.
  • Získané kořínky si přímo venku trošku oklepněte, aby na nich bylo co nejméně hlíny, a seřízněte zelenou část rostliny, zbytek již dokončíte doma.

„Při sběru počítejte s relativně velkým sesychacím poměrem. Pampeliška sesychá v poměru 1:5, na jeden kilogram suché drogy je tedy třeba nasbírat pět kilogramů kořínků.“

PŘIPRAVTE JE NA SUŠENÍ

  • Po hrubém očištění je potřeba kořeny omýt vodou. Rozhodně nedoporučuji škrábat je nebo je nějak mechanicky drhnout. Zůstane-li na nich trochu černé barvy, nic se neděje – není to nic závadného. Stačí pouze odstranit hlínu.
  • Silnější kořeny podélně rozřízněte, buď na polovinu, nebo na čtvrtinu. Docílíte tak rychlejšího vyschnutí. Pokud se suší příliš silné kusy, mohou i zplesnivět, a to je pak škoda práce.
  • Dále je vhodné takto připravené kořeny pěkně srovnat nad radiátor, případně se dají vysušit v sušičce, je nutné počítat s tím, že doba schnutí je v řádu dnů. Že je kořen dostatečně suchý, poznáte tak, že se snadno láme – musí prasknout jako suchá větvička.

KOŘÍNKY

Když jsou kořínky suché, a to i ty nesilnější, můžete je mechanicky nadrtit. Mně osobně se osvědčilo rozbít je na hrubší drť v mixéru se skleněnou nádobou, kterou kořínky neodřou. Tuto hrubší drť je třeba následně domlít na co nejjemnější prášek, ideálně v tříštivém kávomlýnku (já používám tříštivý kávomlýnek). Takto zpracovaný kořen můžete skladovat v dóze s uzávěrem, případně v plátěném sáčku.

Užívání tohoto prostředku je mimořádně jednoduché: stačí 2x denně užít 2-4 gramy prášku, ideálně rozdělené do dvou dílčích dávek. Můžete ho například nasypat do džusu, nebo přimíchat do obyčejné vody a vypít.

Pampeliškovou moučku můžete přimíchat do džusu.

LÉČIVKA I SPOUŠTĚČ BUNĚČNÉ SMRTI

Pampeliškový prášek má jedinečné léčivé vlastnosti. Rostlina excelentně stimuluje tvorbu trávicích šťáv, podporuje tvorbu žluče a čistí játra, současně čistí žlučník i žlučovody, pomáhá slinivce i střevům, silně detoxikuje organismus, dokonce i po konzumaci jedů, snižuje bolest slinivky a žlučníku, celkově uvolňuje křeče v zažívacím traktu a mírní pocit hladu.

I v tomto malém množství nám je schopna poskytnout naprosto neuvěřitelnou „pomoc“ a určitě je vhodné ji mít připravenu pro případné potíže, které mohou snadno nastat v průběhu vánočního přejídání.

Mimo výše uvedené je asi dobré, aby se na některé studie, týkající se pampelišky a pampeliškových extraktů, podívali také vážně nemocní pacienti, trpící nějakou onkologickou chorobou. I v těchto případech je – díky tomuto „obyčejnému plevelu“ – mnohdy možné dosáhnout až nečekané pozitivní změny, která plyne z toho, že pampeliška umí spustit apoptózu, tzv. buněčnou smrt.

  • Nic v tomto článku není zamýšleno jako lékařská rada. Pro lékařskou diagnózu, radu a pomoc navštivte, prosím, svého lékaře.

Text: Jaroslav Zajíček, www.zdravi-az.cz :: Foto: Isifa/Shutterstock.com

Diskuse k článku

Nebyla nalezena žádná položka ... buďte první a přidejte svůj komentář
Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

1 / 6 / 2017
Nechte se rozmazlovat během lázeňského rituálu

Nechte se rozmazlovat během lázeňského rituálu

více
21 / 5 / 2017
POZNEJTE PŘÍČINY BOLAVÝCH KLOUBŮ

POZNEJTE PŘÍČINY BOLAVÝCH KLOUBŮ

více
24 / 4 / 2017
Prostě radost v Lázních Mšené

Prostě radost v Lázních Mšené

více
22 / 4 / 2017
ZDRAVÍ NA TALÍŘI: ZDRAVÉ A LAHODNÉ BABY SALÁTY A MICROGREENS

ZDRAVÍ NA TALÍŘI: ZDRAVÉ A LAHODNÉ BABY SALÁTY A MICROGREENS

více
30 / 3 / 2017
JARNÍ ÚNAVA A MEDICINÁLNÍ HOUBY

JARNÍ ÚNAVA A MEDICINÁLNÍ HOUBY

více
27 / 2 / 2017
Aktivovaný imunitní systém: ZBAVTE SA PŘÍZNAKŮ ALERGIE

Aktivovaný imunitní systém: ZBAVTE SA PŘÍZNAKŮ ALERGIE

více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace