Sněhové frézy: předsezónní péče podomácku a za pár minut

ZAHRADA  |  DISKUSE (2)
14 / 11 / 2014
Sněhové frézy: předsezónní péče podomácku a za pár minut

Nejeden zahrádkář, který bydlí v rodinném domě, využívá v zimě služeb sněhových fréz. Vzhledem k tomu, že se pomalu a jistě blíží jejich čas, je správným krokem provedení alespoň základních kroků údržby.

S podomácku provedenou údržbou začínáme až tehdy, když celý stroj důkladně prohlédneme a zbavíme prachu. Nejprve se zaměříme na pohonnou jednotku. Z motoru vyšroubujeme zapalovací svíčku, očistíme ji a namontujeme zpět. Pokud nám v nádrži zbylo palivo ze sezóny minulé, vypustíme jej, sejmeme plovákovou komoru karburátoru a zkontrolujeme přítomnost nečistot, případně vody. Pak vše namontujeme na své místo, nalijeme čerstvý benzín a motor se pokusíme nastartovat. U výkonnějších fréz si můžeme pomoci přes elektrický startér, který nám výrazně usnadní námahu.

Poté, co jsme motor nechali zhruba dvě minuty běžet na střední otáčky, zhasneme jej a vypustíme olej. Používáme olej zimní specifikace pro sněhové frézy a jinou zahradní techniku, přičemž dobže poslouží 10W-30 nebo 5W-30. Automobilové oleje v žádném případě nepoužíváme! Po napuštění oleje ještě přeměříme jeho hladinu, která by měla být mezi ryskami.

Nakonec můžeme motor nastartovat a stroj vyzkoušet, zda-li funguje pojezd a pohon vlastního frézovacího šneku. Pro jistotu si seženeme střižné kolíčky, občas se stává, že při najetí do zledovatělé hmoty se tyto přestřihnou. U nových fréz nepanikaříme, když slyšíme, že rozběh šneku nebo zapnutí pojezdu provázejí kvílivé zvuky. Je to z důvodu nových řemenů, které se musí řádně usadit.

Co se stavebnicovým strojem?

Stavebnicové systémy jsou naší národní specialitou, podobně jako bubnové sekačky. Výhodou stavebnicového systému je, že na všechny práce využíváme pouze jednu pohonnou jednotku. A tak v létě můžeme sekat, mulčovat nebo sušit seno; na podzim zoráme políčko a v zimě použijeme sněhovou frézu. Pokud tedy používáme stroj celoročně, motor je nejlepší provozovat s polosyntetickými oleji, například 10W-30, které seženeme v každé prodejně zahradní techniky. Pokud bychom používali například olej minerální SAE 30 přes léto a na zimu se pak rozhodneme využít polosyntetický, máme zaděláno na pořádné problémy. Polosyntetický olej je více aditivovaný a řidší. Aditiva začnou postupně rozpouštět usazeniny, které se vytvořily při užívání původního druhu oleje. Často tak dochází k zadření motoru.

Při provozu v zimě z motoru odstraníme vložku vzduchového filtru a pokud nastanou tuhé mrazy, částečně zalepíme otvory nad startovacím zařízením. Je to z toho důvodu, že nebudeme pracovat se stále ,,podchlazeným“ motorem.
Nezapomínáme ani na kontrolu odstředivé spojky, řemenů a dalších komponent, které můžeme na stavebnicových strojích naleznout. Pojezdová převodovka si zaslouží kontrolu a případnou výměnu náplně. Jsou-li adaptéry hnány kardanovou hřídelí, pak připojovací hrdlo převodovky namažeme vazelínou.

Ochrana před korozí

Pracovní prostor frézy nastříkáme silikonovým olejem, což ochrání skříň před negativními vlivy zimního období, kdy se často používá posypová sůl. Nechráněné komponenty totiž po určité době začínají korodovat, nejsou-li vyrobeny z pozinkovaného plechu.

Připravil: Jaromír Malich; foto: autor a archiv firem; vydáno v RPN 10/2013

Diskuse k článku

Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

14 / 12 / 2017
SNÍH: Kde (ne)solit a jak ho využít

SNÍH: Kde (ne)solit a jak ho využít

více
13 / 12 / 2017
Užitková zahrada v prosinci

Užitková zahrada v prosinci

více
12 / 12 / 2017
ZAHRADNÍ PORADNA: Plody ořechů pokryté černým obalem

ZAHRADNÍ PORADNA: Plody ořechů pokryté černým obalem

více
12 / 12 / 2017
ZAHRADNÍ TECHNIKA: Základní údržba sněhové frézy

ZAHRADNÍ TECHNIKA: Základní údržba sněhové frézy

více
10 / 12 / 2017
Chráníme rostliny a stromy v zimě

Chráníme rostliny a stromy v zimě

více
8 / 12 / 2017
ZAHRADNÍ PORADNA: Proč hnědnou a měknou jablka

ZAHRADNÍ PORADNA: Proč hnědnou a měknou jablka

více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace