Zelené plochy bez trávy

ZAHRADA  |  DISKUSE (0)
08 / 11 / 2014
Zelené plochy bez trávy

Trávník bývá nedílnou součástí většiny zahrad. Vyžaduje ale dodržování určitých pravidel: potřebuje dostatek světla a slunce, pravidelnou závlahu, sekání a hnojení. Pokud ale máme na zahradě místa, kde se trávníku evidentně nedaří, neznamená to ještě, že bychom se museli smířit s holou plochou, kde se daří akorát plevelům. Nabízí se vícero možností „trávníku bez trávy“…

Záleží na našich konkrétních požadavcích na vzhled zelené plochy zahrady. Nabídka rostlin je naštěstí široká a my se můžeme soustředit na výběr podle našich představ a podmínek, které rostlinám poskytneme. Náhradou trávníku mohou být půdopokryvné vytrvalé stálozelené byliny. Na výběr je mnoho druhů stálezelených plazivých rostlin, např. barvínek, bohyška, bergénie, iberka, mydlice, některé okrasné hluchavky. Pro stejný účel můžete zvolit i dřeviny, ať už listnaté, zvlášť vhodné jsou půdopokryvné růže, či dřeviny jehličnaté, z nichž můžeme doporučit plazivé odrůdy jehličnatého jalovce.

Plevel proti nim nemá šanci

Všechny výše uvedené rostliny mohou trávník skvěle zastoupit. Brzy vytvoří hustý a pro plevel prakticky neproniknutelný koberec. Některé se drží nízko při zemi, nevadí jim expozice na plnému slunci a ještě nabízejí záplavu barevných kvítků (například rozchodníky či mateřídouška).

Jiné si zase libují v místech, kde ani tráva neroste, například ve stínu vzrostlých stromů (břečťan, kopytník).
Mnozí se teď možná pomyslí, po trávníku se dá chodit, kdežto po těchto rostlinách nikoliv. Není to pravda… Mnohé půdokryvné rostliny, hlavně ty nižší, při zemi, jsou natolik odolné, že snesou i silné pošlapání.

Při výsadbě…

Je nutné předem vědět, kolik rostlin budeme na vymezenou plochu potřebovat. Náhrada trávníku by měla být co nejdokonalejší a nejhustší. Záleží hlavně na rychlosti růstu; nedoporučuje se trvalky vysazovat příliš daleko od sebe. Doporučovaná vzdálenost je zhruba pouhých 20 cm. Oproti tomu mezi rychleji rostoucími dřevinami, což jsou například poléhavé jalovce, bychom měli ponechat alespoň metrové rozestupy.Veškeré půdopokryvné rostliny musíme zasadit do důkladně odplevelené půdy. Spolehlivé a výhodné je aplikovat některý totální herbicid. Jedině tímto způsobem se zbavíme pozdějších starostí s prorůstáním plevele. Než se nově vysazené rostliny důkladně zapojí a vytvoří souvislý zelený koberec, je třeba chránit holý povrch půdy vhodným mulčem jednak před nadměrným vysycháním v letních měsících, a pak také před plevelnými rostlinami.

Nyní, v podzimním období, kdy se na zem snáší listí z okolních stromů, které je třeba odstranit, bychom rostlinám s kobercovým růstem s hráběmi neprospěli. Hrabání by rostlinky notně poškodilo. Musíme zakleknout, naváté listí posbírat ručně a drobnější zbytky ponechat přes zimu v porostu. Další možností, jak ze zahrady z „trávníku bez trávy“ odstranit podzimní opadané listí, je vhodný zahradní vysavač, kterým lze listí vyfoukat na hromadu, a poté ho vysát do připojeného vaku.

Připravil: Jan Burkáček, foto: autor; vydáno v RPN 11/2013

Diskuse k článku

Nebyla nalezena žádná položka ... buďte první a přidejte svůj komentář
Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

27 / 10 / 2016
ZAZIMOVÁNÍ NÁDOBOVÝCH ROSTLIN

ZAZIMOVÁNÍ NÁDOBOVÝCH ROSTLIN

více
26 / 10 / 2016
Rozkvetlý podzim: Vřesy, sadíme růže, vysazujeme stromy

Rozkvetlý podzim: Vřesy, sadíme růže, vysazujeme stromy

více
24 / 10 / 2016
NEJBAREVNĚJŠÍCH DŘEVIN PODZIMU

NEJBAREVNĚJŠÍCH DŘEVIN PODZIMU

více
21 / 10 / 2016
PÉČE O HORTENZIE PŘED ZIMOU

PÉČE O HORTENZIE PŘED ZIMOU

více
18 / 10 / 2016
ČESNEK – ZELENINA, LÉK I KOŘENÍ

ČESNEK – ZELENINA, LÉK I KOŘENÍ

více
15 / 10 / 2016
FÍKOVNÍK SMOKVOŇ

FÍKOVNÍK SMOKVOŇ

více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace