ORGANICKÉ HNOJIVO V ZAHRADĚ

ZAHRADA  |  DISKUSE (1)
27 / 10 / 2015
ORGANICKÉ HNOJIVO V ZAHRADĚ

Základem úrodnosti půdy JE HNOJENÍ organickými hnojivy. Hnojení pouze průmyslovými hnojivy vytváří HLADOVOU PŮDU, která neudrží vláhu ani živiny. Jen ORGANICKÉ HNOJIVA PŘEDSTAVUJÍ ZÁKLAD tolik potřebné organické hmoty.

Jak ale správně hnojit? Základem veškerého hnojení jsou organická hnojiva. Pokud je půdě nedodáme, účinek průmyslových hnojiv je velmi omezen. Organickými hnojivy, jako je hnůj nebo kompost, hnojíme zpravidla na podzim. Močůvkou se hnojí v zimě. Granulovaná organická hnojiva je pak možné používat i na jaře a po celé vegetační období.

CHLÉVSKÝ HNŮJ

Je nejznámějším organickým hnojivem. Považujeme ho za nejdůležitější organické hnojivo. Ovšem není hnůj jako hnůj, jeho vlastnosti se liší dle druhu „původce“. Hnůj, zapravený do země, uvolní v prvním roce 50 % živin, v druhém roce 30 % a ve třetím cca 20 %. V těžkých půdách se hnůj zarývá mělčeji a v lehkých naopak hlouběji do země.KOMPOST

Neměl by chybět na žádné zahrádce. Bez kompostu máme poloviční šance na úspěch. Obohacuje půdu živinami, zvyšuje obsah humusu, podporuje činnost půdních bakterií, zadržuje vláhu a provzdušňuje půdu. Na jeden metr čtvereční záhonů počítejme každoročně s cca 4 kg kompostu. Kvalitním a dobře rozleželým kompostem můžeme hnojit celoročně. Kompost vytvoříme z organického zahradního odpadu jako je listí, tráva, plevel bez semen, odkvetlé květy, zbytky zeleniny, všechny druhy hnoje, jemný popel ze dřeva a zbytky z kuchyně rostlinného původu. Pokud máme tu možnost, přidáváme do kompostu složky, vhodné podle našeho konkrétního typu půdy. Kompost je obvykle uzrálý  po dvou letech.

ROZMACH ORGANICKÝCH HNOJIV

Nedostatek chlévského hnoje vedl v posledních letech k novému rozmachu organických hnojiv. Většina je na bázi sušených, přírodně fermentovaných hnojů v různých kombinacích (kravský, koňský, slepičí) popřípadě s přídavkem dalších přírodních složek, jako jsou rohovina či guáno. Výhodou je, že jsou při procesu sušení zbavena klíčivých semen plevelů a choroboplodných zárodků.

Práce s těmito hnojivy je snadná, skladování bezproblémové. Díky nim dochází k zúrodnění půdy a jejímu obohacení humusem. Přitom se pracuje s malými váhovými objemy. Jeden kilogram granulovaného hnoje má stejnou vydatnost jako vrchovatě naložené kolečko chlévské mrvy. Na rozdíl od klasické chlévské mrvy je možné fermentovaná granulovaná hnojiva používat nejen na podzim, ale i na jaře a vlastně během celého vegetačního období.

DÁVKOVÁNÍ GRANULOVANÝCH HNOJIV

Je velmi jednoduché a zvládne ho každý. Pokud jen vracíme do půdy ztracené látky, postačí dávkování 0,5 kg na 1 m2. Hnůj se hodí pro všechny typy a druhy půd, ale velmi se doporučuje u těžkých, pro vodu i živiny málo propustných půd s velkým obsahem jílu. Toto hnojivo je natolik univerzální, že ho lze použít na okrasné i užitkové zahrady, stejně jako do pařenišť a truhlíků.

Připravil: Jan Burkáček, foto: autor

Diskuse k článku

Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

24 / 10 / 2016
NEJBAREVNĚJŠÍCH DŘEVIN PODZIMU

NEJBAREVNĚJŠÍCH DŘEVIN PODZIMU

více
21 / 10 / 2016
PÉČE O HORTENZIE PŘED ZIMOU

PÉČE O HORTENZIE PŘED ZIMOU

více
18 / 10 / 2016
ČESNEK – ZELENINA, LÉK I KOŘENÍ

ČESNEK – ZELENINA, LÉK I KOŘENÍ

více
15 / 10 / 2016
FÍKOVNÍK SMOKVOŇ

FÍKOVNÍK SMOKVOŇ

více
13 / 10 / 2016
JAK SE ZBAVIT NECHTĚNÝCH MYŠÍ A POTKANŮ?

JAK SE ZBAVIT NECHTĚNÝCH MYŠÍ A POTKANŮ?

více
8 / 10 / 2016
CO MŮŽETE UDĚLAT NA PODZIM, NEODKLÁDEJTE NA JARO!

CO MŮŽETE UDĚLAT NA PODZIM, NEODKLÁDEJTE NA JARO!

více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace