JAPONSKÉ AZALKY

ZAHRADA  |  DISKUSE (0)
06 / 06 / 2015
JAPONSKÉ AZALKY

Zaujmou barevností a BOHATSTVÍM KVĚTŮ, ačkoli výška keřů nedosahuje více než 70 až 100 cm. Do Evropy byly přivezeny ze Země vycházejícího slunce v půli 19. století. Vznikly KŘÍŽENÍM NĚKOLIKA DRUHŮ rododendronů a jejich sortiment je dnes velmi pestrý. Většina množených odrůd je přitom už vhodná pro NAŠE KLIMA.

Drobnokvěté odrůdy mají květy menší, zvonkovité 3 až 4 cm v průměru, velkokvěté se pyšní květy nejčastěji široce zvonkovitými až miskovitými 4 až 6 cm velkými v barvě bílé, růžové, lila, červené až fialové v celé škále převážně pastelových tónů. Květy mohou být na okraji květních plátků jemně zkadeřené, novější odrůdy mohou být i plnokvěté. Některé odrůd se vyznačují mrazuvzdorností až pod více než -20 °C!

OPTIMÁLNÍ PODMÍNKY

Japonské azalky vysazujeme jednotlivě i ve skupinách do zahrad, i jako součást vřesovišť či skalek atd. Dají se pěstovat rovněž v nádobách nad 15 l. Poškodit je může ostré jarní slunce vystřídané ranním mrazem. Optimální pro ně proto je místo plně zastíněné v zimě a mírně dopoledne v létě. Zeminu vyžaduje rostlina lehkou, humózní s pH 4 až 5. Přirozeně kyselé a propustné půdy lze vylehčit přimícháním rašeliny.

Pro půdy těžší s vysokým obsahem jílu připravíme výsadbovou jámu 40 až 50 cm velkou a 20 až 25 cm hlubokou, v níž původní zem vyměníme za čistou rašelinu nebo substrát pro vřesovištní rostliny. V málo propustné půdě přidáme pod rašelinu ještě vrstvu drenáže ze štěrku či keramzitu jako ochranu před přemokřením. Záhony můžeme i mírně navýšit nad terén, díky čemuž přebytečná voda odteče.VÝSADBA A NÁSLEDNÁ PÉČE

Nejprve vyjmeme rostlinu z kontejneru a zkontrolujeme kořenový bal. Hustě prokořeněný trochu rozrušíme a na pár minut ho namočíme do vody. Vysazujeme na připravené místo a podle potřeby zakrátíme nejdelší výhony, aby se keř zahustil a byl pravidelný. Rostlinu důkladně zalijeme, aby nezůstaly kolem balu vzduchové kapsy. První dva měsíce podle potřeby zaléváme, aby rostliny dobře prokořenily do půdy.

Na jaře odstraňujeme poškozené vrcholky nejbujnějších výhonů. Povrch záhonu doplníme novou rašelinou, abychom udrželi kyselé pH. V dubnu přihnojíme granulovaným hnojivem, což lze opakovat i koncem června a během vegetace znovu přihnojit už tekutým hnojivem. Na přelomu června a července můžeme azalky tvarovat zaštípnutím nových výhonů, které se ještě rozvětví a nasadí květní pupeny na příští rok. Bohaté kvetení podpoří, když vylamujeme odkvetlé vrcholky s plody, není to ale nutné.

CHOROBY A ŠKŮDCI

U těchto rostlin není jejich výskyt nijak výrazný, většina problémů plyne ze špatně vybraného stanoviště a nedostatečně připravené půdy. Z houbových chorob se můžeme setkat s phytophtorovým vadnutím, zpravidla důsledkem přemokření výsadby. Za vlhka se můžeme objevit i tzv. „ouškovitost listů“, která se projevuje zvláštním dužnatěním a kroucením listů. Jedná se spíše o dočasnou estetickou vadu.

Na konci léta se může vyskytnout infekce listovým padlím, popřípadě listová skvrnitost, ale většinou odezní bez větších škod a chemická ochrana nebývá nutná. Ze škůdců se nejčastěji setkáme v jarním období s mšicemi. Pokud dojde k výraznému přemnožení, lze použít nejrůznější přípravky k tomu určené, které pomohou i proti dalším savým či žravým škůdcům. V úvahu připadá výskyt lalokonosce. Jeho přítomnost poznáme na první pohled díky obloučkovitému žíru po okraji mladších listů.


Text: Ivana Hudcová

Foto: archiv

Redakčně upravil: Jaromír Malich

Diskuse k článku

Nebyla nalezena žádná položka ... buďte první a přidejte svůj komentář
Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Další články sekce

14 / 12 / 2017
SNÍH: Kde (ne)solit a jak ho využít

SNÍH: Kde (ne)solit a jak ho využít

více
13 / 12 / 2017
Užitková zahrada v prosinci

Užitková zahrada v prosinci

více
12 / 12 / 2017
ZAHRADNÍ PORADNA: Plody ořechů pokryté černým obalem

ZAHRADNÍ PORADNA: Plody ořechů pokryté černým obalem

více
12 / 12 / 2017
ZAHRADNÍ TECHNIKA: Základní údržba sněhové frézy

ZAHRADNÍ TECHNIKA: Základní údržba sněhové frézy

více
10 / 12 / 2017
Chráníme rostliny a stromy v zimě

Chráníme rostliny a stromy v zimě

více
8 / 12 / 2017
ZAHRADNÍ PORADNA: Proč hnědnou a měknou jablka

ZAHRADNÍ PORADNA: Proč hnědnou a měknou jablka

více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace